با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
کتر یدالله احمدی ملایری عضو هیأت علمی دانشگاه تهران برنده جایزه «یوسف بَکّار» شد
عکس : عضو هیأت علمی دانشگاه تهران برنده جایزه یوسف بَکّار
.
جایزه یوسف بَکّار در زمینه پژوهش‌های همسنج (تطبیقی) میان زبان‌های عربی، فارسی و ترکی به پژوهشی از دانشیار دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا، پژوهش دکتر یدالله احمدی ملایری، دانشیار گروه ادبیات عربی دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران، درباره رمان سیاسی فارسی و عربی، برنده نخستین دوره جایزه «یوسف بَکّار» اردن شد.

دکتر ملایری درباره این اثر پژوهشی گفت: «کتاب "الجیران فی شرق المتوسط" (همسایه‌ها در شرق مدیترانه) میوه هفت سال پژوهش پیگیر بر روی رمان‌های احمد محمود، نویسنده ایرانی و عبدالرحمن مُنیف رمان‌نویس تازی‌زبان است و نامش را از کتاب "همسایه‌ها"ی محمود و "شرق المتوسط" منیف گرفته است. این پژوهش همسنج با نام فرعی "الروایه السیاسیه بین الفارسیه والعربیه: احمد محمود و عبدالرحمن منیف نموذجا"، همه رمان‌های این دو نویسنده را چونان دو نمونه برجسته رمان سیاسی پارسی و تازی، دست‌مایه‌ خویش ساخته است.»

این مترجم و پژوهشگر ادبیات عرب درباره ساختار کتاب، توضیح داد: «"الجیران فی شرق المتوسط" که در سال ۲۰۱۶ از سوی انتشارات دارالطلیعه لبنان چاپ شده، در چهار گفتار، چگونگی و چرایی همسانی‌ها و ناهمسانی‌های ساختاریِ رمان‌های دو نویسنده و کارکردِ ساختار این رمان‌ها در آفرینش هنری درونمایه‌های سیاسی را می‌کاود. افزون بر پیشگفتار، درآمدی در چیستی رمان سیاسی، چهار گفتار "شخصیت روشنفکر و مکان"، "نمودهای تجربه زیسته در جهان برساخته داستانی"، "رمان، پنجه در پنجه‌ی تاریخ" و"بوتیقای نام رمان" سازه‌های این پژوهش همسنج‌اند.»

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران که پیش از این دو رمان «شرق المتوسط» و «النهایات» عبدالرحمن منیف را به فارسی برگردانده و با نام‌های «فغان شرق» و «پایان‌ها» منتشر کرده است، در معرفی جایزه «یوسف بکار» گفت: «این جایزه به پاس و پیشنهاد دکتر یوسف بکار استاد برجسته ادبیات پارسی و یکی از سرشناس‌ترین ایران‌شناسان منطقه عربی، به پژوهش‌های همسنج شرقی میان زبان‌های تازی، پارسی و ترکی داده می‌شود و انجمن نویسندگان اردن (رابطةالکتاب الاردنیین) پذیرش و داوری و گزینش کتاب‌ها را برعهده دارد. کتاب "الجیران فی شرق المتوسط" به همراه کتابی از یک پژوهشگر اردنی، کتابِ برتر نخستین دوره این جایزه شده است.»
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین