با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تشخیص سریع دیابت نوع ۲ با ضبط صدا
عکس : تشخیص سریع دیابت نوع ۲ با ضبط صدا
.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، در حال حاضر اگر کسی بخواهد از ابتلا به دیابت نوع ۲ مطلع شود، باید آزمایش خون بدهد و سپس منتظر نتیجه بماند. با این حال، طبق یک مطالعه اخیر، ضبط صدا ی ۱۰ ثانیه ای با تلفن هوشمند ممکن است به زودی نتایج را بلافاصله در محل ارائه دهد.

این مطالعه توسط دانشمندان شرکت بین‌المللی بیوتکنولوژی «کلیک» انجام شد و ۲۶۷ فرد که قبلاً غیر دیابتی (۱۹۲ نفر) یا مبتلا به دیابت نوع ۲ (۷۵ نفر) تشخیص داده شده بودند، شرکت داشتند.

از هر فرد خواسته شد تا یک عبارت گفتاری خاص را از طریق یک برنامه، تا شش بار در روز به مدت دو هفته، روی تلفن هوشمند خود ضبط کند . بسته به سرعتی که هر فرد با آن صحبت می کند، این ضبط ها شش تا ۱۰ ثانیه طول می کشد.هنگامی که ۱۴ ویژگی صوتی از ۱۸۴۶۵ ضبط به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، مشخص شد که چندین مورد از آن ویژگی ها - مانند زیر و بم و شدت - به شیوه ای ثابت بین شرکت کنندگان دیابتی و غیر دیابتی متفاوت است. اگرچه این تفاوت ها توسط گوش انسان قابل تشخیص نبود، اما می توان آنها را با نرم افزار پردازش سیگنال تشخیص داد.

این یافته نشان می دهد ابتلا به دیابت نوع ۲ باعث تغییرات ظریف در صدای افراد می شود.

با در نظر گرفتن این نظریه، دانشمندان یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کردند که صداهای ضبط شده را همراه با اطلاعات بیمار مانند سن، جنس، قد و وزن تجزیه و تحلیل می کند. وقتی این برنامه روی داوطلبان آزمایش شد، ۸۹ درصد در شناسایی زنان دیابتی نوع ۲ و ۸۶ درصد در تشخیص مردان دیابتی تشخیص درست و دقیق ارائه شد.

این اعداد باید با اصلاح فناوری بهبود یابد. برای مرجع، محققان دریافتند آزمایش‌های سنتی قند خون ناشتا برای هر دو جنس ۸۵ درصد دقیق است، در حالی که هموگلوبین گلیکوزیله و تست تحمل گلوکز خوراکی به ترتیب ۹۱ درصد و ۹۲ درصد دقیق هستند.

اکنون برنامه‌ها مستلزم انجام آزمایش‌های صوتی بیشتر بر روی جمعیتی بزرگ‌تر و متنوع‌تر هستند.

«جیسی کافمن» دانشمند تحقیقاتی آزمایشگاه های کلیک و اولین نویسنده مقاله در مورد این مطالعه، گفت: روش های فعلی تشخیص دیابت می تواند به زمان، سفر و هزینه زیادی نیاز داشته باشد. فناوری صوتی این پتانسیل را دارد که این موانع را به طور کامل از بین ببرد.

نتایج این تحقیقات در نشریه Mayo Clinic Proceedings: Digital Health منتشر شده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین