با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
آموزش مرحله به مرحله بازیابی پسورد واتس‌اپ
عکس : فراموشی و بازیابی پسورد واتس‌اپ
.

در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعاتی که برای بازیابی پسورد واتس‌اپ نیاز دارید، معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید!

برای ورود به واتساپ نیازی نیست که رمز عبوری وارد کنید، ولی برای افزایش امنیت کاربران در این برنامه، طراحان از قابلیتی به نام رمزنگاری سرتاسری استفاده کرده‌اند. رمزنگاری سرتاسری پیام‌های پشتیبان به کاربران امکان می‌دهد تا امنیت پیام‌های خود را بالا ببرند؛ در نتیجه هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را بخواند. این قابلیت به صورت پیش‌فرض فعال نبوده و کاربران باید آن را به صورت دستی فعال کنند.

با فعال‌سازی این ویژگی، حتی خود واتساپ نیز نمی‌تواند نسبت به خواندن پیام‌های شما اقدام کند! بهتر است که رمز عبوری که ایجاد می‌کنید، بسیار قوی باشد تا هیچکس نتواند به پیام‌های شما دست پیدا کند.

مورد دیگر ورود دو مرحله‌ای است که تا حد زیادی می‌تواند به افزایش امنیت حساب واتساپ شما کمک کند ولی نیاز به تنظیم رمز عبور دارد.

نکته مهم این است که نباید رمز خود را فراموش کنید یا به فرد دیگری بدهید، چون امکان دسترسی به پیام‌ها بدون در اختیار داشتن آن ممکن نخواهد بود. البته ما در این مقاله به بررسی راهکارهای بازیابی پسورد واتس‌اپ می‌پردازیم و در صورتی که رمز فایل‌های پشتیبان یا بکاپ خود و همچنین ورود دو مرحله‌ای را فراموش کردید، با ارائه چند روش نسبت به بازیابی آنها اقدام کنید؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فعال کردن رمزگذاری‌ سرتاسری

برای فعال کردن رمزگذاری سرتاسری، مراحل زیر را انجام دهید:

1. ابتدا وارد واتساپ شده و به بخش تنظیمات بروید.

2. سپس گزینه Chats را انتخاب کنید.

3. گزینه چت بکاپ را بزنید.

4. در این بخش، بر روی Backup Encrypted End-to-End بزنید و آن را فعال کنید.

5.در بخش بعدی باید یک رمز عبور برای خود انتخاب کنید تا مراحل به پایان برسد.

حالا پشتیبان‌گیری سراسری شما فعال شده است و می‌توانید هر زمانی که خواستید، نسبت به غیرفعال‌ سازی آن اقدام فرمایید.

اما برای غیرفعال کردن رمزنگاری سراسری یا گرفتن بک‌آپ از آن لازم است که رمزعبور خود را وارد کنید.

تغییر یا بازیابی پسورد واتس‌اپ

حال ممکن است برای بکاپ‌گیری یا غیرفعال کردن رمزنگاری سراسری، رمز عبور خود را فراموش کرده باشید!

در این حالت می‌توانید پسورد رمزگذاری‌شده خود را تغییر دهید. برای این کار، کافی است از مراحل زیر اقدام کنید:

1. وارد واتساپ شوید و به تنظیمات بروید.

2. به مسیر Chats > Chat Backup رفته و گزینه Backup Encrypted End-to-End را انتخاب کنید.

 

3. در این مرحله باید پسورد خود را وارد کنید، در غیر این صورت، روی i forgot my password بزنید.

4. حال با وارد کردن رمز گوشی یا استفاده از حسگر اثر انگشت می‌توانید رمزنگاری سراسری را خاموش کنید.

5. اگر مجددا خواستید از این بخش استفاده کنید، رمز عبوری را تعریف کنید که بتوانید به خاطر داشته باشید.

 

<strong> بازیابی پسورد </strong> <strong> واتس‌اپ </strong>

تایید دو مرحله‌ای چیست و چگونه آن را فعال کنیم؟

هنگامی که یک حساب واتساپ ایجاد کنید، در همان ابتدای ثبت‌نام، پس از وارد کردن شماره موبایل خود، برای تایید مالکیت شماره تلفن، کدی برای شما فرستاده می‌شود که باید آن را وارد کنید.

پس از آن باید تایید دو مرحله‌ای را انجام دهید. تایید دو مرحله‌ای یک ویژگی اختیاری است که به کاربران امکان می‌دهد تا در حساب خود احساس امنیت بیشتری کنند. سعی کنید هیچوقت کد تایید دو مرحله‌ای خود را در اختیار فردی قرار ندهید، چون در آن صورت واتساپ عواقب هک شدن اکانت شما را بر عهده نخواهد گرفت.

برای تایید دو مرحله‌ای بهتر است که از مراحل زیر پیش بروید:

1. در اولین گام، وارد واتساپ شوید و از سه نقطه بالا سمت راست، تنظیمات را انتخاب کنید.

2. در صفحه تنظیمات، برای فعال‌سازی تایید دو مرحله‌ای واتساپ روی Account بزنید.

3. از میان گزینه‌های موجود، Two step verification را انتحاب کنید.

4. حالا در صفحه جدید، با این پیام مواجه می‌شوید که آیا تمایلی به فعال‌سازی تایید دو مرحله‌ای واتساپ دارید؟ روی دکمه Turn On بزنید تا فرآیند آغاز شود.

5. سپس، در کادر بالا، رمز 6 رقمی خود را وارد کرده، روی دکمه Next بزنید و در صفحه جدید رمز را تایید کنید.

6. بعد از تعیین رمز تایید دو مرحله‌ای، باید آدرس ایمیل خود را وارد کنید. شما می‌توانید برای بازیابی رمز تایید دو مرحله‌ای واتساپ خود از یک ایمیل استفاده کنید. پس آدرس ایمیل معتبری را وارد کنید.

حالا پروسه تایید دو مرحله‌ای به پایان رسیده، در آخر باید روی Done بزنید تا فرآیند به صورت کامل به اتمام برسد.

برای غیرفعال کردن تایید دو مرحله‌ای کافی است طبق مراحل زیر پیش روید:

برای غیرفعال کردن تایید دو مرحله‌ای، مانند مراحل بالا به تنظیمات بروید و از بخش Account روی Two-step verification بزنید. حالا در این صفحه به جای گزینه enable، باید گزینه Disable را لمس کرده تا تایید دو مرحله‌ای واتساپ برای شما غیرفعال شود.

در این بخش، گزینه‌های Change PIN و Change email address وجود دارند که می‌توانید برای تغییر رمز واتساپ و ایمیل از آنها بهره ببرید.

بازیابی رمز تایید دو مرحله‌ای

اگر رمز تایید دو مرحله‌ای خود را فراموش کردید، با مراحل زیر به بازیابی آن اقدام کنید:

1. وارد واتساپ شوید و هنگام درخواست PIN خود، روی گزینه Forgot PIN یا PIN را فراموش کردم بزنید.

2. در پنجره باز شده، روی گزینه Send Email بزنید تا ایمیلی برای بازیابی رمز تایید دو مرحله‌ای برایتان ارسال شود.3. اکنون روی ok بزنید.

نکته: اگر در هنگام راه‌اندازی واتساپ، هیچ ایمیلی را وارد نکردید، باید برای بازیابی کد تا 7 روز منتظر بمانید. پس بهتر است که در همان ابتدا نسبت به وارد کردن یک ایمیل فعال در واتساپ خود اقدام کنید تا در هنگام دریافت، بازیابی، غیرفعال کردن و دیگر امور مربوط به کد تایید دو مرحله‌ای با هیچ مشکلی روبرو نشوید.

4. در آخر، یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود که دارای یک لینک برای بازیابی رمز دو مرحله‌ای است؛ روی آن کلیک کنید. اکنون این پروسه به پایان رسیده است.

تشخیص اکانت هک شده واتساپ

اولین کاری که باید قبل از بازیابی پسورد واتس‌اپ انجام دهید، این است که با چند راهکار ساده تشخیص دهید که حساب‌تان هک شده است یا خیر!

در ادامه چند نشانه وجود دارد که ممکن است نشان‌دهنده هک شدن حساب کاربری واتساپ شما باشد:

  • فعالیت‌های غیر عادی در برنامه: اگر متوجه شده باشید که در واتساپ فعالیت‌های عجیب و غیر عادی انجام می‌شود، باید بیشتر نسبت به هک شدن حساب خود شک کنید. این موارد می‌تواند شامل ارسال پیام‌ بدون اطلاع شما یا ارسال آن‌ها با مخاطبینی که هیچ آشنایی ندارید، باشد.
  • پیام‌ یا تماس‌های ناشناس: اگر از افراد ناشناسی پیام یا تماس دریافت کنید، مطمئن باشید که فردی بدون اجازه شما وارد اکانت‌تان شده است!
  • تنظیمات اکانت یا تغییرات پروفایل: اگر مدتی است که وارد حساب خود نشده‌اید ولی شاهد تغییراتی در تنظیمات واتساپ و پروفایل خود هستید، احتمالا نشانگر هک شدن اکانت واتساپ‌تان باشد!

اگر هر کدام از نشانه‌های بالا را در اکانت واتساپ خود مشاهده کرده‌اید، بهتر است برای محافظت از حساب خود از راهکارهایی که در پایین ارائه می‌دهیم، استفاده کنید.

در صورت هک شدن حساب واتساپ، چه کنیم؟

طبق اطلاعاتی که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم، اگر متوجه شدید که اکانت واتساپ شما هک شده است، می‌توانید از اقدامات پایین استفاده کرده و باری دیگر کنترل اکانت خود را به دست بگیرید.

1. خروج از تمام جلسات فعال (یا همان Active Sessions): برای این کار کافی است در ابتدا واتساپ را در دستگاه خود باز کنید و به تنظیمات بروید. سپس، گزینه WhatsApp Web/Desktop را انتخاب کنید و از تمام جلسات فعال خارج شوید. این کار موجب می‌شود تا مانع از سوء استفاده هکرها از حساب واتساپ و اطلاعات‌تان شوید.

2. تغییر پسورد واتس‌اپ: دوباره به منوی «تنظیمات» رفته و از این مسیر برای تغییر پسورد واتس‌اپ خود اقدام کنید: Change Password

سعی کنید در این بخش از رمز عبور قوی و منحصر به‌فردی استفاده کنید. همچنین از استفاده یک رمز برای چند حساب کاربری خودداری کنید.

3. فعال کردن تأیید دو مرحله‌ای: در این بخش، از منوی «تنظیمات» به «Account» بروید و سپس «Two-step verification» را انتخاب کنید. این قابلیت موجب می‌شود که با فعال کردن یک پین، از اطلاعات حساب خود در برابر هک، سرقت گوشی و سایر موارد محافظت کنید.

4.اطلاع‌رسانی به مخاطبین: اگر متوجه شده‌اید که در اکانت‌تان فعالیت‌های عجیب و غریب انجام می‌شود، یا پیام‌های مشکوکی به مخاطبین ناآشنا ارسال می‌شود، بهتر است به مخاطبینی که می‌شناسید، پیامی ارسال کنید و آنها را در جریان این ماجرا بگذارید.

چرا که امکان دارد هکرها پیام‌هایی حاوی لینک‌های مشکوکی را برای مخاطبین شما فرستاده باشند تا بتوانند از آنها سوء استفاده کنند؛ اطلاع‌رسانی به مخاطبین موجب می‌شود کسی در معرض خطر بیشتر قرار نگیرد.

شما می‌توانید با انجام این مراحل فوری، کنترل حساب خود را بدست گرفته و خطرات احتمالی ناشی از هک حساب خود را کاهش دهید.

بازیابی اکانت واتس‌اپ

اگر اکانت واتس‌اپ شما هک شده باشد، می‌توانید از دستورالعمل‌های زیر استفاده کرده و اکانت خود را برگردانید:

1. در ابتدا، واتساپ را از دستگاه خود به طور کامل حذف کنید.

2. سپس، آن را دوباره از اپ استور (برای آیفون) یا گوگل پلی استور (برای اندروید) نصب کنید.

3. وارد برنامه شوید و اطلاعات خود را وارد کنید.

4. اکنون از طریق پیامک یا تماس تلفنی کد تاییدی دریافت خواهید کرد. کد را در واتساپ وارد کنید.

5. حالا می‌توانید حساب واتس‌اپ خود را بازیابی کنید (اگرچه امکان دارد این فرآیند کمی به طول بیانجامد).

چند تذکر مهم برای بازیابی پسورد واتس‌اپ

  1. بهتر است به طور منظم رمز عبور حساب واتساپ خود را بازیابی کرده و از رمزهای آسان و قابل حدس زدن استفاده نکنید.
  2. فعال‌سازی تایید دو مرحله‌ای را جدی بگیرید تا امنیت حساب‌تان بالا رود.
  3. روی هر لینک یا فایلی که برایتان ارسال می‌شود، کلیک نکنید و مراقب ایمیل، تماس و پیام‌های مشکوک باشید.
  4. همچنین سعی کنید که همیشه واتساپ را بروز کرده و از جدیدترین نسخه‌ها استفاده کنید.

جمع‌بندی بازیابی پسورد واتس‌اپ

برنامه واتساپ برای افزایش امنیت کاربران در این برنامه، از قابلیتی به نام رمزنگاری سرتاسری استفاده کرده‌ است. با فعال‌سازی این ویژگی، هیچکس جز شما نمی‌تواند به پیام‌های واتساپ دسترسی داشته باشد.

این قابلیت به صورت پیش‌فرض فعال نیست و افراد باید بعد از ورود به برنامه، نسبت به فعال‌سازی آن اقدام کنند. با این کار، حتی خود واتساپ نیز نمی‌تواند پیام‌های شما را بخواند. سعی کنید رمز بسیار قوی 64 رقمی ایجاد کنید تا امنیت برنامه را افزایش دهید. نکته مهم این است که نباید رمز خود را فراموش کنید یا به فرد دیگری بدهید، چون امکان دسترسی به پیام‌ها بدون در اختیار داشتن آن ممکن نخواهد بود.

ما در این مقاله به بررسی راهکارهای بازیابی پسورد واتس‌اپ پرداختیم و تمامی روش‌های مختلف برای فعال‌سازی، غیر فعال کردن رمز، فراموشی و بازیابی پسورد واتس‌آپ در بخش تایید دو مرحله‌ای، بکاپ و غیره را بیان کردیم. همچنین برای آشنایی بهتر شما با مراحل مختلف، اسکرین شات‌هایی را ارائه کردیم.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین