با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
شهریه مدارس غیر انتفاعی اعلام شد
عکس : شهریه مدارس غیر انتفاعی

احمد محمودزاده،رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴، گفت: شهریه مدارس غیردولتی متناسب با خدمات و شاخص‌های آموزشی و تربیتی مدارس و به صورت منطقه‌ای در کشور تعیین شده است.

به گزارش سرویس اخبار علمی سایت شات ایکس و به نقل از مهر وی به ماده ۱۵ و ۱۶ قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی که در آن ساز وکارتعیین شهریه مشخص شده اشاره کرد و افزود: بر این اساس شورای نظارت مرکزی (آموزش و پرورش) الگوی تعیین شهریه را اعلام و استان‌ها نیز با رعایت قانون نسبت به تعیین شهریه با توجه به این شاخص‌ها اقدام می‌کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: طی دو سال گذشته بخشی از این فرایند اتفاق افتاده و در سال جاری نیز موفق شدیم تا این فرآیند را به صورت کامل در کشور اجرا کنیم.

به گفته محمودزاده؛ در ماده ۱۵ این قانون هفت شاخص مربوط به تعیین شهریه شامل (تورم، موقعیت و فضای آموزشی، تجهیزات، فوق برنامه و...) مشخص است و بر اساس مصوبه امسال، میزان افزایش شهریه مدارس متناسب با پارامتر‌های الگو و ارائه برنامه‌های آموزشی و پرورشی در راستای اجرایی سازی سند تحول بنیادین و فعالیت‌های فوق برنامه درسی و غیر درسی تعیین شد.

وی به صدور دستورالعمل ابلاغی به مدارس غیر دولتی اشاره کرد و گفت: به استناد این دستور العمل میزان تخصیص ساعات فوق برنامه درسی و غیردرسی در مقطع ابتدایی و برای دوره‌های متوسطه اول و دوم نیز فرآیندی مشخص، تعیین و ابلاغ شده است.

محمود زاده بیان کرد: بر اساس الگوی تعیین شهریه و در ترکیبی که در ماده ۱۶ دیده شده هر منطقه از کشور به ازای هر مدرسه پس از بررسی نهایی در کمیته شهریه مناطق، وفق قانون بارگذاری شهریه‌ها انجام شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت ۱۸ هزار واحد آموزشی در کشور، خاطر نشان ساخت: این فرآیند در بیش از ۱۷ هزار مدرسه در سطح استانها، مناطق و مدارس کشور تکمیل شده و فرایند بارگذاری شهریه‌های سایر مدارس نیز درحال انجام است.

محمودزاده ادامه داد: مدارس موظف هستند مطابق شهریه اعلامی در سامانه نسبت به پذیرش و ثبت نام دانش آموزان اقدام کنند و در صورت عدم دسترسی و مشاهده شهریه سامانه‌ای مکلف هستند تا در توافق با خانواده‌ها برابر شهریه سال قبل و بصورت علی الحساب ثبت نام دانش آموز را تا زمان ابلاغ نهایی شهریه انجام دهند.

وی در خصوص میزان متغیر‌های شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ بیان کرد: نزدیک به ۴۰ درصد شهریه‌های مدارس در کشور بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان برآورد شده و قریب به ۳۴ درصد شهریه‌های مدارس نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان تعیین شده که از این میان شهریه حدود ۱۴ درصد مدارس نیز بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان اعلام شد و ۶ درصد دیگر از مدارس کشور شهریه‌هایی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان دارند و ۲ و نیم درصد مدارس شهریه‌هایی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان خواهند داشت.

وی در ادامه افزود: یک و نیم درصد شهریه‌های مدارس نیز بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان تعیین شد و درنمودار نرخ شهریه کمتر از یک درصد مدارس بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است و شهریه حدود نیم درصد از مدارس پس از بررسی و توافق در سامانه اعلام می‌شود.

وی با ارائه توضیحات پیرامون جزییات شهریه‌های ثبت شده در سامانه، گفت: شهریه‌هایی که در سامانه ارائه شده شامل مباحث و برنامه‌های درس ملی طبق مصوبات آموزش و پرورش و بر اساس ساعات تعریف شده است و بخشی دیگری نیز مربوط به فوق برنامه‌های درسی و غیردرسی است که آنها نیز در چارچوب ضوابط و بر اساس ابلاغیه مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش انجام می‌گیرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش به دریافت هزینه‌های خارج از نرخ شهریه مصوب اشاره کرد و افزود: بخشی از دریافت‌ها و هزینه‌های جانبی در مدارس غیر دولتی تابع نظام نرخ گذاری ستاد تنظیم بازار و به تصمیمات انجمن اولیا و مربیان مدارس منوط می‌شود هزینه‌هایی پذیرایی ناهار، سرویس مدرسه، پوشش دانش آموزی و... که این ارقام به هیچ عنوان با شهریه اعلامی در سامانه ارتباط ندارد و مستلزم عقد قرارداد‌های منعقده با اولیاء است و بر این اساس تاکید می‌شود هرگونه هزینه‌های تجملاتی، پذیرایی و؛ که با فرهنگ اسلامی – ایرانی و رویکرد‌های تربیت اسلامی ناسازگار باشد، ممنوع است.

وی گفت: دریافت‌هایی که در برخی از مدارس با عناوین آموزشگاهی انجام می‌پذیرد نیز براساس تفاهم‌های انجمن اولیا ومربیان مدارس و مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی اعم از زبان و ... در ساعات غیردرسی و اختیاری است که این مبالغ نیز خارج از شمول شهریه اعلامی خواهد بود.

وی ضمن تقدیر از موسسان و مدیران مدارسی که با احترام به قانون و متناسب با الگو نسبت به تعیین شهریه مبادرت می‌کنند، گفت: اولیاء محترم در صورت مشاهده اندک مدارسی که نقض قانون رفتار می‌کنند، می‌توانند گزارش‌های خود را به مناطق و اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها در سراسر کشور گزارش و پیگیری کنند.

محمودزاده در خصوص نظارت بر فرآیند و عمکرد مدارس غیردولتی گفت: طوری برنامه ریزی شده تا همزمان با پروژه مهر که در بازه زمانی ثبت نام‌ها همراه است، نظارت کافی و لازم را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بر اساس شهریه ابلاغی در ابتدای اردیبهشت ماه هیچ گونه افزایش درصدی و تعریف برابر را در یک منطقه و استان مشخص نشده و شهریه‌ها تنها متناسب با عملکرد و شاخص‌های مدرسه تعیین شده است.

محمودزاده تصریح کرد: برخی از مدارس در فرایند تعیین شهریه با کاهش نرخ شهریه مواجه شدند که بر اساس بررسی متغیر‌هایی مثل محیط آموزشی، عدم تجهیزات و سایر شاخص‌ها شهریه این مدارس کاهش یافته بنابراین نمی‌توانیم بصورت کلی بگوییم که هر منطقه یا شهر و یا استان چند درصد افزایش داشته است، زیرا بررسی همه شاخص‌ها و الگو‌ها؛ تعیین کننده میزان افزایش یا کاهش شهریه مدارس هستند.

وی درباره نظارت‌های دوره‌ای و مستمر از روند عملکرد مدارس غیر دولتی، گفت: نظارت میدانی وسامانه‌ای انجام می‌شود و تیم‌های نظارتی پس از بررسی موضوعات مختلف و مستند سازی اطلاعات ضمن تسریع در رسیدگی به شکابات مردمی، قاطعانه با هر متخلف برخورد قانونی خواهند کرد.

معاون وزیرآموزش و پرورش خطاب به موسسان و مدیران مدارس خاطر نشان کرد: الگو‌های مشخص شده و میزان ارائه خدمات آموزشی و تربیتی و ۳۰ ساعته شدن فعالیت رسمی معلمان که تاثیر بسزایی در انگیزه فعالیت آموزشی و کیفیت بخشی دارد را مبنای تخصیص شهریه قرار دهند و از دریافت هرگونه وجه خارج از عرف جدا پرهیز کنند.

وی به خانواده‌ها پیرامون مشاهده شهریه سامانه‌ای و اطلاع از میزان شهریه اعلامی مدارس تاکید کرد وخواستار آن شد تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف در مراحل ثبت نام، موارد شکایت را به صورت حضوری در مناطق و استان‌ها یا از طریق سامانه گزارش دهند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین