با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
چرا بوئینگ در نام‌گذاری هواپیماهای خود از عدد ۷ استفاده می‌کند؟
عکس : بوئینگ 737

پس از جنگ جهانی دوم، بوئینگ تصمیم به توسعه بخش غیرنظامی خود گرفت. در این راستا، طرح‌های هواپیماهای مسافربری تحت شماره سری ۷۰۰ معرفی شدند. ابتدا هواپیمای دش ۸۰ تحت عنوان بوئینگ ۷۰۰ معرفی شد اما بازاریابان بوئینگ تشخیص دادند که این نام مناسب نیست.

در نتیجه، این هواپیما به بوئینگ ۷۰۷ تغییر نام داد و نسخه نظامی آن، KC-۱۳۵، به بوئینگ ۷۱۷ تغییر نام یافت. از آن زمان، بوئینگ تصمیم گرفت تمامی هواپیماهای مسافربری خود را با الگوی مشابه ۷-۷ نام‌گذاری کند.

در نتیجه، هواپیماهایی مانند بوئینگ ۷۲۷، ۷۳۷ و ۷۴۷ ظهور کردند که این الگوی نام‌گذاری تا به امروز نیز ادامه دارد.

بوئینگ اولین بار تصمیم گرفت مدل‌های جدید خود را با الگوی ۷-۷ معرفی کند تا هویت جدید غیرنظامی شرکت و تمایز آن با محصولات نظامی را برجسته نماید. علی‌رغم این تصمیم استراتژیک بازاریابی، بوئینگ ۷۲۰ یک استثنا بود که بر اساس بوئینگ ۷۰۷ طراحی شد.

با توجه به موفقیت سری ۷xx در بازار، بوئینگ در دهه‌های بعد تمامی طرح‌های جدید هواپیماهای مسافربری خود مانند بوئینگ ۷۶۷، ۷۷۷ و ۷۸۷ را با همان الگوی ۷-۷ معرفی کرد. این یکنواختی و استمرار در الگوی نام‌گذاری به یکی از نقاط قوت برند بوئینگ در بازار جهانی هوانوردی تبدیل شده است.

نکته جالب توجه دیگر اینکه بوئینگ پس از ادغام با شرکت مک‌دانل داگلاس، مدل MD-95 را با نام بوئینگ ۷۱۷ مجدداً عرضه کرد تا سنت نام‌گذاری خود را حفظ نماید.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین