با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
بوئینگ فناوری خنثی‌ کننده تهدید موشک‌های مافوق صوت را آزمایش می‌کند
عکس : فناوری خنثی‌ کننده موشک‌های مافوق صوت
.

به نقل از اسپیس آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون آزمایش رهگیر مافوق صوت خود را به شرکت بوئینگ سپرد.

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون ( دارپا ) شرکت بوئینگ را برای توسعه نمونه اولیه و انجام آزمایش پرواز رهگیر مافوق صوت خود موسوم به گلاید بریکر(Glide Breaker) انتخاب کرده است.

یک «رهگیر»( interceptor) سلاحی است که برای از بین بردن موشک‌های دیگر در میانه‌ی پرواز قبل از رسیدن به اهدافشان طراحی شده است.گلاید بریکر یک جهش بزرگ برنامه‌ریزی شده رو به جلو در رهگیرهای موشکی است، زیرا برای هدف قرار دادن دسته‌ای از تسلیحات بسیار قابل مانور شناخته شده به عنوان موشک‌های مافوق صوت طراحی شده است که قادر به اجرای مانورهای ناگهانی و زیگزاگی هستند، در حالی که در جو زمین با سرعت ۵ ماخ یا بالاتر حرکت می‌کنند. گفتنی است که ۱ ماخ برابر با سرعت صوت و معادل حدود ۱۲۳۴ کیلومتر در ساعت در سطح دریاست.

گیل گریفین، مدیر اجرایی تسلیحات پیشرفته فانتوم ورکز در شرکت بوئینگ در بیانیه‌ای با اعلام توافق چهار ساله با دارپا که شامل آزمایش تونل باد، شبیه‌سازی و آزمایش پروازی یک نمونه اولیه از گلاید بریکر است، گفت: وسایل مافوق صوت یکی از خطرناک‌ترین و سریع‌ترین تهدیدات پیش روی امنیت ملی هستند. ما بر درک تکنولوژیکی مورد نیاز برای توسعه بیشتر قابلیت‌های ضد مافوق صوت کشورمان و دفاع از تهدیدات آینده تمرکز می‌کنیم.

قرارداد بوئینگ با دارپا، شبیه‌سازی‌هایی را تامین می‌کند که طراحی‌های گلاید بریکر را با استفاده از مطالعات تونل باد ارزیابی می‌کند و همچنین مدل‌های کامپیوتری آنچه که به عنوان دینامیک سیالات محاسباتی شناخته می‌شود، نحوه تعامل یک سیال -در این مورد هوا- را با جسمی مانند موشک رهگیر ارزیابی می‌کند.

به‌علاوه، بوئینگ آزمایش‌هایی را برای ارزیابی اینکه چگونه پیشرانه‌های جت گلاید بریکر بر عملکرد کلی آیرودینامیکی آن تأثیر می‌گذارند، هنگام شلیک برای کمک به مانور خودرو در موقعیتی برای رهگیری و شکست سلاح‌های مافوق صوت در پرواز، انجام خواهد داد.

از آنجایی که گلاید بریکر برخلاف سیستم‌های تسلیحاتی گذشته برای رهگیری فناوری‌های به سرعت در حال ظهور طراحی شده است، بوئینگ باید از شبیه‌سازی‌هایی استفاده کند که فعل و انفعالاتی را که بین هوا و رهگیر در سرعت‌ها و ارتفاعات شدید مدل‌سازی می‌کند، استفاده کند.

گریفین می‌گوید: ما در حال کار بر روی لبه‌های فناوری رهگیری یک شیء بسیار سریع در یک محیط فوق‌العاده پویا هستیم.

در اعلامیه قرارداد پنتاگون به تاریخ هشتم سپتامبر آمده است که ارزش قرارداد توسعه گلاید بریکر بوئینگ با دارپا معادل ۷۰ میلیون ۵۵۴ هزار و ۵۲۵ دلار است.

در حالی که چند تصویر مفهومی توسط دارپا منتشر شده است، اطلاعات کمی در مورد طراحی نهایی یا قابلیت‌های کلی گلاید بریکر وجود دارد. صفحه رسمی دارپا نیز برای این برنامه هیچ جزئیاتی را منتشر نکرده است.

بوئینگ بیان می‌کند که این قرارداد که در فاز دوم است، پایه‌ای برای رهگیرهای عملیاتی در آینده فراهم می‌کند که می‌توانند تهدید همیشه در حال تکامل موشک‌های مافوق صوت را خنثی کنند.

در سال ۲۰۲۰، یک پیمانکار هوافضایی به نام ایروجت راکت‌داین(Aerojet Rocketdyne) یک قرارداد اولیه در فاز اول به ارزش نزدیک به ۲۰ میلیون دلار برای توسعه «فناوری‌های توانمند» برای گلاید بریکر دریافت کرد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین