با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تأثیر تشعشع راه‌اندازی شبکه‌های ۵G
عکس : تأثیر تشعشع راه‌اندازی شبکه‌های ۵G
.

در دنیای امروز، شبکه‌های مخابراتی سیار به جزئی لاینفک از زندگی بشر تبدیل شده‌اند و ابزارهای موبایل یکی از ابزارهایی است که همواره با انسان‌ها همراه است. این مساله محدود به سن خاصی هم نیست و از کودکان تا سالمندان همگی به شکلی با این ابزارها سروکار دارند. با توجه به اینکه شبکه‌های مخابرات سیار مبتنی برای ارسال و دریافت امواج الکترومغناطیسی عمل می‌کنند، این نگرانی و دغدغه همواره وجود داشته است که آیا این استفاده فراگیر از فناوری‌های بی‌سیم و امواجی که در فضا منتشر می‌شوند، مضراتی برای انسان و سلامتی او دارد؟

در سال‌های اخیر، با گسترش شبکه‌های ۵G ، این دغدغه بیشتر شده است و گروه‌های بسیاری در کشورهای مختلف، این چالش را مطرح کرده‌اند و برخی حتی دست به اقداماتی در جلوگیری از استقرار این نسل از شبکه‌های مخابرات سیار زده‌اند.

از سوی دیگر، نظر کارشناسان حوزه مخابرات و متخصصان حوزه سلامت، بعضاً متفاوت با آن چیزی است که در سطح عموم و جامعه مطرح است.به گزارش سرویس اخبار اینترنت و شبکه سایت شات ایکس و به نقل از خبرگزاری مهر در همین رابطه و به منظور نگرانی‌های عمومی در مورد خطرات ناشی از پرتوگیری الکترومغناطیسی از شبکه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه بر سلامتی انسان، به سراغ یکی از کارشناسان این حوزه رفته‌ایم.

نرگس نوری، عضو هیأت علمی گروه ارتباطات رادیویی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: این نگرانی‌ها که از سال‌های قبل مطرح بوده، با ادعاهای جدیدی پیرامون استقرار و راه‌اندازی شبکه‌های ۵G تشدید شده است. دغدغه‌های موجود عمدتاً نتیجه برداشت‌هایی غیر واقعی است که در مورد ماهیت و سطح پرتوگیری الکترومغناطیسی از شبکه‌های تلفن همراه وجود دارد.

وی افزود: اندازه‌گیری‌های انجام شده در شبکه‌های واقعی و عملیاتی مخابرات سیار نشان می‌دهند که سطوح پرتوگیری الکترومغناطیسی از این شبکه‌ها، بسیار کمتر از حدود مجاز معرفی شده در دستورالعمل‌ها و استانداردهای بین‌المللی است. علاوه بر این، اندازه گیری ها نشان می‌دهند که راه‌اندازی شبکه‌های ۵G نیز تأثیر قابل توجهی بر افزایش سطوح تشعشع ندارد.

نوری در ادامه گفت: افزایش تعداد آنتن‌های شبکه تلفن همراه در ۵G به معنای افزایش پرتوگیری نیست، زیرا افزایش تعداد آنتن‌ها امکان استفاده از تکنیک‌های شکل دهی پرتوهای تابشی در راستای مورد نیاز و عدم ارسال سیگنال در سایر جهات را فراهم می‌آورد. از سوی دیگر افزایش تعداد سایت‌ها و استفاده از سلول‌های کوچک در

شبکه‌های ۵G باعث می‌شود که سطح توان ارسالی سایت و در نتیجه پرتوگیری ناشی از آن کاهش یابد. اندازه گیری های انجام شده در کشورهای مختلف دنیا نشان می‌دهند که سطوح پرتوگیری الکترومغناطیسی ناشی از فناوری ۵G در بسیاری از موارد در حدود ۱۰۰۰ برابر کمتر از سطوح مجاز تعیین شده است.

این پژوهشگر حوزه ارتباطات رادیویی افزود: بر اساس اجماع گروه‌های متخصص این حوزه و سازمان بهداشت جهانی، خطرات سلامتی اثبات شده‌ای در اثر مواجهه با تشعشعات الکترومغناطیسی در شبکه‌های تلفن همراه اعلام نشده است. اما در عین حال، برای به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی، همواره اجرای اقداماتی جهت پایش مستمر سطح تشعشع شبکه‌های تلفن همراه به منظور اطمینان از رعایت استانداردهای موجود و در کنار آن آگاهی رسانی عمومی پیرامون شیوه استفاده صحیح از تلفن همراه به ویژه برای کودکان و گروه‌های حساس توصیه می‌شود.

نوری ادامه داد: برای رفع دغدغه‌های مربوط به پرتوگیری از شبکه‌های تلفن همراه در کشور، لازم است که ضمن سنجش میزان تشعشع ناشی از سایت‌های ایستگاه‌های پایه، گزارش‌های دوره‌ای به منظور شفافیت بیشتر به نهادهای نظارتی و قانونی ارائه شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه نشست تخصصی در دیماه با حضور متخصصان این حوزه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد که در آن موضوع پرتوگیری از شبکه‌های تلفن همراه و به ویژه شبکه‌های ۵G مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، گفت: لازم به ذکر است پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، به عنوان بزرگترین نهاد پژوهشی کشور در حوزه ict، از سال‌های گذشته به صورت مستمر روی این حوزه فعالیت کرده است و پژوهش‌ها و مطالعات بسیاری در این حوزه دارد و با همکاری اپراتورهای مخابرات سیار و نهادهای نظارتی دیگر نظیر سازمان تنظیم مقررات، همواره در صدد بررسی نگرانی‌ها و ارزیابی‌های فنی در این حوزه بوده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین