با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
رکورد زنی «خورشید مصنوعی» کره جنوبی
عکس : خورشید مصنوعی
.

« خورشید مصنوعی » کره جنوبی با عملکرد ۴۸ ثانیه‌ای در دمای ۱۰۰ میلیون درجه سانتی‌گراد -۷ برابر دمای هسته خورشید- موفق به ثبت یک رکورد جدید جهانی شد.به گزارش سرویس اخبار علمی سایت شات ایکس و به نقل از العین «خورشید مصنوعی» کره جنوبی رکورد قبلی خود را در کار با پلاسما شکست. برای نخستین بار دمای راکتور همجوشی فوق‌رسانای توکاماک (KSTAR) مؤسسه انرژی همجوشی کره جنوبی (KFE) به ۷ برابر دمای هسته خورشید رسید و توانست آن را بیشتر از دفعه قبل حفظ کند.

دانشمندان موسسه انرژی همجوشی کره جنوبی طی آزمایش بین دسامبر ۲۰۲۳ و فوریه ۲۰۲۴ توانستند رکورد جدیدی را برای پروژه راکتور همجوشی به ثبت برسانند. آنها موفق شدند دمای ۱۰۰ میلیون درجه سانتی‌گراد راکتور را به مدت ۴۸ ثانیه حفظ کنند. این درحالی است که دمای هسته خورشید ۱۵ میلیون درجه سانتی‌گراد است.

علاوه بر آن راکتور بیش از ۱۰۰ ثانیه حالت محصور شدن بالا H-mode را حفظ کرد. H-modeوضعیت پلاسمایی نرمال است که بهتر از حالت حبس کم است.

این آخرین موفقیت در بسیاری از موفقیت‌های راکتور همجوشی نیز هست. به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱ توکامک با رسیدن به یک میلیون درجه و حفظ پلاسما فوق داغ به مدت ۳۰ ثانیه، رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرده بود.

همجوشی فرایندی است که شیوه تولید نور و گرما از ستارگان را تقلید می‌کند. این فرایند شامل ترکیب هیدروژن و دیگر عناصر سبک است و برای آزاد کردن نیروی فوق العاده‌ای به کار می‌رود که کارشناسان امیدوارند از آن برای تولید برق نامحدود و بدون کربن استفاده کنند. به گفته شورای ملی تحقیقات علم و فناوری کره جنوبی(NST) ایجاد این فناوری می‌تواند پلاسمایی با دما و چگالی بالا را در جایی که واکنش‌های همجوشی به طور موثر برای دوره‌های طولانی رخ می‌دهند، حفظ کند.

به گفته NST راز این دستاورد استفاده از منحرف کننده‌هایی( divertor) از جنس تنگستن است. این ابزارهای قطعاتی حیاتی هستند که در انتهای اتاقک خلا در دستگاه همجوشی مغناطیسی قرار دارند. منحرف کننده‌ها نقشی اساسی در دفع گازهای زائد و ناخالصی‌ها از راکتور را دارند وهمزمان بارهای حرارتی سطحی قابل توجهی را تحمل می‌کنند.

نقطه ذوب تنگستن از تمام فلزات بالاتر است و موفقیت تیم در حفظ حالت H-mode برای مدتی طولانی تر دلیل اصلی چنین دستاوردی است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین