با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
آژیر خطر برای اینتل؛ پردازنده‌های AMD Ryzen 8040 هوش مصنوعی را به لپ‌تاپ‌ها می‌آورند
عکس : هوش مصنوعی در سی پی یو

رقابت در حوزه‌ی هوش مصنوعی بین شرکت‌های تراشه‌ساز درنهایت به‌نفع مصرف‌کنندگان است زیرا قابلیت‌های هوش مصنوعی را روی هر دستگاهی دردسترس قرار می‌دهد.

AMD ژانویه‌ی سال قبل با عرضه‌ی سری Ryzen 7040 به‌عنوان اولین پردازنده‌های x86 مجهز به واحد پردازش عصبی (NPU) برای انجام کارهای هوش مصنوعی، برای اینتل خط‌ونشان کشید. پردازنده اینتل Core Ultra Meteor Lake اولین تراشه‌‌ی ساخت این شرکت محسوب می‌شود که با واحد NPU ادغام شد.

AMD امروز پردازنده‌های سری Ryzen 8040 را معرفی کرد. این محصول با هدف تجهیز نسل بعدی لپ‌تاپ‌ها به هوش مصنوعی طراحی شده و نقشه‌ی راه آینده‌ی شرکت مذکور را نشان می‌دهد.

پردازنده ای ام دی Ryzen 8040 ازنظر عملکردهای مرتبط با مدل هوش مصنوعی Llama 2 و AI Vision تا ۱٫۴ برابر سریع‌تر از نسل قبلی خود هستند. طبق گزارش‌ها، نسل جدید پردازنده AMD در اجرای بازی و تولید محتوا نیز به‌ترتیب ۱٫۸ برابر و ۱٫۴ برابر بهتر از مدل قبل عمل می‌کنند.

واحد پردازش عصبی AMD روی همه‌ی پردازنده‌های سری Ryzen 8040 غیر از دو مدل پایین‌رده‌ی Ryzen 5 8540U با ۶ هسته و Ryzen 3 8440U با چهار هسته دردسترس خواهد بود. این شرکت می‌گوید توان NPU پردازنده‌ی Ryen 7040 یعنی XDNA می‌تواند به 10TOPS (۱۰ ترا عملیات در ثانیه یا ۱۰,۰۰۰ گیگا عملیات در ثانیه) برسد.

توان NPU پردازنده‌ی Ryzen 8040 می‌تواند به 16TOPS برسد. AMD همچنین معماری NPU بعدی خود را با نام رمز Strix Point معرفی کرده که قدرت عملکردش بیش‌از ۳ برابر معماری واحد پردازش عصبی کنونی آن است. درواقع سطح جاه‌طلبی‌های تیم قرمز در حوزه‌ی هوش مصنوعی به‌ این زودی‌ها کاهش نخواهد یافت.

AMD و اینتل در ارائه‌ی NPU به کامپیوترهای شخصی ویندوزی از کوالکام عقب‌ هستند زیرا SQ3 این شرکت در نسخه‌ی 5G سرفیس پرو ۹ مورد استفاده قرار گرفته است.

رقیب دیگر AMD و اینتل، سازنده‌ی گوشی آیفون است که از زمان معرفی A11 Bionic در سال ۲۰۱۷، موتور پردازش عصبی را با سخت‌افزارش ادغام کرد و اکنون NPU به یکی از اجزای اصلی تراشه‌های اپل برای کامپیوترهای مک تبدیل شده است.

بر اساس بیانیه‌ی ای‌ام‌دی، موتور پردازش عصبی اپل سرعت انجام وظایف هوش مصنوعی را مثل NPU اینتل و AMD بهبود می‌دهد و در ارائه‌ی ویژگی‌هایی مثل فیس آی‌دی و پردازش تصاویر به کاربر کمک می‌کند. در کامپیوترهای شخصی NPUها ویژگی‌هایی مثل جلوه‌های حالت استودیویی ویندوز ۱۱ را در چت‌های ویدیویی فعال می‌کنند که می‌تواند پس‌زمینه‌ی شما را محو یا به حفظ ارتباط چشمی کمک کند.

AMD درست مثل اینتل، توسعه‌دهندگان را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا از ویژگی‌های NPU در برنامه‌های خود استفاده کنند. امروز پلتفرم نرم‌افزار هوش مصنوعی Ryzen نیز رونمایی شد که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد مدل هوش مصنوعی از قبل آموزش‌دیده را انتخاب کرده و آن‌ها را برای اجرا روی سخت‌افزار هوش مصنوعی Ryzen بهینه‌سازی کنند.

پلتفرم AMD همچنین به مدل‌های هوش مصنوعی کمک می‌کند روی NPU اینتل اجرا شوند و ازطرفی ابزارهای توسعه‌ی هوش مصنوعی اینتل به‌ اجرای مدل‌های زبان بزرگ روی سیستم‌های AMD کمک می‌کنند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین