با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
کشف بزرگ دانشمندان در لایه زیرین زمین: این «نفس جادویی» سر منشاء گنج های نهفته در اعماق است؟
عکس : لایه زیرین زمین
.

تینا مزدکی_ یک تیم بین المللی از دانشمندان ارتباط مهمی بین جو اولیه زمین و شیمی گوشته عمیق آن کشف کرده اند. این مطالعه به رهبری محققان دانشگاه پورتسموث و دانشگاه مونپلیه، بینش جدیدی را در مورد تکامل حیات در سیاره ما و افزایش اکسیژن اتمسفر ارائه می دهد.این تیم ماگماهای تشکیل شده از لحظه‌ای مهم در تاریخ زمین، رویداد اکسیداسیون بزرگ (GOE)، در مناطق فرورانش باستانی را مورد بررسی قرار دادند، جایی که بخش‌هایی از پوسته زمین به درون گوشته فرو می‌رود. این رویداد که تخمین زده می‌شود بین ۲.۱ تا ۲.۴ میلیارد سال پیش رخ داده باشد، زمانی رخ داده است که سطح اکسیژن در جو زمین به سرعت افزایش یافت و زندگی و محیط‌های روی زمین را دگرگون کرد. با این حال، تحقیقاتی در مورد اینکه چگونه تغییرات جوی اثر خود را بر روی گوشته زمین گذاشته است، انجام شده است.

موشکافی نفس باستانی زمین!

در مطالعات جدید، نقش تکتونیک صفحه‌ای، فرآیندی که توسط آن پوسته خارجی سیاره ما حرکت می‌کند و سطح آن را تغییر می‌دهد، در چرخش و تبادل عناصر بین جو، سطح زمین و گوشته عمیق بررسی کرد.

با مطالعه ماگماها از قبل و بعد از GOE، این تیم تغییری از ماگماهایی که اکسید شده را یافت. این موضوع نتیجه فرورانش عمیق رسوبات اکسید شده از کوه ها بود که در طی هوازدگی و فرسایش به رسوباتی تبدیل شدند که سپس از طریق فرآیندهای فرورانش به گوشته بازیافت شدند؛ که نشان می دهد چگونه بازیافت رسوب دسترسی جوی به گوشته را فراهم می کند.

این کشف از اهمیت بالایی برخوردار است

این کشف حاکی از آن است که اکسیژن ممکن است با کمک به افزایش اکسیداسیون ماگمای کالک آلکالن و تغییر ترکیب پوسته قاره ای، منجر به تشکیل ذخایر سنگ معدنی روی زمین، بافت زمین را تغییر داده باشد.

دکتر هوگو موریرا نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه مون‌پلیه در بیانیه‌ای گفت:«با این یافته‌ها، درک ما از «نفَس باستانی زمین» جهش قابل توجهی رو به جلو داشته است. این مطالعه نه تنها بینش‌های مهمی در مورد تکامل زمین‌شناسی ارائه می‌کند، بلکه چگونگی ارتباط عمیق زمین و بافت درونی آن را با تغییرات جوی روشن می‌کند و به ما درک بهتری از رابطه بین مخازن خارجی و داخلی زمین می‌دهد.»

این نویسنده علاوه بر این تأکید کرد :«این یافته‌ها سؤالات جالبی را در مورد نقش اکسیژن در شکل‌دهی به تاریخ زمین و ایجاد شرایط مساعد برای زندگی آنگونه که ما می‌شناسیم، مهیا می‌کند.» یکی از یافته‌های کلیدی این مطالعه حول نقش صفحات تکتونیک می‌چرخد که فرآیندی است که از طریق آن پوسته بیرونی زمین تغییر می‌کند و سطح آن تغییر شکل می‌دهد.

موشکافی نفس باستانی زمین!

در حالی که چیزهای زیادی در مورد اثرات تغییرات جوی آموخته شده است، درک چگونگی تأثیر این تغییرات بر گوشته زمین نسبتا ناشناخته باقی مانده است. هدف این پژوهش، پر کردن این شکاف با بررسی رابطه پیچیده بین اعماق زمین و جو در حال تکامل آن بود. این تحقیق شامل تجزیه و تحلیل ماگماهای باستانی بود که قبل و بعد از رویداد اکسیداسیون بزرگ متبلور شده بودند.

منبع: scitechdaily

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین