با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
۱۰ خودرو سبک نظامی برتر ارتش های جهان؛ از Land Rover Wolf تا Pinzgauer II
عکس : ماشین های نظامی
.

قبل از اینکه آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه در هاموی و مرسدس بنز کلاس جی خود به گشت و گذار در اطراف شهر بپردازند، این نفربرهای مناسب همه جا رو نقش بسیار مهم تری در صحنه جهانی به عنوان اجزای ضروری در ماشین آلات نظامی ایفا می کردند. از زمانی که اسب ها از رده خارج شده و ارتش ها مکانیزه شدند، وسیله نقلیه کمکی سبک نظامی (یا LUV) برای خدمات کمکی پیاده نظام ضروری بوده است، و وسایل نقلیه ای مانند جیپ ویلیس ، لندرور ، هاموی و G – Wagon برای ماموریت های مختلف ارزشمند هستند. این استفاده ها شامل حمل کالا و پرسنل، حمل سلاح های نصب شده، تخلیه پزشکی، شناسایی و بسیاری اهداف دیگر است.LUV ها سبک ترین کلاس وزنی هر خودروی نظامی هستند. آن ها از خودروهای تجاری که برای استفاده نظامی تغییر طراحی داده اند، مانند تویوتا لندکروزر که در همه جا وجود دارد، گرفته تا ماشین های هدفمند، مانند بوئینگ فانتوم بجر سفارشی، متفاوت هستند. در حالی که اکثر خودروهای سبک نظامی تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند، اما همه آن ها ویژگی های مشترکی را دارا می باشند. به عنوان مثال، آن ها معمولاً تمام چرخ محرک هستند، قابلیت حرکت در همه عوارض زمین را دارند، زره اندکی داشته و ظرفیت حمل حداقل چهار نفر را دارند.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

در طول جنگ جهانی دوم، جیپ ویلی چهار در چهار اولین خودرویی بود که برای کلاس جدید خودروهای سبک نظامی با وزن کم تر از یک تن تولید شد و معادل آلمانی آن فولکس واگن کوبل واگن بود. ارتش ها از آن زمان تاکنون از اشکال مختلف خودروهای سبک نظامی استفاده می کنند و اکنون بخش اساسی هر نیروی جنگی مکانیزه ای محسوب می شوند. در ادامه بهترین خودروهای سبک نظامی که در حال حاضر در سراسر جهان در حال فعالیت هستند را معرفی می کنیم.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۱۰- IVECO VM 90

بیشتر کاربران جاده ای اروپا با شرکت ایتالیایی تولیدکننده کامیون IVECO آشنا هستند. نام این شرکت مخفف Industrial Vehicles Corporation است و از سال ۱۹۷۵ کامیون ها و اتوبوس های با کیفیت بالا تولید می کند.

خودروی ایتالیایی IVECO VM ۹۰ یک خودروی ۴ * ۴ تطبیق پذیر است که در بسیاری از درگیری ها، اخیراً در اوکراین، حضور داشته است. وی ام ۹۰ با داشتن ارتفاع بیش از ۲.۷ ، طول بیش از ۶ متر و عرض بیش از ۲ متر نسبتاً غول پیکر است و به خوبی به ریشه کامیونی خود وفادار بوده است. این ویژگی ها به تطبیق پذیری چشمگیری منجر می شود، چون شما می توانید پتانسیل های زیادی را در چنین فریم بزرگی جمع کنید.

به این ترتیب، چهار نوع اصلی از VM ۹۰ در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد: مدل پایه، آمبولانس جنگی Ambulanza، گزینه زره پوش Protetto برای استفاده جنگی و واحد تاکتیکی Torpedo با یک سایبان برزنتی در عقب. این بخش باز عقبی می تواند یک برجک دارای مسلسل سنگین ۱۲.۷ میلی متری یا یک تیربار مسلسل سبک ۷.۶۲ میلی متری یا افزونه های دیگری مانند جعبه کلینیکی صحرایی را برای کاربردهای پزشکی داشته باشد.

IVECO VM ۹۰ یک وسیله نقلیه سبک نظامی نسبتاً بنیادین و در عین حال بسیار پرکاربرد است که به عنوان یک وسیله نقلیه سبک کمکی در میدان نبرد، یک وسیله نقلیه شناسایی به دلیل طراحی سبک، و یک خودروی زرهی با توانایی آفرودی

ایفای نقش می کند. ایتالیایی ها یک ضرب المثل دارند: La semplicita e l ‘l’ ultima sofisticazione، یا ” سادگی نهایت پیچیدگی است.” این موضوع دقیقاً در مورد VM ۹۰ صدق می کند.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۹- Toyota Land Cruiser

کم تر برندی به اندازه تویوتا به قابل اطمینان بودن شهرت دارد. بنابراین جای تعجبی ندارد که تویوتا لندکروزر به پر استفاده ترین وسیله نقلیه نظامی بدون هدف خاص و انتخاب ارتش های نامنظم در آمریکای جنوبی و مرکزی، آفریقا و آسیا تبدیل شود.

لندکروزر از سال ۱۹۵۳ به عنوان یک خودروی تجاری چهار چرخ محرک تولید شده است. اخیراً این وسیله نقلیه به خودروی اصلی سازمان ها و گروه های شبه نظامی برای استفاده در حمل و نقل پرسنل، آذوقه و سلاح تبدیل شده است. سری ۷۰ تویوتا لندکروزر پراستفاده ترین نسخه به عنوان یک خودرو نظامی سبک کمکی است، به ویزه مدل پیکاپ دو در که مسافران را در قسمت پشت قرار می دهد، جایی که یک مسلسل سنگین را نیز می توان روی یک سه پایه قرار داد. نسخه های نفربر اختصاصی نیز با کابین های کاملاً محصور و همچنین نسخه های زره پوش، و چندین نسخه دیگر نیز از این خودرو ساخته شده است.

لندکروزر نه تنها قابل اعتماد بود، بلکه قطعات آن به راحتی در تمام نقاط جهان در دسترس بود که این خودرو را به یک انتخاب بسیار کاربردی و مقرون به صرفه، به خصوص در کشورهای فقیرتر تبدیل می کرد. این در دسترس بودن در طول جنگ های دهه ۱۹۸۰ بین چاد و لیبی چنان فراگیر بود که معمولاً از این جنگ به عنوان جنگ تویوتا یاد می شد. در حالی که این موضوع می توانست تبلیغات بدی برای این شاسی بلند ژاپنی باشد، لندکروزر حتی امروزه نیز به عنوان یک خودرو محبوب باقی مانده است.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۸- URO VAMTAC S3

از قدیم می گویند که تقلید، صادقانه ترین شکل چاپلوسی است، اما حتی اسپانیایی ها هم باید اعتراف می کردند که در خلق خودروی پرچمدار سبک نظامی خود، یعنی URO VAMTAC S۳، تا حد زیادی از طراحی هاموی آمریکایی وام گرفته اند. برای بیننده عادی، تمییز دادن این خودرو از همتای آمریکایی اش دشوار است، به ویژه با توجه به شیشه جلوی باریک و عمود، کاپوت پهن و جعبه ای، قوس های گل گیر و پنل سقف جمع شونده در قسمت عقب.

سرواژه VAMTAC به معنای “خودروی تاکتیکی با قابلیت تحرک بالا” است و دقیقا همان کاری را انجام می دهد که نامش می گوید. در واقع این خودرو بسیار کاربردی است و در انواع مختلف و متناسب با کاربردهای مختلف در دسترس است. این خودرو نظامی یک راه حل همه فن حریف است و کارآمدی آن به حدی است که به چندین کشور در اروپا، شمال آفریقا و آمریکای مرکزی صادر شده است.

نسخه های آن شامل هر دو نسخه پیکاپ و محصور و یک نسخه فرماندهی است که یک محفظه بار را در خود جای داده است. بسیاری از آن ها مجهز به صفحه زره ضد بالستیک هستند و می توانند تسلیحات مختلفی از جمله خمپاره انداز، نارنجک انداز، خمپاره انداز و مسلسل های سنگین را حمل کنند. این خودرو می تواند تا ۱,۵۰۰ کیلوگرم بار را یدک کش کند و می توان آن را از طریق هلیکوپتر شینوک حمل کرده و حتی در ارتفاعات پایین نیز با چترنجات فرود آورد که بر انعطاف پذیری آن می افزاید. در حالی که این خودرو همواره با هاموی مقایسه می شود، با این حال URO VAMTAC S۳ رقیب شایسته ای است و ارزش خود را در ارتش اسپانیا و دیگر نقاط جهان ثابت کرده است.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۷- GAZ Tigr

همانند مورد اسپانیایی ها با URO VAMTAC S۳، ارتش روسیه هنگام خلق GAZ Tigr هم از نظر مفهومی و هم از نظر زیبایی شناسی کمی از هاموی الهام گرفته بود. اگر چه ممکن است در پایان این خودرو چندان هم حجیم نباشد و پنل های کناری آن کمی خمیده باشند، اما هیچ کس در اینجا باور نمی کند که از خودرو آمریکایی الهام گرفته نشده است. با این حال این یک خودرو نظامی ارزشمند و همه کاره است که هنوز هم در خدمت است و به اندازه همتایان خود در کاربردهای دنیای واقعی مفید است.

Gaz Tigr تحرک بسیار خوبی دارد و سیستم تعلیق مستقل پیچشی – میله ای و فشار تایر قابل تنظیم توسط راننده که به حرکت در زمین های ناهموار از جمله تپه های شنی بسیار کمک می کند نیز آن را تقویت می کنند. این خودرو در دمایی تا ۵۰ درجه سانتیگراد کارآمد است و می تواند آب را تا عمق ۱.۲ متری را نیز تاب بیاورد، موضوعی که آن را به یک LUV مناسب تبدیل می کند. این ویژگی ها در بازارهای خارجی نیز محبوب بوده اند و خودرو Tigr به چین و خاورمیانه نیز صادر شده است.

GAZ Tigr با زره بدنه و پنجره های ضد گلوله برای محافظت از سرنشینان خود ساخته شده و طراحی ماژولاری دارد که آن را به چاقوی سوییسی خودروهای سبک نظامی شبیه می کند. می توان آن را به یک وسیله نقلیه مسافربری برای ۹ نفر، یک نفربر زرهی، یا یک کامیون باری تبدیل کرد، و می توان طیف وسیعی از تسلیحات، از جمله نارنجک انداز سقفی یا مسلسل های سنگین را روی آن نصب کرد. شاید GAZ Tigr چیزی شبیه به یک تقلید کننده در دنیای LUV ها باشد، اما این خودرو بسیار قدرتمند و ترسناک بوده و تاج و تخت هاموی را به چالش می کشد.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۶- Pinzgauer II

Pinzgauer اورجینال یک LUV افسانه ای اتریشی بود که تقریباً چهار دهه خدمت کرد. با این حال، در آخرین سال های دوران خدمتش دیگر کارآیی قبلی را نداشت و پس از اینکه در سال ۲۰۰۸ به دلیل عدم فروش تولید آن متوقف شد، جایگزین شایسته ای برایش در نظر گرفته شد. نسل جدید که به شکل قابل درکی Pinzgauer II نام دارد، بزرگ تر بوده، ظرفیت بیشتر، تحرک بهتر، حمل بار بیشتر و عملکرد بسیار بهتری دارد.

مهم ترین تفاوت Pinzgauer II، پیکربندی شش چرخ و ۶ * ۶ آن در مقایسه با چهار چرخ نسخه اورجینال است. این یعنی می تواند وزن های بزرگ تری را با سهولت نسبی حمل کند، به خصوص با توجه به افزایش قابل توجه قدرت موتور آن از ۸۷ به ۱۹۴ اسب بخار. Pinzgauer II با ظرفیت بار ۳.۸ تنی خود می تواند ۱۴ سرباز به علاوه تجهیزات را در خود جای دهد و در صورت نیاز قادر به یدک کشی تریلر یا توپخانه نیز هست. کابین این خودرو در ارتفاعی بالاتر از شاسی قرار گرفته و قادر است تا عمق ۱.۵ متری آب را بپیماید و بردی برابر با ۱,۰۰۰ کیلومتر دارد که با یک مخزن سوخت اضافی می توان آن را به یکی از پرکاربردترین LUV های این لیست تبدیل کرد.

در حالی که Pinzgauer II یکی از وسایل نقلیه سبک نظامی حجیم است، هنوز هم با یک هواپیمای هرکولس یا هلیکوپتر شینوک مستقیماً به مناطق جنگی قابل حمل است، جایی که می تواند وظایف آمبولانس، شناسایی، تاکتیکی و ارتباطی را انجام دهد. می توان آن را با زره های سنگین پیکربندی کرد، اما Pinzgauer II برای حمل تسلیحات دفاعی طراحی نشده و بیشتر نقش کمکی و پشتیبانی دارد. با این حال، تا جایی که به عملکرد، کاربردی بودن و ظاهر عالی مربوط می شود، این خودرو نظامی سبک بسیار خوب عمل می کند.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۵- Beijing BJ2022

اگر خودروهای نظامی GAZ Tigr و URO VAMTAC S۳ شبیه هاموی هستند، شباهت های زیادی بین Beijing BJ2022 و جیپ چروکی وجود دارد، خودرویی که عمدتاً بر اساس آن ها ساخته شده است. BJ۲۰۲۲ که مبارز شجاع نامیده می شود، یک وسیله نقلیه سبک نظامی است که برای ارتش آزادی بخش خلق چین توسعه یافته است. در حالی که نسخه مفهومی آن در سال ۲۰۰۲ به عنوان همکاری بین Beijing Automobile Works و کرایسلر رونمایی شد، چند سال طول کشید تا به ثمر برسد، کرایسلر از این پروژه کنار رفت و از سال ۲۰۰۷ با اپراتورهایی که شامل ارتش های سوریه، جمهوری دومینیکن و فیلیپین می شود، مورد استفاده قرار گرفت.

Beijing BJ2022در تعداد زیاد تولید می شود و در نسخه های مختلف از جمله پیکاپ دو در، چهار در و دو در موجود است. این خودرو به عنوان یک خودرو نظامی با سقف نرم و سخت در دسترس است که به لطف شیشه جلوی تاشو و سقف پارچه ای جداشدنی می توان ارتفاع آن را تا سطح کاپوت کاهش داد. این خودرو بسته به مدل می تواند بین ۵ تا ۸ سرنشین را با حداکثر بار بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم حمل کند.

ارتش چین در اقدامی هوشمندانه یک موتور نیسان را برای BJ۲۰۲۲ انتخاب کرد. این پیشرانه در گزینه های توربو دیزل و بنزین معمولی با ظرفیت های مختلف از دو تا سه لیتر در دسترس است که این خودرو را به یک خودروی سبک نظامی همه کاره و کاربردی تبدیل می کند که بخش مهمی از ستون فقرات نیروی رزمی چین را تشکیل می دهد.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۴- Boeing Phantom Badger

در حالی که ممکن است شبیه یک ابرقهرمان مارول به نظر برسد که هرگز از اتاق بیرون نیامده است، Phantom Badger یک وسیله نقلیه نظامی سب فوق العاده است که شایسته جدی گرفته شدن است. نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده آن را درخواست کردند زیرا به LUV نیاز داشته باشند که بتواند در ناهموارترین زمین ها حرکت کند و بوئینگ با این ماشین قدرتمند با این چالش روبروش د.

خودروی پشتیبانی رزمی Phantom Badger در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. از آن زمان تاکنون این خودرو نظامی سبک به عنوان یک LUV بسیار قابل تغییر و ماژولار که برای تعدادی از کارکردهای نظامی از جمله تخلیه پزشکی، خنثی سازی بمب، جستجو و نجات، حمل و نقل کالا و بسیاری موارد دیگر مفید است، تولید شده است. این خودرو نظامی دارای یک سیستم تعلیق پیشرفته است که می تواند ناهموارترین مناطق میدان نبرد را پوشش دهد، می توان آن را از طریق هواپیمای V – ۲۲ Osprey یا هلیکوپتر شینوک به مناطق جنگی منتقل کرد، تا پنج سرباز را حمل کند، و لوازم جانبی متعددی از جمله وینچ های برقی و پمپ های هیدرولیکی در خود دارد. البته فراموش نکنیم که این خودرو تا دندان مسلح است و در قسمت عقب آن دو برجک مسلسل ۷.۶۲ میلی متری تعبیه شده و در صورت نیاز قابلیت نصب یک مسلسل سنگین یا نارنجک انداز را دارد.

همانطور که فانتوم بجر از نظر قابلیت های آفرودی، تسلیحات، ویژگی ها و طراحی ماژولار به سبک ترانسفورمرها بسیار کاربردی است، از نظر عملکرد نیز بسیار قابل توجه و بی نقص است. برای مثال، برد آن ۷۲۰ کیلومتر است، گشتاور ۴۲۰ نیوتن متر تولید می کند، سوخت را با نرخ ۳۳.۵ کیلومتر به ازای هر گالن (هر گالن حدود ۳.۷ لیتر) مصرف می کند و حتی می تواند به سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت روی سطح صاف نیز برسد. بنابراین بله، نام احمقانه ای دارد، اما فانتوم بجر یک بسته خودرویی قابل توجه است.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۳- Land Rover Wolf

پس از موفقیت جیپ ویلی در جنگ جهانی دوم، انگلیسی ها لندرور را خلق کردند. این خودرو یکی از شناخته شده ترین LUV ها در جهان است که از سال ۱۹۴۸ در بسیاری از عملیات های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین یک وسیله نقلیه تجاری محبوب است که کشاورزان، روستاییان، برگزار کنندگان جشنواره، گارد ساحلی، نجات غریق ها و خدمات آتش نشانی از آن استفاده می کنند. حتی ملکه الیزابت دوم نیز از مالکان مفتخر این خودرو بود و مرتباً آن ها را در املاک مختلف خود می راند.

در بخش نظامی، نقش لندرور تا حد زیادی پشتبانی است و سری Wolf یک طرح سفارشی است که بر اساس مدل تست شده و موفق Defender ساخته شده است، با اصلاحات ساختاری از جمله شاسی تقویت شده، بدنه تقویت شده در بخش مسافران و چندین پایه سلاح که برای مسلسل های سبک و سنگین و موشک انداز و نارنجک انداز. این مدل در ۲۳ تیپ در دو نسخه فاصله کوتاه و بلند دو محور در دسترس است و لوازم جانبی اختیاری زیادی برای اهداف مختلف از جمله خرپا، پرده های مشکی، نورافکن و وینچ دارد.

یکی از ویژگی های مشترک تمام لندرورها، ساختار آلومینیومی آن ها است که هدف دوگانه سبک نگه داشتن آن ها و در عین مقاومت شان در برابر خوردگی را محقق می کند. این فریم ها به آن ها کمک می کند تا شرایط سختی را از قطب شمال گرفته تا بیابان های خاورمیانه تحمل کنند.

با این حال،این خودرو ۴ در ۴ دوران جنگ جهانی دوم کم کم در میان خودروهای مدرن سبک قدیمی به نظر می رسد و از آنجایی که لندرور به تازگی به شرکت هندی Tataفروخته شده است، به نظر می رسد که روزهای این خودرو نظامی سبک وفادار قدیمی، حداقل تا جایی که به خدمات نظامی مربوط می شود، به شماره افتاده است.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۲- Mercedes-Benz G-Class

G – Wagon، آنطور که عمدتاً نامیده می شود، از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی به بازار آمده و خودرو مورد علاقه موسیقی دانان و ستاره های سینما در سراسر جهان است. این خودرو که هنوز در حال تولید است، مجوز استفاده تجاری در بیش از ۶۰ کشور را دارد و نسخه نظامی آن در بیش از ۳۵ کشور در حال خدمت است. با اینکه G Class با ابعاد حجیم و طراحی زمخت خود چندان خاص به نظر نمی رسد، اما شاید بتوان آن را گرگی ترسناک در لباس میش و نمونه ای عالی از کیفیت آلمانی دانست.

سری G-Class تنوع زیادی دارد که شامل گزینه های سقف دار و روباز، فاصله دو محور متفاوت، نسخه پیکاپ و حتی شش چرخ می شود. این خودرو می تواند محموله ای تا ۱.۵ تن را حمل کند و در انواع زره دار سنگین و سبک، با موتورهای بنزینی یا دیزلی و با جعبه دنده های دستی یا اتومات در دسترس است. در واقع یک G – Wagon برای هر کسی وجود دارد، چه شما یک کهنه کار نیروهای ویژه باشید و چه یک اینفلوئنسر تیک تاکی.

همانند اکثر محصولات مرسدس بنز، مشخصات G – Wagon نیز قابل توجه است. نوع رایج دیزلی ۲.۹ لیتری می تواند شیب های ۷۰ درصد را بالا برود، از یک پله با ارتفاع نیم متری بالا برود و عبور از آبی تا عمق ۶۰ سانتیمتر را تضمین می کند. برد آن ۵۹۷ کیلومتر است، هرچند قدرت آن نسبتاً متوسط و ۱۵۶ اسب بخار و نهایت سرعت آن حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است. بنابراین در حالی که مرسدس جی کلاس در سطح پایه در هیچ مسابقه ای بر روی آسفالت برنده نخواهد شد، اما از نظر توانایی آفرودی، کاربردی بودن و سازگاری، یک خودرو سبک نظامی همه کاره و عالی است که کاربردهای زیادی در مناطق جنگی دارد.

10 خودرو نظامی سبک برتر <strong>ارتش های جهان</strong>

۱- HMMWV

HMMWV یا خودرو چرخدار چند منظوره با قابلیت تحرک بالا (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) که معمولاً با نام هاموی شناخته می شود، نیازی به معرفی ندارد. این خودروهای سبک پشتیبانی بیشتر توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرند و به خاطر قابل اطمینان بودن، دوام و سهولت تعمیر و نگهداری شان شناخته می شوند. این همان خودرویی است که وقتی به خودروی سبک نظامی مدرن فکر می کنیم، به ذهن متبادر می شود و در فرهنگ عامه ریشه دوانده است.

هاموی در ۱۵ پیکربندی موجود است، اما همه آن ها دارای ویژگی های مکانیکی بنیادین یکسانی مانند موتور، گیربکس و شاسی هستند که کار را برای هر مکانیک ارتشی، چه در پایگاه و چه در وسط یک منطقه جنگی آسان تر می کند. بالاتر از شاسی، آن ها قابل تعویض هستند و بسته به چیدمان شان، قادر به حمل انواع تسلیحات، محموله ها و پرسنل هستند. همانند جی کلاس، همه انواع این خودرو به صورت تمام وقت دارای چهار چرخ محرک هستند و قادر به عبور از مناطق صعب العبور، از جمله شیب های تا ۶۰ درصد هستند، در حالی که می توانند فضاهای آبی تا عمق ۱.۵ متر را نیز مدیریت کنند. همچنین، مثل مرسدس، نهایت سرعت آن ها با ۱۱۲ کیلومتر در ساعت چندان قابل توجه نیست، اما شما را به خانه می رساند و در اکثر موارد، شما را با خیال راحت و ایمن به خانه می رساند.

هامر نیز همانند لندرور دارای پنل های بدنه آلومینیومی برای صرفه جویی در وزن است، اما نوع با زره سنگین تری نیز وجود دارد. این خودرو به یک موتور ۶.۲ لیتری V۸ (۶.۵ برای گزینه توربوشارژ) مجهز است و بسته به پیکربندی می تواند باری تا حدود ۲,۲۶۸ کیلوگرم را حمل کند.

به طور خلاصه، HMMWV به عنوان یک وسیله نقلیه سبک نظامی چند منظوره در جهان، بیش از حد مناسب وظیفه خود است.در حالی که بسیاری دیگر سعی کرده اند از آن تقلید کنند، تعداد کمی تا به حال توانسته اند از آن بهتر باشند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام