با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
شبکیه چشم می‌تواند این بیماری‌ها را پیش‌بینی کند
عکس : پیش بینی بیماری با شبیکیه چشم

محققان قبلاً ارتباطی بین ضخامت شبکیه و سلامت کل بدن ایجاد کرده بودند، اما نتایج مطالعه جدید جزئیات بیشتری در مورد توانایی اسکن و تصاویر شبکیه برای پیش‌بینی خطرات سلامتی در آینده ارائه می‌دهد.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از العین تیم محققان با استفاده از داده‌های ۴۴۸۲۸ شرکت‌کننده دریافتند که داشتن شبکیه نازک با افزایش خطر بیماری‌های چشمی، عصبی و قلبی عروقی مرتبط است. شایان ذکر است، در این زمینه، این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد شبکیه نازک، خطر ابتلا به بیماری ریوی مانند برونشیت یا آمفیزم را در آینده افزایش خواهد داد.

توموگرافی انسجام نوری

این داده‌ها از UK Biobank، یک پایگاه داده پزشکی عظیم که حاوی جزئیات ناشناس درباره سلامت و ژنتیک حدود نیم میلیون نفر در بریتانیاست، به دست آمده است. تصاویر شبکیه موجود در داده‌ها با استفاده از یک روش غیر تهاجمی به نام «توموگرافی انسجام نوری» گرفته شده است.

چشم‌پزشکان به طور معمول از این روش برای تعیین خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی مختلف از جمله دژنراسیون ماکولا و گلوکوم استفاده می‌کنند. این روش اطلاعاتی در مورد شبکیه که معمولاً ۰.۵ میلی‌متر ضخامت دارد و لایه‌های داخلی آن را در بر می‌گیرد، ارائه می‌کند.

اطلاعات سلامت کل بدن

نازلی زیبادست از دانشکده پزشکی هاروارد، یکی از محققان این مطالعه، امیدوار است که این مطالعه در نهایت نحوه استفاده از توموگرافی انسجام نوری را گسترش دهد. نه تنها ارائه جزئیات در مورد چشم، بلکه می‌خواهد به ابزاری برای ارائه اطلاعات سلامتی آینده در مورد کل بدن تبدیل شود.

او می‌گوید: «اگر افراد در معرض خطر بالای آپنه خواب هستند یا ممکن است در آینده در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت باشند، انجام این کار با تصویر شبکیه چشم بسیار عالی است.»

علت بیولوژیکی

آنتونی خواجه، از دانشگاه کالج لندن، می‌گوید که «اگرچه این فناوری هیجان‌انگیز است، اما هنوز تا کاربرد فوری بالینی «راه زیادی فاصله دارد.»

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا بیولوژی شبکیه با سلامت سیستمیک مرتبط است یا اینکه چه نوع مکانیسمی ممکن است منجر به ارتباط‌های مشاهده‌شده در این مطالعه و سایر مطالعات شود.

زیبادست و همکارانش همچنین در مقاله منتشر شده در مجله Science Translational Medicine اشاره می‌کنند که فقدان تنوع ژنتیکی در نمونه بیوبانک بریتانیا، کاربرد جهانی نتایج آن‌ها را محدود می‌کند، زیرا ۹۴ درصد از افرادی که داده‌های خود را به پایگاه داده‌اند، از نژاد اروپایی سفید هستند.

یک روش مفید بدون جراحی

دکتر زیبادست نسبت به پیامدهای این مطالعه ابراز خوش‌‌بینی کرد و گفت که محققان ابتدا باید مطالعات آینده‌نگر را انجام دهند و سال‌ها افراد را ردیابی کنند تا ببینند آیا شبکیه نازک یا ضخیم‌تر واقعاً با خطر بالاتر بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی یا ذات‌الریه مطابقت دارد یا خیر. اما اگر چنین تحقیقاتی این فرضیه‌ها را تأیید کند، تصویربرداری شبکیه ممکن است به یک روش مفید و غیر تهاجمی برای غربالگری معمول سلامت تبدیل شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین