با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
چرا تا به حال بقایای هیچ انسانی داخل کشتی تایتانیک پیدا نشده است؟
عکس : کشتی تایتانیک

هر چند حدود ۱۱۱ سال از غرق شدن تایتانیک می‌گذرد اما بسیاری نام این کشتی و حادثه تراژدیکی که برای آن اتفاق افتاد را فراموش نکرده‌اند و همچنان درباره حواشی آن کنجکاو هستند.

با گذشت بیش از یک قرن از غرق شدن کشتی تایتانیک همچنان از گوشه و کنار اخبار و شایعات تازه‌ای درباره آن شنیده می‌شود. اخیرا نیز در شبکه‌‌های اجتماعی، بحث‌هایی درباره بقایای انسانی باقی مانده اطراف لاشه این کشتی مطرح شده است.

علیرغم کاوش‌های متعدد در لاشه این کشتی از زمان کشف مجدد آن در سپتامبر ۱۹۸۵ میلادی، هیچ بقایای انسانی در آن پیدا نشده است.

جیمز کامرون، کارگردان فیلم تایتانیک که برای ساخت این فیلم و بررسی لاشه کشتی ۳۳ بار به اعماق اقیانوس غواصی کرده است، در سال ۲۰۱۲ به نیویورک تایمز گفت :«ما لباس‌ها و کفش‌هایی دیدیم که نشان می‌دهد آن‌جا جسدی وجود داشته است، اما ما هرگز بقایای جسد انسانی را ندیدیم.»

این سخنان باعث شده است که نظریه‌پردازان «تئوری توطئه» ماهیت این حادثه را زیر سوال ببرند. با این حال دلایل زیادی می‌تواند برای ناپدید شدن بقایای انسانی در نزدیکی لاشه کشتی تایتانیک وجود داشته باشد.

برخی از کارشناسان می‌گویند احتمال دارد طوفان پس از غرق شدن به سرعت اجساد را از محل لاشه کشتی دور کرده باشد و جریان‌های اقیانوسی نیز این اجساد را در طی یک قرن دورتر کرده باشد.

اجساد محبوس شده در لاشه کشتی نیز احتمالا توسط موجودات دریایی از جمله ماهی‌ها خورده شده‌ باشند.

با این حال برخی با اشاره به پیدا شدن استخوان‌های انسانی در اطراف برخی کشتی‌های غرق شده قدیمی‌تر از تایتانیک، این سوال را مطرح می‌کنند که چطور استخوان هیچ انسانی در اطراف این کشتی یافت نشده است؟

رابرت بالارد، کاوشگر اعماق دریا، می‌گوید که لاشه کشتی تایتانیک در «عمق موازنه کربنات کلسیم» قرار دارد. بنابراین استخوان‌ها در این عمق از اقیانوس حل می‌شوند.

کشتی مسافربری اقیانوس‌پیمای «آر.ام.اس تایتانیک» در روز ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ در اولین سفر خود، پس از برخورد با کوه یخ در اقیانوس اطلس شمالی غرق شد و بیش از ۱۵۰۰ نفر از ۲۲۴۰ مسافر و خدمه کشتی جان خود را در این فاجعه از دست دادند.

بقایای این کشتی اکنون در عمق حدود ۳.۸ کیلومتری اقیانوس اطلس و حدود ۶۴۰ کیلومتری جنوب شرقی ساحل نیوفاوندلند قرار دارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین