با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
دانشمندان برای دومین بار موفق به احتراق گداخت هسته‌ای شدند
عکس : دانشمندان برای دومین بار موفق به احتراق گداخت هسته‌ای شدند
.

بنا بر اعلام آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور، دانشمندان آمریکایی پس از موفقیت دسامبر سال گذشته، برای دومین بار موفق شدند از طریق واکنش همجوشی انرژی خالص به دست آورند.

به نقل از سخنگوی آزمایشگاه لاورنس لیورمور، دانشمندان این آزمایشگاه که در کالیفرنیا قرار دارد، در آزمایشی که روز ۳۰ ژوییه در تاسیسات ملی احتراق و علوم فوتونی ( NIF ) انجام شد، بار دیگر موفق به گداخت هسته‌ای شدند که این بار میزان انرژی تولیدی بیشتر از دسامبر گذشته بود.

به گفته سخنگوی این آزمایشگاه، نتایج نهایی هنوز در دست تحلیل و بررسی است.لاورنس لیورمور در ۵ دسامبر ۲۰۲۲، در یک آزمایش گداختی با استفاده از لیزر، موفق به تولید انرژی خالص شد. دانشمندان لیزر را روی سوخت متمرکز کردند تا با همجوشی دو اتم سبک به اتمی فشرده‌تر، انرژی آزاد شود.

بنا بر اعلام وزارت انرژی آمریکا، در این آزمایش پس از ارسال ۲.۰۵ مگاژول انرژی از طریق لیزر، احتراق همجوشی ایجاد و ۳.۱۵ مگاژول انرژی تولید شد.

به بیان دیگر، انرژی حاصل از همجوشی بیشتر از انرژی لیزری به‌کاررفته بود.

وزارت انرژی آمریکا این آزمایش را موفقیت علمی بزرگ دهه‌های اخیر خواند که راه را برای پیشرفت‌ در زمینه دفاعی و انرژی پاک در آینده هموار می‌کند.

دانشمندان حدود یک قرن است که از انرژی گداختی خورشید مطلع‌اند و دهه‌ها در تلاش بودند روی زمین این همجوشی را ایجاد کنند. چنین موفقیتی می‌تواند به مهار تغییرات اقلیمی کمک کند، البته اگر شرکت‌ها در دهه‌های آتی بتوانند این فناوری را گسترش دهند و به سطح تجاری برسانند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین