با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
سفر یک‌و‌نیم تریلیون کیلومتری انسان بدون خارج شدن از خانه چطور اتفاق می‌افتد؟
عکس : سفر یک‌و‌نیم تریلیون کیلومتری انسان بدون خارج شدن
.

چه سوار هواپیما باشید، چه هر روز روی مبل مشغول تماشای تلویزیون باشید، خیلی بیشتر از آنچه می‌پندارید، در حال سفرید. این موضوع، حتی اگر تمام عمرتان کاملا بی‌حرکت بمانید، صحت دارد.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، اینکه فردی در طول زندگی‌اش، میانگین چقدر سفر می‌کند، به این بستگی دارد که آیا زمین را «وسیله نقلیه» خود می‌داند یا خیر.یک انسان معمولی در طول زندگی خود روی سطح زمین، به‌طور میانگین حدود ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار کیلومتر طی می‌کند؛ البته این مسافت گاهی از این میزان هم بیشتر می‌شود. اغلب مردم رفت‌و‌آمد‌‌های سریع خود را به محل کار یا مکان‌ها دیگر، در این مسافت به شمار نمی‌آورند. با این همه، این رقم برای یک‌ دور کامل دور زمین، کافی است.

هر قدر این رقم بزرگ باشد، در مقایسه با مسافتی که با سواری روی سیاره زمین در کیهان طی می‌کنیم، بسیار ناچیز است.

از آنجا که زمین عمدتا جامد است، این بدان معنا است که در همه جای این سیاره، سرعت زاویه‌ای یکسانی وجود دارد و همه افراد زمین هر ۲۴ ساعت، یک دایره کامل را با گردش زمین به دور خود طی می‌کنند.

البته اگر در قطب‌های شمالی و جنوبی بودید، در واقع به جایی سفر نمی‌کردید و فقط در دور و اطراف خود می‌چرخیدید. اما کسانی که روی خط استوا سکونت دارند، به لطف گردش زمین، سرعت فوق‌العاده‌ای دارند؛ تقریبا ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت.

بسیاری از مردم البته در خط استوا زندگی نمی‌کنند. بنابراین، می‌توان گفت که افراد معمولی با سرعت ۱۵۰۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت‌اند.

البته هنوز ابتدای داستان است، چرا که زمین علاوه بر گردش به دور خود، به دور خورشید هم می‌چرخد. این گردش زمین در مدار بیضی‌شکل، باعث می‌شود که سیاره ما با توجه به فاصله‌ای که از خورشید می‌گیرد، سریع‌تر یا کندتر حرکت کند. اما میانگین این سرعت، ۳۰ کیلومتر در ثانیه است.

ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود. کل کهکشان ما نیز در حال حرکت است و به دلیل انبساط جهان، همه کهکشان‌ها در حال دور شدن از یکدیگر‌ند. افزون بر این انبساط، هر کهکشان حرکت خاص خودش را دارد.

برای نمونه، کهکشان راه شیری در مسیر برخورد با نزدیک‌ترین همسایه ما، کهکشان اندرومدا، قرار دارد. این دو کهکشان‌ حدود پنج میلیارد سال دیگر شروع به ادغام می‌کنند.

وقتی مسافت این سفرها را در عمر ۸۰ ساله انسان محاسبه می‌کنیم، به رقم ۱.۵ تریلیون کیلومتر می‌رسیم. بنابراین، حتی اگر از در خانه خود هم خارج نشوید، این مسافت فوق‌العاده را سوار بر سیاره زمین، در قلب کیهان طی‌ کرده‌اید.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین