با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
جزئیات جذب بدون آزمون دانشجوی ارشد و دکتری در دانشگاه علم و صنعت/امروز آخرین مهلت ثبت‌نام
عکس : جزئیات جذب بدون آزمون دانشجوی ارشد و دکتری در دانشگاه علم و صنعت
.

متقاضیان پذیرش بدون آزمون در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتر ی) دانشگاه علم و صنعت به شیوه استاد محوری تا آخر وقت امروز دوشنبه ۳۰ مرداد می‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، دانشگاه علم و صنعت ایران اعلام کرد؛ در نظر دارد در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، از طریق آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقاطع کارشناسی‌ ارشد و دکتر ی دانشجو پذیرش کند.پذیرش دانشجوی دکتری از بین دانش‌آموختگان استعداد درخشان و مطابق آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون (استاد محور) استعدادهای درخشان در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ و در چارچوب ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (آیین‌نامه‌ استعدادهای درخشان) و مصوبه ستاد ممتازین دانشگاه در مقاطع کارشناسی‌ارشد انجام خواهد شد.

متقاضیان ‏باید از میان اساتید و طرح‌های اعلام شده، انتخاب خود را انجام داده و بر اساس آن، ثبت‏ نام اولیه خود را تا ۳۰ مردادماه ۱۴۰۲، صرفاً به صورت غیر حضوری و از طریق گلستان به آدرس https://golestan.iust.ac.ir/Forms/AuthenticateUser/main.htm انجام دهند و برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت گروه جذب و هدایت استعدادهای درخشان به آدرس gto.iust.ac.ir مراجعه نمایند.

به گزارش ایسنا، روش و ضوابط اجرایی شیوه نامه فوق به این صورت است که پذیرش دانشجو از طریق شیوه استاد محور در رشته‌هایی از دوره دکتری تخصصی دانشگاه ها امکان دولتی امکان‌پذیر است که ظرفیت رشته مورد نظر آنها حداقل ۳ نفر باشد.

همچنین تعداد داوطلبان قابل پذیرش به شیوه استاد محور در هر رشته محل بسته به تعداد اعضای هیات علمی مشمول این شیوه نامه حداکثر تا سقف ۳ نفر تعیین شده است.

پذیرش داوطلبان بر اساس شیوه نامه به صورت مازاد و ظرفیت تعیین شده در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی است بنابراین دانشگاه موظف است حداقل به میزان ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش دکتری تخصصی را به روش استاد محور پذیرش کند.

در شیوه‌نامه «پذیرش دانشجو به روش استاد محور» آمده است که اعضای هیات علمی دارنده عنوان استاد نمونه کشوری، سرآمدان آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور و دانشمندان ۱ درصد و ۲ درصد مستخرج از پایگاه های بین المللی، برگزیدگان جشنواره های پژوهشی مانند فارابی، خوارزمی، رازی و نظایر آنها و منتخبین جشنواره های آموزشی پژوهشی و فناوری یا غیر با مرتبه استاد و دانشیاری می توانند با استفاده از شیوه نامه، دانشجویان دوره دکتری تخصصی را در چارچوب ضوابط پذیرش کنند.

همچنین در این شیوه استاد پذیرنده به عنوان استاد راهنمای دانشجو تعیین می‌شود و باید موضوع رساله دکتری دانشجو را به هنگام اعلام ظرفیت دانشگاه و حسب مورد بر اساس تایید شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده و یا دانشگاه در سامانه نظام ایده ها و نیازها "نان" ثبت کنند.

سازمان سنجش آموزش کشور نیز موظف است در دفترچه انتخاب رشته دوره های دکتری تخصصی، مشخصات استاد پذیرنده به همراه عنوان طرح تحقیقاتی موضوع رساله را به صورت یک کد رشته/ محل درج کند و در زمان انتخاب رشته/ محل مرتبط به دانشگاه رشته و استاد راهنما را بر اساس اولویت های خود انتخاب می کنند.

سازمان سنجش نیز پس از برگزاری آزمون مرحله اول و بر اساس نمره های کسب شده در آزمون و اولویت‌های انتخابی داوطلبان به ازای هر کد رشته-محل مربوط به شیوه استاد محور چهار نفر از داوطلبان را برای انجام مرحله دوم پذیرش به دانشگاه‌ها معرفی می‌کند استاد پذیرنده پس از انجام مرحله دوم آزمون مطابق با دستورالعمل های مربوطه نمره کسب شده توسط هر یک از داوطلبان را به دانشگاه اعلام کند و دانشگاه نمرات اخذ شده توسط داوطلبان را به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می نماید.

بر اساس شیوه‌نامه مصوب و نهایی«پذیرش دانشجو به روش استاد محور»، تا زمان اعلام رسمی پذیرفته شدگان توسط سازمان سنجش، دانشگاه و استاد پذیرنده حق هیچ گونه اطلاع به داوطلبان ندارد و نتایج محرمانه قلمداد می شود.

سازمان سنجش پس از تکمیل فرایند های مربوطه و بر اساس اولویت های انتخابی داوطلب در صورت قبولی در رشته محل انتخاب شیوه استاد محور نتیجه را به داوطلب و دانشگاه اعلام می‌کند پس از قبولی داوطلب بر اساس شیوه نامه استاد محور در صورتی که به هر دلیلی ادامه فعالیت استاد پذیرنده عنوان استاد راهنمای رساله دانشجویان امکان‌پذیر نباشد انتخاب استاد راهنمای جدید که تا حد امکان حائز شرایط استاد پذیری باشد پس از تصویب در گروه آموزشی، شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده و شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها امکان پذیر خواهد بود.

دانشگاه نیز از حداکثر یک ماه پس از تصمیم گیری در مورد تغییر استاد راهنما، باید موضوع را به صورت مکتوب به معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام کنند.

داوطلبانی که با استفاده از شیوه‌نامه «پذیرش دانشجو به روش استاد محور» پذیرفته می‌شوند و باید با استاد پذیرنده دارای رابطه نسبی نداشته باشند در صورت صورت اثبات رابطه نسبی یا سببی داوطلب و استاد پذیرنده، در هر مرحله از تحصیل دانشجو از تحصیل محروم خواهد شد.

مسئولیت حسن اجرای شیوه نامه بر عهده دانشگاه ها و سازمان سنجش گذاشته شده است شرح و تفسیر مفاد آن بر عهده معاونت آموزشی و نظارت بر حسن اجرای را بر عهده مرکز نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم خواهد بود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین