با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
نانو شیاربند دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان وارد بازار شد
عکس : جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان با نانو شیاربند دندان
.

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کامپوزیت دندان ی حاوی نانوذرات را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به‌ویژه در کودکان تولید و به بازار عرضه کرده است.

به گزارش ایسنا، محمد موذن، رئیس هیات مدیره این شرکت، گفت: نسل اول ترکیبات مورد استفاده در شیاربندی، مواد رزینی بودند و در جدیدترین فرمولاسیون این مواد، از نانوذرات استفاده می‌شود و محصول ما نیز کامپوزیت دندان ی است که در آن از نانوذرات استفاده شده است.وی افزود: این کامپوزیت هم شیار دندان را پر می‌کند و به دلیل بهره‌مندی از نانوذرات، با رهایش فسفات و کلسیم به استحکام بهتر دندان نیز کمک شایانی خواهد کرد. شیارهای دندان به‌ویژه در کودکان یکی از فضاهای آسیب‌پذیر و مستعد پوسیدگی است که با شیاربندی می‌توان مانع پوسیدگی شد.

موذن ادامه داد: البته در بزرگسالان نیز این شیارها وجود دارد، اما عمق شیارها در کودکان بیشتر است. مواد رزینی تنها سطح شیار را می‌پوشاند، ولی این کامپوزیت‌ها به عمق شیار نفوذ کرده و آن را پر می‌کنند. در صورت عدم پرکردن این شیارها احتمال گیرکردن غذا در این شیارها و پوسیدگی دندان وجود دارد.

موذن تاکید کرد: در حال حاضر خط تولید این کامپوزیت دندانی راه‌اندازی شده و تقریبا ۱۰ هزار سرنگ در سال تولید داریم و به بازار داخل کشور عرضه می‌شود. درمانگاه‌های سازمان تامین اجتماعی و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی از جمله مشتریان این محصول دانش‌بنیان ایرانی هستند.

به گفته وی، این محصول تازه وارد بازار شده و انتظار می‌رود که روند رو به رشدی در فروش داشته باشد.

مدیر عامل این شرکت تاکید کرد: با توجه به پتانسیل بازار داخل کشور و بازارهای صادراتی، فرصت‌های زیادی برای این محصول در بازار داخل و خارج از کشور وجود دارد و کامپوزیت دندانی ما یک سوم نمونه‌های خارجی قیمت دارد، در حالی که از نظر کیفیت با این محصولات خارجی قابل رقابت است. تاییدیه‌های لازم و پروانه تولید این محصول را گرفته‌ایم.

به نقل از ستاد نانو، موذن درباره برنامه‌ها حمایتی ستاد نانو اظهار کرد: سال ۱۴۰۰ در برنامه نانومچ حضور داشتیم که کمک‌های زیادی از سوی متولیان این رویداد دریافت کردیم، بخشی از این حمایت‌ها به صورت آموزش بود، به طوری که توانستیم بعد از این رویداد مسیر تجاری‌سازی محصول‌مان را پیدا کنیم، از جمله حمایت‌هایی که صورت گرفت، کمک به راه‌اندازی خط تولید نیمه‌صنعتی با هدف حمایت از صنعتی‌سازی محصولات نانو و همچنین معرفی گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار بود و هنوز هم این حمایت‌ها از شرکت ما از طریق مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) ادامه دارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام