با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
سرعت انتقال داده از ماهواره به زمین ۱۰ برابر سریع تر شد
عکس : سرعت انتقال داده از ماهواره به زمین ۱۰ برابر سریع تر شد
.

این دستاورد به طور موفقیت آمیز سرعت انتقال داده از فضا به زمین را ۱۰ برابر افزایش داده و به سرعت ۱۰ گیگابایت برثانیه رسانده است.

این پیشرفت با کمک لیزر هایی انجام شده که مانند حامل داده عمل و طیف وسیع تری نسبت به فناوری امواج مایکروویو کنونی فراهم می کنند. پیش بینی می شود به کارگیری این فناوری نوین تحولی در ارتباطات ماهواره ها با زمین ایجاد کند.

محققان از مرکز تحقیقات اطلاعات هوافضا ( شاخه ای از آکادمی علوم چین) این فناوری را به طور موفقیت آمیز تست کردند. در این فرایند ارتباط ماهواره به زمین با استفاده از لیزر ها انجام شده است.

تیم مستقر روی زمین سیگنال های لیزر ی انتشار یافته از ماهواره Jilin-۱ MF۰۲A۰۴ را دریافت کردند. این ماهواره بخشی از بزرگترین شبکه ماهواره تصویربرداری جهان به نام خوشه Jilin-۱ است. خوشه ماهواره مذکور نقشی مهم در بخش های مختلف از جمله تحقیقات منابع زیرزمینی، شهرسازی و رصد بلایا دارد.به گفته لی یالین، رهبر سیستم روی زمین، ارتباطات لیزری با استفاده از یک آنالوژی جالب انجام می شود.

او در این باره می گوید: استفاده از اشعه مایکروویو معمول ۳۷۵ مگاهرتز مشابه رانندگی در جاده ای با یک لاین است و فناوری نوین مایکرو ویو ۱.۵ گیگاهرتزی مشابه رانندگی در جاده ای با ۴ لاین است. در این میان لیزرها می توانند صدها و حتی هزاران لاین ایجاد کنند.

ارتقای قابل توجه پهنای باند سبب می شود تا فیلم هایی با کیفیت بالا فقط در یک ثانیه منتقل شوند و این روند ۱۰تا هزار بار سریع تر از روش های ارتباطی مایکروویو فعلی است.

یکی از نخستین مجموعه تصاویری که از فرستنده Jilin-۱ به زمین ارسال شد، عکسی از دوحه پایتخت قطر نیز وجود داشت.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین