با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
هوش‌مصنوعی به خودروهای نیسان رسید!
عکس : هوش‌مصنوعی به خودروهای نیسان رسید
.

هوش مصنوعی این روزها در صدر اخبار است و بسیاری آینده را به آن گره‌خورده می‌دانند. به‌ همین جهت در کنار شرکت‌های نرم‌افزاری، خودروسازان نیز به‌دنبال بهره‌برداری از قابلیت‌های بسیار پیشرفته آن هستند. نیسان یکی از خودروسازانی است که قصد دارد از این تکنولوژی در فرایندهای طراحی و تولید محصولات خود استفاده کند.
نیسان مأموریت کشف پتانسیل‌های هوش مصنوعی در صنعت خودرو را به دپارتمان «یوکوهاما لب» محول کرده است. این کمپانی ژاپنی می‌گوید امکان استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف صنعت خودروسازی وجود دارد که تحقیق و توسعه، تولید و حتی طراحی، برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. از دید نیسان، این تکنولوژی به‌ویژه در مباحث مرتبط با آیرودینامیک می‌تواند به کمک مهندسان بیاید.


استفاده نیسان از هوش مصنوعی


شاید بدانید درحال‌حاضر عملکرد یک خودرو از لحاظ آیرودینامیک با انجام تست‌های مکرر و پردازش داده‌ها توسط کامپیوترهای بسیار قدرتمند، ارزیابی می‌شود. هرچند این کامپیوترها عملکرد آیرودینامیکی خودرو در شرایط واقعی را پیش‌بینی می‌کنند، ولی برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر در شبیه‌سازی‌ها، باید محاسبات خیلی گسترده‌ای انجام شود. از سوی دیگر، انجام این محاسبات حتی درصورت استفاده از صدها کامپیوتر قدرتمند، ممکن است چند روز طول بکشد. وقتی که طراحان یک تغییر ناگهانی کوچک را اعمال می‌کنند، این امر مشکل‌ساز می‌شود.


هوش مصنوعی و انجام فرایندهای چندروزه در چند ثانیه


همین فرایند زمان‌بر، نیسان را به فکر توسعه یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی انداخته است. این ابزار که البته چندان هم جدید نیست، در ابتدا ایراداتی داشت. اما با آموزش و تولید داده‌های مختلف برای مدل مربوطه، این ایرادات برطرف شدند. نکته جالب اینکه مدل نهایی حالا توانایی پردازش داده‌های مرتبط با معادلات دینامیک سیالات، سایر قوانین فیزیکی و حتی فرم طراحی بدنه را دارد.


براساس اطلاعیه رسمی نیسان، هوش مصنوعی با پردازش حجم بسیار بالایی از داده‌ها و یادگیری روابط موجود بین فرم اتاق و عملکرد آیرودینامیکی آن، زمان تست‌های شبیه‌سازی را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. این کمپانی تأکید دارد به‌واسطه هوش مصنوعی، می‌تواند به‌جای چند روز، در عرض تنها چند ثانیه عملکرد آیرودینامیکی قطعات و طراحی‌های مختلف را پیش‌بینی کند. علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، نیسان اعلام کرده است که استفاده از این تکنولوژی به خلق فرم‌های نوآورانه برای بدنه خودروها منجر می‌شود. از دید نیسان، این فرم‌ها تعادل بهتری بین طراحی و آیرودینامیک ایجاد می‌کنند.


نیسان و هوش مصنوعی


همان‌گونه که در ابتدا نیز اشاره کردیم، نیسان تنها خودروسازی نیست که از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. همین چند روز قبل بود که به اطلاعتان رساندیم ب ام و هم جزو در طراحی محصولات خود از این تکنولوژی نوین کمک می‌گیرد. آئودی هم از هوش مصنوعی اختصاصی خود با نام FelGAN در طراحی رینگ‌ها استفاده می‎‌کند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین