با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
استفاده از هوش مصنوعی برای خنثی کردن بمب
عکس : استفاده از هوش مصنوعی برای خنثی کردن بمب
.

بریتانیا برای کاهش خطرات خنثی سازی بمب، به هوش مصنوعی و سگ‌های رباتیک رو می‌آورد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، سگ‌های رباتیک دارای مجموعه‌ ذاتی از مهارت‌ها هستند که می‌توان از آنها بهره برد و در عین حال خطرات در زندگی انسانها را کاهش داد.در یک بیانیه مطبوعاتی آمده است که دولت بریتانیا در جریان رویداد هکاتون به ۴۰ برنامه‌نویس سپرده است تا با استفاده از هوش مصنوعی(AI) و حوزه رباتیک، بهترین پاسخ‌ها را برای تهدیدات بمب ارائه کنند. این رویداد که اوایل ماه توسط مرکز هوش مصنوعی دفاعی(DAIC) برگزار شد، در سال ۲۰۲۱ برای تسریع استفاده از هوش مصنوعی برای اهداف دفاعی بنا نهاده شده است.

سگ‌های رباتیک مانند سگ اسپات شرکت بوستون داینامیکس(Boston Dynamics' Spot) مدت‌هاست که برای کمک در مواقع اضطراری تبلیغ می‌شوند. چه پای یافتن نشانه‌های حیات در میان باشد چه بازرسی منطقه‌ای که برای انسان خطرناک است، سگ‌های رباتیک یا حتی پهپادها می‌توانند بسیار مفید باشند. چالش اصلی اما افزایش دقت این ماموریت‌ها با کمترین دخالت انسانی است.

اینجاست که هوش مصنوعی می‌تواند کمک کند، و هدف مرکز هوش مصنوعی دفاعی از سازمان‌دهی هکاتون این بود که بهترین ذهن‌ها را گردهم آورد و به آنها اجازه دهد تا روی توسعه سیستم‌هایی که می‌توانند در این مورد استفاده شوند، با هم کار کنند.

پای هوش مصنوعی به خنثی کردن بمب باز می‌شود

اقداماتی مانند بالا رفتن از پله‌ها، اجتناب از برخورد با موانع، یا بالا رفتن از زمین‌های ناهموار مواردی است که سازندگان به طور گسترده روی آن کار کرده‌اند. بنابراین، برنامه نویسان وظیفه داشتند از این توانایی‌ها بهره ببرند و از آنها برای استفاده در شبیه‌سازی سناریوهای تهدید کننده حیات استفاده کنند.

چهل برنامه‌نویسی که برای هکاتون انتخاب شده بودند در پنج گروه در یک دوره سه روزه کار کردند تا نشان دهند که چگونه می‌توان از قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کرد. در دو روز اول، گروه‌ها روی توسعه استراتژی‌هایی برای غلبه بر سناریوهای تهدیدآمیز کار کردند و در پایان برنامه‌نویسی انجام دادند.

در روز پایانی، گروه‌ها دستاوردهای خود را به گروه خنثی سازی مهمات انفجاری(EOD) و گروه جستجو که متخصصان تاکتیکی و فنی ارتش بریتانیا در زمینه مواد منفجره هستند، ارائه کردند.

پاسخ به هکاتون

این رویداد هکاتون توسط نمایندگان گروه خنثی‌سازی مهمات انفجاری، مرکز هوش مصنوعی دفاعی و تجهیزات دفاعی و پشتیبانی(DE&S) برای اهدا جایزه در پنج دسته داوری شد. این پنج مورد شامل کار تیمی، همکاری، نوآوری، کاربرد عملی و تلاش و تمرکز بود.

سرهنگ کریس کولز از گروه خنثی‌سازی مهمات انفجاری در بیانیه مطبوعاتی گفت: دیدن استعداد و تعهد در تلاش برای ایجاد ابزارهای خنثی سازی بمب که نیازی به نزدیک شدن افراد از نزدیک به بمب ندارند، بسیار لذت بخش بوده است. من امروز شاهد مواردی بوده‌ام که کاملا تحقیق و توسعه را در فضای خنثی سازی مهمات انفجاری تسهیل می‌کند.

بریتانیا آماده آزمایش فناوری‌های جدیدتر است و اگر در آینده یک سگ رباتیک را در یک ماموریت واقعی ببینیم، نباید تعجب کنیم.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین