با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
بالگرد ناسا از رکورد ۱۰۰ دقیقه پرواز در مریخ عبور کرد
عکس : بالگرد ناسا از رکورد ۱۰۰ دقیقه پرواز در مریخ عبور کرد
.

بالگرد نبوغ ناسا اکنون بیش از ۱۰۰ دقیقه در مریخ پرواز کرده است. این بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی برای پنجاه و هفتمین بار به پرواز درآمده و ۲۱۷ متر را در ۱۲۹ ثانیه طی کرده است.

این ماموریت، نبوغ اکنون مجموعا ۱۰۲.۴ دقیقه در جو مریخ پرواز کرده است.

بالگرد نبوغ در فوریه ۲۰۲۱ همراه با مریخ ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا در دهانه جزرو (Jezero) به وسعت ۴۵ کیلومتر فرود آمد.مریخ‌نورد استقامت در جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در این دهانه است، چرا که این دهانه میلیارد‌ها سال پیش یک دریاچه بزرگ و دلتای رودخانه را در خود جای داده بوده است.این مریخ‌نورد همچنین به جمع‌آوری ده‌ها نمونه برای بازگرداندن به زمین در ماموریتی در آینده می‌پردازد.

بالگرد نبوغ در ابتدا وظیفه داشت نشان دهد که با وجود جو نازک سیاره سرخ، اکتشافات هوایی در مریخ امکان‌پذیر است. این بالگرد کوچک پس از یک ماه به پنج پرواز مورد نظر ناسا در این ماموریت رسید. سپس ناسا ماموریت آن را تمدید کرد و از آن پس تاکنون از آن به عنوان پیشاهنگ و آگاهی‌دهنده به استقامت برای ترسیم مسیر پیش روی آن خدمت می‌کند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، موفقیت بالگرد نبوغ راه را برای بالگرد‌های آینده مریخی هموار خواهد کرد.

به عنوان مثال، ناسا قصد دارد دو بالگرد مانند نبوغ را در مأموریت فرودگری قرار دهد که قرار است نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط استقامت را بازیابی کنند.

همچنین ناسا در حال کار بر روی بالگرد‌های بزرگتر و توانمندتری است که می‌توانند به تنهایی اکتشافات مریخی انجام دهند و داده‌ها را در مکان‌های صعب‌العبور جمع‌آوری کنند و بخش‌های بزرگی از سطح سیاره سرخ را پوشش دهند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین