با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
هزینه ۵۰۰ میلیون دلاری تسلا برای انتقال پروژه ابررایانه دوجو به کارخانه بوفالو
عکس : ابررایانه Dojo
.

کتی هوچول، فرماندار ایالت نیویورک، در یک کنفرانس خبری گفت که تسلا 500 میلیون دلار برای ساخت یکی از ابرکامپیوترهایش موسوم به دوجو در کارخانه‎اش واقع در شهر بوفالو در این ایالت هزینه خواهد کرد. چند روز پیش، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا ، از این پروژه با عنوان یک « لانگ‌شات » یاد کرده بود.

گفته دفتر هوچول، این تصمیم تسلا با توجه به «پایا بودن تامین توان در نیویورک، وجود استعدادهای قوی، و در دسترس بودن فضای قابل استفاده برای این پروژه» اتخاذ شده است.

دوجو، که برای اولین بار در رویداد «روز هوش مصنوعی» تسلا در سال 2021 معرفی شد، یک ابررایانه است که برای کمک به پیشبرد هدف هنوز محقق‌نشده این شرکت برای ساخت خودروی خودران طراحی شده است. تسلا قصد دارد از این ابررایانه برای پردازش داده‌های ویدیویی برگرفته از وسایل نقلیه الکتریکی ساخت این شرکت به منظور آموزش دادن این هوش مصنوعی، که اکنون پیشرفته‌ترین نرم‌افزار کمک‌راننده تسلا به نام «خودران کامل بتا»، را نیرو می‌دهد استفاده کند. ماسک سال گذشته گفت که تسلا قصد دارد «بیش از 1 میلیارد دلار» در دوجو هزینه کند.به گزارش سرویس اخبار کامپیوتر سایت شات ایکس و به نقل از ایتنا آوردن پروژه دوجو به بوفالو تازه‌ترین تغییر در اولویت‌های تسلا برای این مکان است که به چیزی شبیه به یک اتلاف وقت و پول برای ایالت نیویورک تبدیل شده بود. تسلا این کارخانه را که «گیگافکتوری 2» نام داشت، در سال 2016 از شرکت SolarCity خرید. تسلا قول داده بود که تایل‌های سقفی خورشیدی را در آنجا بسازد، اما نتوانست آن را به تولید انبوه برساند. شریک آن، پاناسونیک، در سال 2020 از این پروژه خارج شد و تسلا به استخدام افرادی که داده‌های آموزشی را برای نرم‌افزار کمتر پیشرفته اتوپایلوت آن برچسب‌گذاری می‌کردند متمرکز شد.

ماسک در آوریل گذشته گفته بود که او معتقد است پروژه ابررایانه Dojo یک شرط‌بندی لانگ‌شات [سرمایه‌گذاری که شانس موفقیت اندکی دارد اما اگر موفق شود فوق‌العاده پرمنفعت خواهد بود] است که می‌تواند «به روشی بسیار بسیار بزرگ ... در سطح چند صد میلیارد دلاری» ثمربخش واقع شود.

او این موضوع را در این هفته در جلسه‌ای با تحلیلگران تکرار کرد. او گفت: «این اصلاً پروژه مطمئنی نیست، این یک برنامه پرخطر و با سود بالا است. ما در حال افزایش مقیاس آن هستیم و برنامه‌هایی برای Dojo 1.5، DojoDojo 3 و هر چیز دیگری داریم. بنابراین، می‌دانید، من فکر می‌کنم پتانسیل بالایی دارد، اما از نوع ریسک بالا و بازدهی بالا.»

با این که این سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری در کنفرانس مطبوعاتی هوچول مورد تشویق قرار گرفت، اما ماسک در یک پست رسانه اجتماعی در X این رقم را کم‌اهمیت جلوه داد و اشاره کرد که این شرکت در سال 2024 پول بیشتری را برای سخت‌افزار انویدیا خرج خواهد کرد.

ماسک در پستی در X نوشت: «فرماندار درست می‌گوید که این یک سوپرکامپیوتر Dojo است، اما 500 میلیون دلار، با اینکه که روشن است که مبلغ زیادی پول است، اما تنها معادل یک سیستم 10k H100 از Nvidia است. تسلا امسال در سخت‌افزار انویدیا هزینه خواهد کرد. در حال حاضر، برای رقابتی ماندن در هوش مصنوعی سالانه به حداقل چندین میلیارد دلار نیاز است».

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام