با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تغییر برند توییتر به X میلیاردها دلار به این شرکت ضرر می‌زند
عکس : تغییر نام و لوگوی توییتر به ایکس X
.

به گزارش بلومبرگ، ایلان ماسک چند روز پیش به‌یک‌باره اعلام کرد که برند توییت ر را به X تغییر می‌دهد و با پرنده معروف این شبکه اجتماعی خداحافظی می‌کند. حالا تحلیلگران و آژانس‌های متخصص در‌زمینه برندسازی تخمین زده‌اند که حذف برند توییت ر می‌تواند چیزی بین 4 تا 20 میلیارد دلار به این شرکت ضرر مالی بزند.

«استیو سوزی»، رئیس بخش ارتباطات برندها در شرکت Siegel & Gale می‌گوید: «بیش از 15 سال طول کشید تا توییت ر در سراسر جهان به چنین جایگاه ارزشمندی برسد؛ بنابراین ازدست‌دادن نام این برند ضربه مالی سنگینی به آن‌ها وارد می‌کند.»

تحلیلگران و کارشناسان می‌گویند تغییر نام توییت ر اشتباه بوده است. «تاد اروین»، بنیان‌گذار شرکت Fazer، می‌گوید این برند یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای دنیای شبکه‌های اجتماعی است؛ نماد پرنده توییت ر در کنار لوگوی اینستاگرام و فیس بوک همواره زینت‌بخش بسیاری از وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک در سراسر دنیا بوده است.«جاشوا وایت»، استاد مالی دانشگاه وندربیلت، می‌گوید محبوبیت توییتر باعث شده بود فعل‌هایی مثل «توییت» و «ری‌توییت» به بخشی از فرهنگ مدرن جامعه تبدیل شوند و رفتار چهره‌های شناخته‌شده، سیاست‌مداران و دیگر افراد با عموم مردم را تعریف می‌کردند.

حالا برند X باید تمام این کشش و اجماع زبانی را از صفر دوباره به‌وجود بیاورد. ولی این مسئله احتمالاً بخشی از انگیزه پشت این تغییر بوده است؛ تا کاربران دیگر مدام وضعیت فعلی این شرکت را با آنچه که قبل از ورود ایلان ماسک وجود داشت، مقایسه نکنند.

توییتر روز دوشنبه به سراغ حذف کلمه توییتر از روی ساختمان مقر اصلی خود رفت. اما این تغییر آن‌قدر عجیب بود که باعث شد شهرداری سان‌فرانسیسکو مانع از حذف کامل این نماد از روی ساختمان آن‌ها شود و حالا فقط دو حرف er از انتهای کلمه Twitter روی این ساختمان باقی مانده است. سخنگوی دفتر شهرداری سان‌فرانسیسکو در بیانیه‌ای اعلام کرده که توییتر برای حذف یا تغییر لوگوی ساختمان خود درخواست مجوز نکرده، بنابراین این عملیات فعلاً متوقف شده است تا دپارتمان برنامه‌ریزی دراین‌باره تصمیم‌گیری کند.

ارزش برند توییتر چقدر بود؟

شرکت Brand Finance ارزش برند توییتر را حدود 4 میلیارد دلار تخمین می‌زند. اما دانشگاه وندربیلت می‌گوید برند این شبکه اجتماعی چیزی بین 15 تا 20 میلیارد دلار می‌ارزد. در مقایسه، ارزش برند فیسبوک حدود 59 میلیارد و اینستاگرام حدود 47 میلیارد دلار است.

البته «دیپانجان چترجی»، تحلیلگر شرکت Forrester Research، می‌گوید ارزش‌گذاری روی برندها کار سختی است و به روش‌های مختلفی انجام می‌شود، به همین خاطر تخمین‌های مختلفی وجود دارد. بااین‌حال، برخی تحلیل‌گران باور دارند که این برند از زمان ورود ماسک بخشی از ارزش خود را از دست داده بود. Brand Finance تخمین می‌زند که این زیان از سال گذشته تاکنون 32 درصد بوده است.

مدیرعامل توییتر دیروز در یادداشتی توضیح داد که این شرکت می‌خواهد به‌سمت اهدافی مثل بانک‌داری حرکت کند، اما کاربران برای استفاده از یک پلتفرم برای امور بانک‌داری باید به آن اعتماد داشته باشند و این مسئله حالا با این تغییر برند پیچیده‌تر از گذشته شده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین