با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
کوالکام از دو تراشه جدید برای هدست‌های واقعیت مجازی و افزوده رونمایی کرد
عکس : هدست‌های واقعیت مجازی و افزوده
.

کوالکام با همکاری متا دو تراشه جدید اسنپ‌دراگون برای هدست‌های واقعیت مجازی و افزوده معرفی کرده است. این دو تراشه شامل اسنپ‌دراگون XR2 نسل 2 و اسنپ‌دراگون AR1 نسل 1 می‌شوند.



اسنپ‌دراگون XR2 نسل 2

اسنپ‌دراگون XR2 نسل 2 قدرتمندترین تراشه واقعیت مجازی/ترکیبی کوالکام است که دارای عملکرد گرافیکی 2.5 برابر بهتر نسبت به نسل گذشته و تا هشت برابر سرعت هوش مصنوعی بالاتر خواهد بود. این تراشه برای پشتیبانی از دستگاه‌های واقعیت ترکیبی با وضوح تا 3000 در 3000 پیکسل در هر چشم بهینه شده و همچنین قادر به ارائه بافت‌های دقیق‌تر و نرخ فریم بالاتر است.

کوالکام می‌گوید XR2 نسل 2 برای هدست‌هایی که می‌توانند بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده سوئیچ کنند اجازه خواهد داد تا در کمتر از 12 میلی‌ثانیه به دید تمام‌رنگی منتقل شوند. سایر قابلیت‌های آن شامل پشتیبانی از دستگاه‌های با حداکثر 10 دوربین، سرعت بی‌سیم بهبودیافته (تا وای‌فای 7) و افزایش 50 درصدی راندمان انرژی GPU می‌شود.

اسنپ‌دراگون AR1 نسل 1

تراشه بعدی، اسنپ‌دراگون AR1 نسل 1 است که برای دستگاه‌های سبک‌تر مانند عینک‌های هوشمند ارائه شده و امکان پردازش هوش مصنوعی روی دستگاه، حذف نویز و اکو بهتر و ISP دوگانه برای بهبود کیفیت تصویر را فراهم خواهد کرد. این تراشه همچنین می‌تواند از دستگاه‌هایی با دوربین‌ حداکثر 12 مگاپیکسلی (6 مگاپیکسل برای ویدیو) و حداکثر هشت میکروفون با ارائه صدای فضایی برای ضبط صداهای غنی‌تر پشتیبانی کند.

گفتنی است به خاطر همکاری کوالکام با متا، دو تراشه جدید این شرکت برای هدست‌های واقعیت مجازی و افزوده قرار است ابتدا در هدست متا کوئست 3 و عینک هوشمند Ray-Ban Meta استفاده شود که هر دوی آن‌ها از همین ماه به بازار عرضه می‌شوند. کوالکام می‌گوید سال آینده میلادی دستگاه‌های دیگری از سایر شرکت‌ها با این تراشه‌ها عرضه خواهند شد که این موضوع نشان می‌دهد متا از سطح انحصاری محدودی برای استفاده از این تراشه‌ها برخوردار است.

بنابراین، هرچند متا ممکن است در مقایسه با رقبای خود در حوزه واقعیت افزوده کمی جلوتر باشد، اما می‌بینیم که سایر شرکت‌ها نیز به‌دنبال ارائه محصولات پیشرفته‌ در این زمینه هستد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین