با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تصویرسازی با استفاده از داده‌های شبکه وای‌فای در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر
عکس : تزیینی
.

محققان دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تصویرسازی با استفاده از داده‌های شبکه WiFi شدند.محمدهادی کفایتی، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «سنجش بدون‌سیم به کمک داده‌های تخمین کانال به روش یادگیری ماشین» که آن را با راهنمایی دکتر حسن آقائی‌نیا و دکتر وحید پوراحمدی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام داده است، گفت: هدف پایش محیط و سنجش اطلاعات آن با استفاده از اطلاعات موجود شبکه بی‌سیم وای‌فای بوده است.

وی گفت: در این تحقیق تصویری‌سازی از محیط با کیفیت قابل مقایسه با دوربین و با استفاده از این اطلاعات برای اولین بار در پژوهش‌ها صورت گرفته است. همچنین تصویرسازی از محیط، به حالت چندگانه نیز توسعه داده شده است. کاربرد این روش در بهبود شرایط نظارتی محیط حضور افراد، بهبود حریم خصوصی افراد با جایگزینی مدل بجای دوربین ویدئویی و رفع نواقص دوربین‌های ویدئویی در شرایط اضطراری نظیر نبود منبع نوری و یا وجود دود در محیط است.

وی تاکید کرد: نتایج این پژوهش به صورت مستقیم در صنایع مخابراتی و سیستم‌های مرتبط با سلامت و نظارتی قابل استفاده است.

کفایتی افزود: «کیفیت برتر تصاویر تولیدشده از محیط و افراد»، «بهبود حفظ حریم خصوصی افراد در روند نظارت محیط»، «امکان عملکرد در شرایط خاص همچون فقدان منبع نوری و یا وجود دود و مه در محیط»،«قابلیت پیاده‌سازی ساختار پیشنهادی در اکثر شبکه‌های مخابراتی بدون‌سیم متداول و امکان پیاده‌سازی کم هزینه» و«قابل استفاده در قالب نرم‌افزار برای محیط‌های تجاری و مسکونی» از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌روند.

به نقل از دانشگاه امیرکبیر، وی با بیان اینکه این طرح نمونه داخلی یا خارجی ندارد، گفت: یکی از ویژگی‌های اصلی طرح، پیشنهاد و توسعه ایده، مدل و پیاده‌سازی برای اولین بار بوده است.

پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح، گفت: کیفیت بسیار بالاتر تصاویر خروجی در مقایسه با روش‌های سنتی تصویرسازی و موجود در گذشته، بهبود حریم خصوصی افراد در مقایسه با روش‌های نظارتی مبتنی بر تصاویر ویدئویی، محدودیت‌ها و نواقص کمتر برای استفاده در شرایط اضطراری در مقایسه با روش‌های نظارتی مبتنی بر دوربین ویدئویی از مزیت‌های رقابتی پروژه به شمار می‌روند.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه، گفت: پایش سلامتی و فعالیت افراد در محیط، آشکارسازی نفوذ فرد به محیط و امکان استفاده در کنار سیستم‌های نظارتی مبتنی بر تصاویر ویدئویی برای رفع نواقص و محدودیت‌های آنها در رصد محیط از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌روند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین