با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
زلزله 7.6 ریشتری ژاپن باعث تغییر 200 متری خط ساحلی برخی مناطق شده است
عکس : زلزله ژاپن
.

زلزله 7.6 ریشتری که در اولین روز سال 2024 ژاپن را لرزاند، نوار ساحلی برخی مناطق این کشور را تا حدود 200 متر جابه‌جا کرده است.

کارشناسان با کمک عکس‌های ماهواره‌ای ثبت‌شده و بازدیدهای میدانی خود، تفاوت قبل و بعد از زلزله را در خط ساحلی تأیید کرده‌اند.ژاپن سال 2024 را یک زلزله بسیار قوی آغاز کرد. این زمین لرزه به‌قدری قدرتمند بود که آژانس هواشناسی ژاپن پس از مشاهده امواجی به ارتفاع یک متر در امتداد سواحل غربی، هشدار سونامی خود را برای اولین‌بار پس از سال 2011 صادر کرد.

منطقه‌ای که زلزله ژاپن در آن رخ داده است، محل همگرایی چهار صفحه تکتونیکی است که تخمین زده می‌شود 20 درصد زلزله‌های جهانی با حداقل شدت 6.0 ریشتر در این منطقه رخ داده باشند. همچنین تصاویر ماهواره‌ای که چند روز پس از این زمین‌لرزه گرفته شده، نشان می‌دهد که زمین در مناطق خاصی از ژاپن به سمت بالا یا کناره‌ها حرکت کرده است. دانشمندان با تحلیل دقیق‌تر اعلام کرده‌اند که این تغییر تا 243 متر گسترش یافته است.

تغییر خط ساحلی ژاپن با زلزله 7.6 ریشتری

«ناهل بلگرزه» که رویدادهای آب‌و‌هوایی را رصد می‌کند، تصویر متحرکی از نحوه تغییر خط ساحلی ژاپن را در شبکه اجتماعی ایکس به اشتراک گذاشته است.

در این تصاویر ماهواره‌ای، وضعیت «شبه جزیره نوتو» در استان «ایشیکاوا» قبل و بعد از سونامی نمایش داده می‌شود.

محققان مؤسسه تحقیقات زلزله دانشگاه توکیو نیز پس از زمین‌لرزه تحقیقات میدانی خود را آغاز کردند و یک برآمدگی 0.2 متری حاصل از زمین‌لرزه را در مکان‌های مختلفی مشاهده کردند. آن‌ها همچنین با مردم محلی صحبت کرده‌اند تا بتوانند تأیید کنند که زلزله و بالاآمدن سطح ساحل به‌طور همزمان رخ داده است یا خیر.

تصاویر گرفته‌شده توسط رادار SAR ماهواره رصد زمینی پیشرفته-2 (ALOS-2) ژاپن نیز تأیید می‌کند که در مناطقی مانند خلیج «مینازوکی» (Minazuki) زمین تا 656 فوت (200 متر) بالا آمده است. در مناطق دیگری از جمله بندر «نافونه» (Nafune) و شهر واجیما در استان ایشیکاوا نیز چنین چیزی مشاهده شده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام