با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
پیشامدهای اخیر نشان از ورود آب‌وهوای زمین به قلمروهایی ناشناخته دارد
عکس : ورود آب‌وهوای زمین به قلمروهایی ناشناخته
.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی برخی نشانه‌های گرم شدن کره زمین را فهرست کرده است که در همین چند هفته اخیر رخ داده و نگرانی‌ها درباره گرم‌ شدن بیش از حد کره زمین را بیش از پیش افزایش داده است. دانشمندان گفتند که رکوردهای بی‌سابقه غیررسمی ثبت‌شده برای دمای میانگین سیاره زمین نشان روشنی از آن است که انتشار آلاینده‌های ساخته دست بشر در جو زمین چگونه محیط‌زیست را گرم کرده‌ است. دانشمندان همچنین گفتند که این موج گرما روشی است که کره زمین استفاده می‌کند که به ما هشدار دهد یک جای کار سخت خراب است.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، دانشمند مطالعات آب‌وهوا در دانشگاه براون، نوشت: «گرما فقط به‌معنای گرم بودن نیست، بلکه از راه‌های متعدد سرعت تغییر وضعیت آب‌وهوایی زمین را تعیین می‌کند.»

صخره‌های مرجانی در حال مرگ، وقوع طوفان‌های شدیدتر در شرق آمریکا، و دود ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها که تابستان امسال هوای پاک را از ساکنان آمریکای شمالی گرفت، همه و همه نشانه‌هایی از خراب بودن وضع آب‌وهوای کره زمین است.

استفان رامستورف، از موسسه پوتسدام برای تحقیق درباره پیامدهای تغییرهای آب‌وهوایی، به آسوشیتدپرس گفت: «گرمایش فزاینده کره زمین بر اثر استفاده از سوخت‌های فسیلی غیرمنتظره نیست، اما برای ما انسان‌ها و زیست‌بوم‌هایی که به آن‌ها وابسته‌ایم خطرناک است و باید هرچه زودتر آن را متوقف کنیم.»

برخی دیگر از رخدادهای اخیر که نخستین بار است پیش می‌آید نشان می‌دهد که تغییرهای آب‌وهوایی وارد قلمرویی ناشناخته شده است.گرم شدن اقیانوس‌ها 

بیشتر سطح کره زمین را اقیانوس‌ها پوشانده‌اند. اقیانوس‌ها ۹۰ درصد گرمای ناشی از انتشار گازهای گرم‌کننده کره زمین مانند دی‌اکسید کربن و متان را جذب می‌کنند. در ماه آوریل، دمای جهانی اقیانوسی به ۲۱.۱ درجه سانتی‌گراد رسید که به انتشار گازهای گلخانه‌ای و تشکیل اولیه ال‌نینو نسبت داده شد. داده‌های تازه منتشرشده در سازمان مطالعات تغییرات آب‌وهوای کپرنیک نشان می‌دهد که دمای اقیانوس اطلس شمالی «بسیار گرم» شده و باعث موج‌های گرمای دریایی «شدید» در نزدیکی ایرلند، بریتانیا، و دریای بالتیک شده است.

دود ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها 

چند دور دود ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های شمال کانادا کیفیت هوای شرق آمریکا را به حالت خطرناک رساند. دود زیاد ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در شرق آمریکا به مسئله‌ای آشنا بدل شده است، اما دانشمندان می‌گویند که تغییرات آب‌وهوایی احتمال وقوع آتش‌سوزی جنگل‌ها و دود ناشی از آن را افزایش می‌دهد. از این به بعد، ایالت‌های شرقی آمریکا بیشتر از گذشته در معرض این آتش‌سوزی‌ها و دود ناشی از آن خواهند بود.

ال‌نینو زودتر از راه می‌رسد

ال‌نینوی کنونی- دوره‌ای از گرم شدن آب‌های اقیانوس آرام- یک تا دو ماه زودتر از معمول آغاز و جایگزین «لانینا» شد. لانینا پدیده‌ای است که- به‌مثابه دمنده- به کاهش دمای جهانی عمل می‌کند و آب اقیانوس آرام را خنک می‌کند. به این ترتیب، ال‌نینو زمان بیشتری در اختیار دارد که خود را تقویت کند. سازمان جهانی هواشناسی پیش‌بینی کرده است که به احتمال ۹۸ درصد، یکی از پنج سال پیش رو گرم‌ترین سال ثبت‌شده کره زمین باشد و رکورد سال ۲۰۱۶ را، که شاهد وقوع ال‌نینوی بسیار شدید بود، بشکند.

آب شدن یخ‌های قطب جنوب

دانشمندان در حال مشاهده ذوب شدن و کاهش یخ‌های دریای قطب جنوب و تقليل آن‌ها به کمترین حد هستند. به گزارش مرکز ملی داده‌های برف و یخ، در ۲۷ ژوئن امسال، مساحت ۱۱.۷ میلیون کیلومتر مربعی پوشیده از لایه یخ در آنجا، نسبت به میانگین مدت مشابه در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۲۰، به ۲.۶ میلیون کیلومتر مکعب کاهش یافته است. این مساحت، در مقام مقایسه، برابر است با چهاربرابر مساحت ایالت تگزاس.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین