با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
اگر چرخش زمین به دور خودش متوقف شود چه خواهد شد؟
عکس : اگر چرخش زمین به دور خودش متوقف شود چه خواهد شد؟
.

حتماً از درس جغرافیای دوره دبیرستان به یاد دارید که زمین در حین چرخش به دور خورشید حول محور خود هم می‌چرخد. در واقع، همین چرخش به دور محور خود است که باعث به وجود آمدن الگوی روز و شب می‌شود. اما آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که اگر زمین بی‌حرکت بماند چه اتفاقی می‌افتد؟ برای پی بردن به جواب این سؤال در ادامه این مطلب با ما در دیجی رو همراه باشید.

چرا زمین می‌چرخد؟

زمین به دلیل نحوه شکل‌گیری خود می‌چرخد. حدود 4.6 میلیارد سال پیش، فروپاشی ابر عظیمی از گاز و غبار، زمین را ایجاد کرد. هنگامی که در فضا چیزی به حرکت در می‌آید، متوقف نمی‌شود زیرا هیچ اصطکاک هوایی وجود ندارد. فرفره‌ای را تصور کنید که یکبار شروع به چرخیدن می‌کند و هرگز از چرخش باز نمی‌ایستد. چنین اتفاقی در روی زمین هرگز اتفاق نمی‌افتد زیرا هوا به تدریج سرعت فرفره را کاهش می‌دهد و در نهایت آن را متوقف می‌کند.

اما برخلاف فرفره‌، زمین هیچ اصطکاکی را در فضا تجربه نمی‌کند، بنابراین برای میلیاردها سال به چرخش خود ادامه داده و همچنان نیز ادامه خواهد داد.

آیا ممکن است چرخش زمین متوقف شود؟

بعید است که زمین به طور کلی از چرخش باز بایستد. این اتفاق تنها در صورتی ممکن است اتفاق بیفتد که با نیروی مساوی در جهت مخالف برخورد کند. زمین ممکن است برای همیشه بچرخد، اما کاوش در مورد اینکه در صورت توقف آن چه اتفاقی خواهد افتاد، ایده هیجان‌انگیزی است.

روزها شش ماه طول خواهند کشید!

آیا می‌توانید تصور کنید که شش ماه به صورت مداوم شاهد تابش آفتاب باشید؟ این همان اتفاقی است که اگر چرخش زمین متوقف شود،‌ خواهد افتاد.

اگر زمین از چرخش بازبایستد، ریتم روز و شب مختل می‌شود. در نتیجه، ممکن است نیم سال طول بکشد تا طرف دیگر زمین خورشید را ببیند!

در ضمن، روزها نیز بسیار گرم‌تر خواهند شد، در حالی که شب‌ها بسیار سرد هستند. این تغییر در دمای روز و شب نیز به نوبه خود باعث گردبادهای عظیمی تقریباً به اندازه کل وسعت سیاره خواهد شد!ریتم شبانه‌روزی بدن ما مختل خواهد شد

آیا می‌دانستید که بدن شما برای تنظیم ساعت داخلی خود به برنامه منظم روز و شب بستگی دارد؟ در واقع، هر چیزی که این روال را به هم بزند، ریتم بدن شما را نیز مختل می‌کند.

اگر زمین ساکن باشد، کل چرخه خواب و بیداری ما انسان‌ها الگوی خود را از دست می‌دهد و در دراز مدت، این ممکن است بر فرآیندهای مختلف بدن تأثیر بگذارد؛ فرآیندهایی مانند ترشح هورمون، متابولیسم انرژی و تنظیم دمای بدن.

میدان مغناطیسی زمین از بین خواهد رفت

هسته زمین حاوی آهن است و این یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد می‌کند که از ما در برابر اشعه‌های مضر خورشید و خارج از منظومه شمسی (پرتوهای کیهانی) محافظت می‌کند.

این پرتوهای مضر به جو زمین می‌رسند اما نمی‌توانند از آن عبور کرده و خود را به سطح کره خاکی ما برسانند. این پرتوهای کیهانی را احتمالاً تا به حال به شکل هاله‌های نوری زیبا در آسمان مشاهده کرده‌اید.

اگر چرخش سیاره ما به دور خودش متوقف شود، میدان مغناطیسی هم از بین می‌رود و این اشعه‌های مضر ممکن است به سطح زمین برسند و بر سلامت افراد تأثیر بگذارند.

علاوه بر این، میدان مغناطیسی زمین به هدایت پرندگان مهاجر کمک می‌کند و بدون آن، پرندگان هنگام سفر گم خواهند شد.

ستارگان آسمان ثابت خواهند ماند

یکی از جذابیت‌های آسمان شب، تغییر صورت‌های فلکی است. متأسفانه، اگر زمین ثابت بماند، هر شب به یک آسمان تکراری نگاه خواهیم کرد و دیگر خبری از تغییر و جابجایی صورت‌های فلکی در طول سال نخواهد بود.

آب‌ها شروع به حرکت به سمت قطب‌ها خواهند کرد

قطر استوا تقریباً 21.4 کیلومتر بیشتر از قطب‌ها است. این اتفاق در طی میلیاردها سال و با تشکیل زمین رخ داده است.

چرخش زمین نیرویی را ایجاد کرده که مواد جامد و آب‌های روی زمین را به سمت مرکز حرکت می‌دهد. به همین دلیل است که سطح آب در منطقه استوا تا هشت کیلومتر بالاتر از سایر مناطق است.

بنابراین، اگر چرخش زمین به دور محور خود متوقف شود، نیرویی که آب را در کمربند میانی آن نگه می‌دارد نیز از بین می‌رود. بنابراین، آب به سمت قطب‌ها حرکت می‌کند و شاید در بسیاری از مناطق مرکزی کره زمین دیگر خبری از آب نباشد. در واقع،‌ استوا تبدیل به نواری از خشکی خواهد شد که اقیانوس‌های شمالی و جنوبی را از هم جدا می‌کند.

همه چیز به سمت شرق شروع به پرواز خواهد کرد!

حتماً شما هم این تجربه را داشته‌اید که در ماشینی نشسته‌اید و به سرعت حرکت می‌کنید و ناگهان راننده ترمز می‌کند. در این شرایط چه اتفاقی می‌افتد؟ بله، شما به سمت جلو پرتاب می‌شوید.

دقیقاً همین اتفاق می‌تواند برای زمین و ساکنان آن هم رخ دهد. اگر زمین به طور ناگهانی از حرکت باز ایستد، تکانه ایجاد شده، انسان‌ها، اشیاء و هر چیزی را که روی سطح زمین قرار دارد، به سمت شرق خواهد فرستاد. مناظر طبیعی نیز به شدت تغییر خواهند کرد و ممکن است باعث ایجاد زلزله‌های ویرانگر شود.

جای نگرانی نیست

بسیار بعید است که چرخش زمین روزی به طور کامل متوقف شود، بنابراین جایی برای نگرانی نیست. بنابراین،‌ مواردی که در این مقاله اشاره شد تنها برای پاسخ دادن به حس کنجکاوی شما بوده و چیزی ورای واقعیت می‌باشد. پس، به جای اینکه ذهن خود را زیاد درگیر چرخش زمین کنید، کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به دنبال تغییراتی باشید که باعث حفظ محیط زیست شده و تغییرات آب و هوایی را به حداقل برساند. تغییرات آب و هوایی این روزها یک تهدید واقعی برای بقای زمین و ساکنان آن است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین