با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
یک ماهواره با هدایت اروپا در اقیانوس آتلانتیک سقوط کرد
عکس : «آئلوس»(Aelus) یک ماهواره نظارت بر آب و هوا در اقیانوس آتلانتیک سقوط کرد.
.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، طبق بیانیه آژانس فضایی اتحادیه اروپا، این نخستین باری است که یک ماهواره طوری راهبری شده تا روی زمین سقوط کند. آئلوس از سال ۲۰۱۸ میلادی برای مراکز آب و هواشناسی اروپا اطلاعات فراهم می کند و نخستین ماموریت ماهواره ای برای دریافت پروفایل از بادهای روی زمین در مقیاس جهانی را انجام داد.ماهواره مذکور به مدت ۳ سال در مدارزمین بود و حداقل ۲ سال بیشتر از ماموریت واقعی خود به فعالیت در فضا ادامه داد. ابزار فضایی ۱۳۶۰ کیلوگرمی توسط شرکت ایرباس ساخته شده بود.

در شرایط نرمال چنین ماهواره ای هنگام سقوط و پس از رسیدن به ارتفاع ۵۰ مایلی در اتمسفر زمین می سوزد اما در ماموریت فعلی راهبران ماموریت در سازمان فضایی اروپا با استفاده از سوخت اندک ماهواره آن را به محل سقوط راهنمایی کردند.

ارتفاع ماهواره مذکور از ۱۹ ژوئن در حال کاهش بود و نخستین مانور ورود دوباره آن به اتمسفر در ۲۴ جولای ۲۰۲۳ میلادی انجام شد.

به گفته سازمان فضایی اروپا تیم کنترل ماموریت آئلوس در آلمان عملیات را هدایت کردند. آنها برای نخستین بار یک ماموریت ورود دوباره به اتمسفر زمین را به طور کامل برنامه ریزی کردند و انجام دادند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین