با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
اگر از آمپول و سرنگ هراس دارید، این خبر را بخوانید
عکس : ترس از آمپول و سرنگ
.

گرچه بسیاری از مردم از آمپول و سرنگ هراس دارند، اما نسخه میکروسکوپی سرنگ نیز ساخته شده که به نام میکروسوزن شناخته می‌شود. این فناوری برای تحویل داروی تزریقی بدون درد و حداقل تهاجمی معرفی شده است. این ساختارهای کوچک و سوزن مانند به طور معمول ۲۵ تا ۱۰۰۰ میکرومتر طول و ۱۰ تا ۱۰۰ میکرومتر عرض دارند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به بیرونی ترین لایه پوست نفوذ کنند، داروها یا مواد درمانی را به بافت‌های زیرین تحویل دهند.

میکروسوزن‌ ها در زمینه‌های مختلف پزشکی از جمله مدیریت دیابت، واکسیناسیون و درمان‌های پوستی وارد شده‌اند. علاوه بر این، میکروسوزن‌ ها به عنوان فناوری برای تحویل طولانی مدت دارو به پوست شناخته شده‌اند که می‌توانند تزریق مستمر تا ده‌ها ساعت را امکان‌پذیر کنند.

چنین قرار گرفتن در معرض طولانی‌مدت میکروسوزن، خطر ابتلا به عفونت پوست را به همراه دارد زیرا باکتری‌ها می‌توانند از طریق میکروسوزن‌ ها در پوست، وارد بافت شوند. یانگ و همکارانش تصمیم به مطالعه روشی برای اضافه کردن عوامل ضد‌باکتریایی به سطح میکروسوزن‌ ها گرفتند.

در مقاله‌ای که در نشریه Advanced Materials منتشر شده، دانشمندان ثابت کردند که پوشش سطح میکروسوزن با نانوذرات ضد باکتریایی تجاری با استفاده از روشی به نام Langmuir-Blodgett، اثر ضد باکتریایی پایدار را فراهم می‌کند.یانگ گفت: «این مطالعه یک راهبرد ساده و کلی برای پوشش سطح میکروسوزن‌ها با یک فیلم نازک از نانوذرات است که از طریق تکنیک لانگمر بلاجت انجام می‌شود. ما معتقدیم که این راهبرد یک بستر جدید برای گسترش کاربرد عملی و چند منظوره فناوری میکروسوزن ایجاد می‌کند.»

فناوری‌های دیگر برای اهداف ضد باکتری مورد آزمایش قرار گرفته است. متداول ترین آن، اضافه کردن عوامل ضد باکتریایی در بدنه میکروسوزن به همراه ماده درمانی است، اما این روش، ظرفیت بارگذاری را کاهش می‌دهد. برخی دیگر از محققان، مواد شیمیایی ضد باکتریایی را در سطح میکروسوزن آزمایش کرده اند اما با مواردی از قبیل نیاز به روش‌های پیچیده و یک پوشش غیر یکنواخت روبرو شدند.

تیم یانگ تصمیم گرفت تا روش پوشش Langmuir-Blodgett را آزمایش کند، یک روش ساده که فقط به اتانول و آب نیاز دارد. یانگ گفت: «روش Langmuir-Blodgett راهی برای ساخت فیلم های نازک بر روی بسترهای جامد است.»

این تیم روکش ساخته شده از مواد پلی (اسید لاکتیک-گلیکولیک) با سه نانوذره ضد باکتریایی مختلف یعنی اکسید روی ، نانوذرات نقره درون نانوکره‌های سیلیس و چارچوب ایمیدازولایت زئولیتیک -۸ را آزمایش کردند. دانشمندان تأیید کردند که سطوح میکروسوزن به طور یکنواخت و به طور مساوی روکش شده و نانوذرات ضد باکتریایی سطح آن را پوشانده است، ضمن اینکه میکروسوزن‌ها شکل یکسان اولیه و بدون پوشش خود را حفظ می‌کنند، که توانایی نفوذ به پوست را تضمین می کند.

این آزمایشات شواهدی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد روکش میکروسوزن با نانوذرات ضد باکتریایی با استفاده از روش Langmuir-Blodgett به این میکروسوزن‌ها خواص ضد باکتریایی می‌دهد که می‌تواند برای روش‌های درمانی طولانی مدت اعمال شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین