با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
NGAD، جنگنده فرامدرنی که به سلطه F-۳۵ بر آسمان پایان می‌دهد
عکس : جنگنده NGAD

نیروی هوایی ایالات متحده در حال حاضر به دنبال برنامه نسل بعدی سلطه هوایی ( NGAD ) است که هدف آن، توسعه جنگنده نسل ششم، سلاح‌های پیشرفته، فناوری هوش مصنوعی و وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری نظامی سایت شات ایکس و به نقل از خبرآنلاین نسل پنجم جنگنده‌های پیشرو امروزی قابلیت‌های حمله دقیق، چابکی، سرعت و آگاهی از موقعیت را با مخفی‌کاری دارند. لاکهید مارتین F-۲۲ و F-۳۵ Lightening II، به همراه Chengdu J-۲۰ چین و سوخو Su-۵۷ روسیه در این دسته قرار می‌گیرند با این حال F-۳۵ به دلیل ویژگی‌های پیشرفته خاص خود متمایز است. این مقاله نگاهی دارد به آنچه F-۳۵ و NGAD را از هم جدا می‌کند، زیرا این سؤال برای بسیاری از کارشناسان مطرح است که آیا نیروی هوایی ایالات متحده به جنگنده نسل ششمی مانند NGAD نیاز دارد یا خیر.

هرآنچه باید از جنگنده F-۳۵ Lightening II بدانید

جنگنده F-۳۵ Lightening II
عکس : جنگنده F-۳۵ Lightening II

هنگامی که F-۳۵ در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ مراحل توسعه خود را به‌خوبی پشت سر می‌گذاشت، به سیستم‌های جدیدی مجهز شد که واقعاً در زمان خود بی‌همتا بود. این جنگنده برای برآوردن نیازهای خاص نیروی دریایی و نیروی هوایی توسعه داده شد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، لاکهید مارتین و رقیبش بوئینگ بر اساس هواپیمای نمایشگر مفهومی خود انتخاب شدند و در نهایت لاکهید به عنوان برنده انتخاب شد و F-۳۵ وارد مرحله توسعه خود شد.

F-۳۵ برای پرواز با سرعت ۱٫۶ ماخ (۱٫۶ برابر سرعت صوت) طراحی شده بود. این جنگنده با سوخت داخلی نزدیک به دو برابر مدل قبلی خود، F-۱۶ Fighting Falcon، شعاع رزمی بیشتری دارد. از آنجایی که F-۳۵ تسلیحات بسیار بیشتری حمل می‌کند، به شکل قابل‌توجهی سنگین‌تر از جنگنده ‌های سبک‌وزن قبل از خود است. وزن خالی سبک‌ترین نوع F-۳۵ از ۱۳۱۵۱ کیلوگرم فراتر می‌رود.

سه نوع اصلی F-۳۵ وجود دارد؛ F-۳۵ A با توانایی برخاست و فرود معمولی، F-۳۵ B با برخاست کوتاه و فرود عمودی و F-۳۵ C مبتنی بر پرواز از ناو.یکی از محوری‌ترین به‌روزرسانی‌های گنجانده‌شده در F-۳۵ فناوری‌های پیشرفته است. F-۳۵ براساس درس‌های آموخته‌شده از طراحی برنامه F-22 رپتور ساخته شده و مجهز به حسگرهای پیچیده و ماژول‌های اویونیک است. کد معماری باز نصب‌شده در این پلتفرم، به‌روزرسانی و بهبود مستمر را در طول زمان امکان‌پذیر می‌کند.

F-۳۵ علاوه بر این مجموعه اویونیک درجه یک، دارای سطح مقطع راداری بسیار کم است.هرآنچه باید از جنگنده NGAD بدانید

جنگنده NGAD
عکس : جنگنده NGAD

در حالی که F-۳۵ احتمالاً برای سال‌های طولانی بر آسمان تسلط خواهد داشت، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در حال حاضر روی استراتژی نسل بعدی خود کار می‌کند. برنامه NGAD برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ مفهوم‌سازی شد و برای دستیابی به برتری هوایی طراحی شده است.جنگنده‌های NGAD در حال حاضر ایده‌ای بیش نیستند ولی ظرف یک سال ممکن است قرارداد توسعه رسمی آن منعقد شود
عکس : جنگنده‌های NGAD در حال حاضر ایده‌ای بیش نیستند ولی ظرف یک سال ممکن است قرارداد توسعه رسمی آن منعقد شود

پنج فناوری مختلف که در طراحی این جنگنده در اولویت قرار می‌گیرند عبارتند از تسلیحات پیشرفته، مخفی‌کاری، طراحی دیجیتال، پیشرانه و مدیریت حرارتی. هرچند فناوری نسل ششم دقیقاً تعریف نشده است، انتظار می‌رود که ویژگی‌های برنامه NGAD از قابلیت‌های همتایان نسل پنجم فراتر رود. فناوری هوش مصنوعی و وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) به طور قابل‌توجهی در NGAD گنجانده خواهد شد.

جنگنده ‌های NGAD در حال حاضر ایده‌ای بیش نیستند ولی ظرف یک سال ممکن است قرارداد توسعه رسمی آن منعقد شود. آمریکایی‌ها معتقدند با توجه به شرایط کنونی و تهدیدهای چین، معرفی برنامه جنگنده نسل جدید ارتش برای حفظ توانایی‌های هوایی آمریکا ضروری است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین