با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
بازدارنده‌های خوردگی در چاه‌های نفت تولید شد
عکس : بازدارنده‌های خوردگی در چاه‌های نفت تولید شد
.

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند در قالب یک طرح پژوهشی، بازدارنده‌ های خوردگی در لوله‌های انتقال نفت را به تولید برسانند.

به گزارش ایسنا، سیدمحمدرضا شجاع، دانش‌آموخته مقطع دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «سنتز، شناسایی و بررسی عملکرد چارچوب‌های فلزی-آلی هیبریدی با مایعات یونی به عنوان بازدارنده‌ های خوردگی در صنعت نفت» که آن را با راهنمایی دکتر عبدوس عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام داده است، گفت: تأمین سوخت، یکی از مسائل اساسی هر کشور بوده و انتقال ارزان و مطمئن آن مساله‌ای قابل تامل است.وی افزود: از راه‌های سریع، مطمئن و پیوسته در انتقال مواد سوختی (نفت و گاز) استفاده از لوله‌کشی است که در این روش با پدیده‌ای به نام خوردگی مواجه هستیم؛ خوردگی یکی از مشکلات عمده در صنایع نفت و گاز به شمار می‌آید و به دنبال خوردگی، نشت مواد سوختی از لوله‌ها و تعمیر و بازسازی آن‌ها به روش‌های سنتی، علاوه بر صرف وقت و هزینه زیاد آسیب‌های زیست محیطی فراوانی را خواهیم داشت.

شجاع تصریح کرد: هدف اصلی و نهایی در این پژوهش جلوگیری از خوردگی در صنعت نفت به‌ویژه در لوله‌های انتقال نفت با استفاده از انتخاب مواد بازدارنده مناسب بود.

این محقق اضافه کرد: در این تحقیق برای اولین بار از مایعات یونی جدید با کمترین پایگاه داده (به عنوان بازدارنده‌های خوردگی سبز)، ساختارهای فلزی-آلی و رهایش آهسته ماده بازدارنده در طول زمان برای بهبود وضعیت خوردگی لوله‌های انتقال نفت استفاده کردیم.

به گفته وی، از نتایج این طرح می‌توان در صنایع مختلف از جمله صنعت نفت بهره برد.

وی گفت: استفاده از این مایعات به عنوان بازدارنده خوردگی سبز به صورت هیبرید با چارچوب‌های فلزی-آلی و بررسی فرآیند رهایش آهسته بازدارنده جنبه دیگری از نوآوری طرح بود.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان ویژگی‌های طرح، ادامه داد: سنتز و شناسایی مایعات یونی جدید، استفاده از چارچوب‌های فلزی-آلی به عنوان کمک بازدارنده و قالب نگهدارنده بازدارنده‌های خوردگی، بررسی فرآیند رهایش آهسته بازدارنده از درون چارچوب‌های فلزی-آلی در طول زمان ویژگی‌های این پروژه به شمار می‌روند.

شجاع خاطر نشان کرد: برای اولین بار از این نوع مایعات یونی سنتز شده در آزمایشگاه با خلوص بالا به عنوان بازدارنده خوردگی سبز در فرآیند رهایش آهسته بازدارنده در محیط آبی استفاده شد.

وی با اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح، گفت: استفاده از بازدارنده‌های خوردگی سبز در مقایسه با بازدارنده‌های شیمیایی، نو بودن ایده استفاده از چارچوب‌های فلزی-آلی در فرآیند رهایش آهسته بازدارنده خوردگی در محیط آبی از مزیت‌های این طرح به شمار می‌روند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: در صنایع مختلفی از جمله صنعت نفت که با مشکل خوردگی تجهیزات مواجه هستند و نیاز به استفاده از بازدارنده‌های شیمیایی در مقیاس بالا دارند، با استفاده از نتایج این طرح می‌توان بازدارنده‌های سبز را جایگزین بازدارنده‌های شیمیایی آلاینده محیط زیست کرد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین