با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
آیفون، جا مانده از عرصه فناوری هوش مصنوعی
عکس : آیفون، جا مانده از عرصه فناوری هوش مصنوعی
.

هوش مصنوعی امروزه بر بخش‌های زیادی از زندگی روزمره ما تاثیر گذاشته است و اگرچه شرکت‌ها در رقابت برای استفاده هرچه بیشتر از این فناوری در محصولات خود هستند، به نظر می‌رسد که شرکت اپل از این قافله جا مانده است و آیفون ‌ها هنوز از این فناوری بهره زیادی نمی‌برند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال‌ترندز، چه باور کنید چه نکنید، اپل از ابتدا دستیار صوتی سیری(Siri) را نداشته است. سیری در اصل متعلق به موسسه غیرانتفاعی «SRI International» بوده که سیری را در سال ۲۰۰۷ ایجاد کرد. سپس در ماه آوریل ۲۰۱۰، اپل سیری را خریداری کرد و آن را به یکی از اجزای اصلی آیفون ۴S که در سال ۲۰۱۱ عرضه شد، تبدیل کرد.از آن زمان سیری، خوب یا بد در اپل به پیشرفت خود ادامه داده است. در حالی که هدف سیری این است که با استفاده‌ی از راه دور و غیرمستقیم از آیفون یا اپل‌واچ، زندگی شما را آسان‌تر کند، اما هنوز عملکرد آن عالی نیست.

سیری اغلب حرف‌ها را اشتباه می‌فهمد که نتایج خنده‌دار به دنبال دارد یا گاهی به دلیل اتصال ضعیف، قادر به انجام کاری که کاربر نیاز دارد، نیست. اما این موضوع ممکن است در آینده تغییر کند زیرا به نظر می‌رسد شرکت اپل «کمی» روی هوش مصنوعی مولد سرمایه‌گذاری کرده است.

شرکت اپل به قطع در رقابت هوش مصنوعی فعلی کمی عقب مانده است، زیرا گوگل در حال حاضر با مجموعه تلفن‌های هوشمند گوگل پیکسل ۸ خود در این زمینه پیشتاز است. اما اپل در حال حاضر از هوش مصنوعی برای برخی از قابلیت‌های iOS مانند ابزار دسترسی به صدای شخصی استفاده می‌کند. در ادامه به چند قابلیت هوش مصنوعی که می‌توانند به بهبود آیفون کمک کنند می‌پردازیم.

ابزارهای هوشمندتر ویرایش عکس

از زمانی که گوگل ابزار Magic Eraser به فارسی: پاک‌کن جادویی را با مجموعه تلفن‌های هوشمند پیکسل ۶ معرفی کرد، باعث شگفتی بسیاری از کاربران شد. این قابلیتی است که کاربران هنگام ویرایش عکس‌ها به آن نیاز داشتند. اما در آیفون و آیپد باید از یک برنامه شخص ثالث با این عملکرد استفاده شود زیرا ویرایشگر داخلی در برنامه Photos فاقد این قابلیت است.

اگر اپل واقعا در حال سرمایه‌گذاری بر روی هوش مصنوعی مولد است، باید ابزارهای ویرایش عکس بیشتری در این فهرست وجود داشته باشد. قابلیت پاک کردن اشیاء و افراد ناخواسته از پس‌زمینه عکس‌ بهتر است در برنامه Photos خود شرکت افزوده شود. این یک ابزار ویرایش اساسی و پایه است و تعجب‌آور است که اپل پیشتر آن را به کار نگرفته است.

گوگل در سال جاری با ابزارهای ویرایش عکس هوش مصنوعی یک گام فراتر نیز رفت و اکنون دارای قابلیت‌های Magic Editor به فارسی: ویرایشگر جادویی و Best Take است. Magic Editor مانند نسخه‌ای از Magic Eraser است و می‌توانید اشیاء را بوسیله آن حتی بیشتر دستکاری کنید برای مثال آنها را در نقاط متفاوت در یک تصویر جابه‌جا کنید.

Best Take نیز به شما این امکان را می‌دهد که چهره‌ها را با مجموعه‌ای از عکس‌های مشابه تغییر دهید تا به یک عکس «عالی» برسید.

تماس‌های تلفنی خودکار را قابل تحمل کنید

یکی از قابلیت‌هایی که گوگل به لطف تراشه‌های تنسور(Tensor) خود در تلفن‌های پیکسل امکان‌پذیر کرده، قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هنگام برقراری تماس‌های تلفنی واقعی است. این قابلیت‌ها شامل: زمان‌های انتظار(Wait Times)، برای من نگه‌دار(Hold for Me)، تماس مستقیم(Direct My Call)، و صفحه تماس(Call Screen) است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

زمان‌های انتظار(Wait Times)

این قابلیت روی سیستم‌های تماس خودکار کار می‌کند و بر اساس میانگین طول مدت تماس‌ فرد با کسب‌وکارها، زمان تخمینی از مدت زمان انتظار فراهم می‌کند. حتی گزینه‌ای وجود دارد که در حین انجام کارهای روزانه، دستیار گوگل به جای کاربر منتظر بماند تا وقت کاربر تلف نشود.

تماس مستقیم(Direct My Call)

این قابلیت می‌تواند گزینه‌های فهرست تماس را مستقیما روی صفحه نمایش نشان دهد و دسترسی به بخش مورد نیاز را آسان‌تر کند.

صفحه تماس(Call Screen)

این قابلیت از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا از تماس گیرندگان بخواهد نام و دلیل تماس خود را بیان کنند و اگر تشخیص داده شود که تماس بی ربط(اسپم) است، به طور خودکار رد می‌شود.

همه این موارد قابلیت‌های فوق العاده مفیدی هستند به خصوص اگر به طور کلی به تماس‌های تلفنی علاقه نداشته باشید. امید می‌رود اگر اپل هوش مصنوعی را جدی بگیرد، بتواند برخی از قابلیت‌های هوش مصنوعی را به سیستم‌های تماس خودکار اضافه کند.

سیری بهبود یافته

در حال حاضر، سیری دستیار دیجیتالی تمام سخت افزارهای اپل است. با این حال، اغلب مسخره کردن آن آسان است، زیرا به نظر می‌رسد که به سختی وظایف را به درستی درک می‌کند یا انجام می‌دهد.

اگر اپل قصد داشته باشد که هوش مصنوعی مولد را جدی بگیرد، باید به دنبال ساخت یک دستیار صوتی بهتر از آنچه در حال حاضر وجود دارد، باشد.

یکی از بزرگترین مشکلات سیری پشتیبانی چند زبانه است. با سیستم عامل iOS ۱۷، اپل سیری را چندزبانه کرده است اما این زبان‌ها تنها شامل انگلیسی و زبان‌های هندوآریایی از جمله، هندی، زبان پنجابی، زبان تلوگو، زبان کنادا و زبان مراتی می‌شود.

در حالی که این زبان‌ها برای هندی‌ها مناسب است اما تنها برای یک گروه است. افراد زیادی هستند که انگلیسی را با زبان‌هایی همچون اسپانیایی یا آلمانی یا فرانسوی یا ایتالیایی خوب صحبت می‌کنند. در حال حاضر سیری تنها می‌تواند هر بار یک زبان را مدیریت کند. اگر پیامی را می‌خواند یا نام خیابانی را می‌گوید که در زبان اصلی شما نیست، محتوای بی‌ربط تولید می‌کند. اما پشتیبانی از چند زبان تنها چیزی نیست که سیری در آن شکست می‌خورد. سیری همچنین برای درک افرادی که اختلالات گفتاری مانند لکنت دارند مشکل دارد. امید می‌رود که با استفاده اپل از هوش مصنوعی کیفیت ارائه خدمات دستیار صوتی آن نیز بهبود یابد.

ارتباطات و برنامه‌های هوشمندتر

یکی دیگر از موارد مفیدی که هوش مصنوعی می‌تواند به آن کمک کند ارتباط است. در نسخه iOS ۱۷، اپل صفحه کلید جدیدی را معرفی کرد که از یک مدل یادگیری زبان ترانسفورماتور استفاده می‌کند که با آنچه شما تایپ می‌کنید آموزش می‌بیند تا دقت تصحیح خودکار خود را بهبود بخشد.

مدل یادگیری زبانی که اپل در حال حاضر برای ایجاد تصحیح خودکار بهبودیافته استفاده می‌کند، می‌تواند کاربردهای بزرگ‌تری داشته باشد. برای مثال، می‌تواند به تولید یا پیش‌بینی پاسخ‌های پیام بر اساس آنچه معمولا ارسال می‌شود، کمک کند. همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، می‌تواند به بهبود سیری نیز کمک کند.

این تازه شروع کار است

چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید، هوش مصنوعی حداقل برای آینده قابل پیش بینی اینجاست. اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند توسط افراد سودجو مورد سوء استفاده قرار بگیرد، اما این پتانسیل را نیز دارد که برای افراد عادی بسیار مفید باشد و زندگی را آسان‌تر کند. زمانی که به نظر می‌رسد طراحی و قابلیت‌های بسیاری از تلفن‌های هوشمند در چند سال اخیر بالا رفته است، هوش مصنوعی می‌تواند گزینه هیجان‌انگیز بعدی باشد.

اپل در حال حاضر در رقابت برای استفاده از هوش مصنوعی در تلفن همراه عقب مانده است و گوگل تاکنون پیشتاز آشکاری بوده است. اما اگر اپل موضوع هوش مصنوعی مولد را جدی بگیرد، احتمالات سرگرم کننده زیادی برای آینده iOS به طور کلی وجود دارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین