با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
مصرف فقط یک نوشیدنی انرژی‌زا در ماه هم خواب را مختل می‌کند
عکس : نوشیدنی انرژی‌زا
.

این نوشیدنی‌های انرژی‌زا که در هر لیتر حاوی ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین و نیز قند، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسید آمینه‌اند، میلیون‌ها مصرف‌کننده دارند و با عنوان تقویت‌کننده‌ سلامتی روان و عملکرد فیزیکی به بازار عرضه می‌شوند و به‌ویژه بین جوانان بسیار محبوب‌اند.

با اینکه شواهد از تاثیر منفی این نوشیدنی‌ها بر کیفیت خواب خبر می‌دهد، تاکنون مشخص نشده بود که این نوشیدنی‌ها بر کدام جنبه‌های خواب تاثیر می‌گذارند و اینکه آیا جنسیت افراد هم در این تاثیر نقش دارد یا خیر. حالا نتایج پژوهشی که روی بیش از ۵۳ هزار فرد ۱۸ تا ۳۵ ساله در نروژ انجام شده، آثار منفی احتمالی این نوشیدنی‌ها را آشکار کرده است.به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از ایتنا بنا به گزارش محققان، افرادی که هر روز نوشابه انرژی‌زا می‌نوشند، در مقایسه با کسانی که اصلا این نوشیدنی‌ها را مصرف نمی‌کنند یا گهگاه سراغ آن‌ها می‌روند، نیم ساعت خواب کمتری داشتند. همچنین هرچه دفعات مصرف این نوشیدنی‌ها بیشتر شود، مدت خواب شبانه بیشتر کاهش می‌یابد.

محققان همچنین دریافتند که مصرف گهگاه نوشیدنی انرژی‌‌زا یعنی حتی یک تا سه‌بار در ماه، نیز خطر اختلال خواب را افزایش می‌دهد.

نتایج این پژوهش در نشریه بی‌ام‌جی اوپن منتشر شده است.

بر اساس این تحقیق، مردانی که دو یا سه نوشیدنی انرژی‌‌زا در هفته می‌نوشند، در مقایسه با آن‌ها که این نوشابه را به‌ندرت مصرف می‌کنند یا اصلا نمی‌نوشند، ۳۵ درصد بیشتر احتمال دارد که بعد از نیمه‌شب به خواب روند، ۵۲ درصد بیشتر احتمال دارد که خوابشان کمتر از شش ساعت باشند و ۶۰ درصد هم بیشتر احتمال دارد که وسط شب بیدار شوند.

در زنان با همان میزان مصرف نوشابه انرژی‌‌زا، احتمال به خواب رفتن پس از نیمه‌شب ۲۰ درصد بیشتر است. همچنین ۵۸ درصد بیشتر احتمال دارد که این زنان کمتر از شش ساعت بخوابند و احتمال بیدار شدن آن‌ها وسط شب هم ۲۴ درصد بیشتر است.

طبق این پژوهش، افرادی که این نوشیدنی‌ها را هر روز مصرف می کردند، به طور کلی بیشتر با مشکل بیدار شدن پس از به خواب رفتن مواجه بودند و بیشتر طول می‌کشید که خوابشان ببرد و در کل کمتر از افرادی که این نوشابه‌ها نمی‌نوشیدند، می‌خوابیدند.

این مطالعه نشان داد حتی کسانی که یک تا سه نوشیدنی انرژی‌زا در ماه مصرف می‌کنند، هم نسبت به کسانی که هرگز به این نوشیدنی‌ها لب نمی‌زنند، برای خوابیدن با مشکلات بیشتری مواجه‌اند.

طبق این تحقیق، محققان دانشگاه‌های برگن و اسلو به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشابه‌های انر‌ژی‌زا عاملی مشخص و قوی در ایجاد اثر منفی روی خواب است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام