با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
انویدیا و AMD روی تراشه‌های مبتنی بر آرم برای ویندوز کار می‌کنند
عکس : انویدیا و AMD روی تراشه‌های مبتنی بر آرم برای ویندوز کار می‌کنند
.

رویترز گزارش داده AMD و انویدیا در حال طراحی تراشه‌ه ای مبتنی بر آرم برای استفاده در کامیپوترهای ویندوز ی هستند. این کار می‌تواند فروش پایین رایانه‌های ویندوز ی مبتنی بر آرم را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و از طرفی سهم بازار کوالکام را کاهش دهد.

کوالکام سال‌هاست که تنها ارائه‌کننده پردازنده‌های ویندوز ی مبتنی بر آرم است، اما قرارداد این شرکت با مایکروسافت در سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید. تراشه‌ه ای AMD و انویدیا در سال ۲۰۲۵ عرضه خواهند شد و می‌توانند گزینه‌های بیشتری را در اختیار مایکروسافت قرار دهند.

طبق برخی گزارش‌ها، مایکروسافت اخیرا AMD و انویدیا را تشویق کرده تا از قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی در تراشه‌ه ای خود استفاده کنند. این قابلیت‌ها می‌توانند برای افراد حرفه‌ای‌ که متکی به اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند بسیار مناسب باشند.مایکروسافت اخیرا سرویس ویندوز کوپایلت را بر پایه هوش مصنوعی معرفی کرده که قرار است به بخش مهمی از استفاده از ویندوز تبدیل شود. بنابراین، مایکروسافت تاکید زیادی بر قابلیت‌های هوش مصنوعی در تراشه‌ها دارد. ما همچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به‌زودی برخی قابلیت‌های متمرکز بر بازی، مانند سخت‌افزار گرافیکی قدرتمند و فناوری بهبود تصویر را ببینیم.

پردازنده‌های کامپیوتر مبتنی بر آرم معمولا عمر باتری بهتری نسبت به تراشه‌های مبتنی بر x64 اینتل و AMD دارند. این ویژگی به طراحی لپ‌تاپ‌های با دوام یا طرح‌های نازک‌تر و سبک‌تر کمک می‌کند.

برای مثال، تراشه‌های ویندوزی کوالکام به دلیل عمر باتری طولانی و گزینه‌های اتصال بیشتر مورد تحسین قرار گرفته‌اند، اما این تراشه‌ها عملکرد مطلوبی ارائه نمی‌کنند. بنابراین ورود AMD و انویدیا به این بازار می‌تواند کوالکام را برای بهبود عملکرد تراشه‌های خود تحت فشار قرار دهد.

فعلا مشخص نیست که تراشه‌های ویندوزی مبتنی بر آرم AMD و انویدیا چه زمانی وارد بازار خواهند شد، اما رویترز در گزارش خود گفته است که این اتفاق ممکن است در اوایل سال ۲۰۲۵ بیفتد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین