با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
ماسکی که برای واقعیت مجازی رایحه تولید می‌کند؛
انتقال رایحه و احساس این بار در  واقعیت مجازی
عکس : ماسکی واقعیت مجازی که رایحه تولید می‌کند
.
محققان هنگ کنگی یک سیستم تولیدکننده بو برای محیط‌های واقعیت مجازی ابداع کرده اند که روی صورت قرار می‌گیرد و با کمک یک محرک بوهای مختلفی را ایجاد می‌کند.

تاکنون تلاش‌های متعددی برای تولید بوهای واقعی در محیط واقعیت مجازی انجام شده که بسیاری از آنها شامل دستگاه‌های پوشیدنی عجیب و خسته کننده است. در همین راستا محققان چینی یک سیستم جدیدتر ابداع کرده اند که روی پوست زیر بینی کاربر قرار می‌گیرد. نسخه اصلی تنظیمات این آزمایش شامل دو دستگاه کوچک است که با عنوان «تولید کننده بو» مشهور هستند. هر دو دستگاه‌ها روی یک ماده زیرین انعطاف پذیر و سبک قرار می‌گیرند که به طور موقت روی پوست کاربر و بالای لب او می‌چسبد.هر تولید کننده بو حاوی موم‌های پارافینی معطر و مختلفی همراه یک محرک گرمایی است. هنگامی‌ که محرک به طور بی‌سیم توسط سیستم واقعیت مجازی مرتبط فعال می‌شود، یک یا هر دو تولیدکننده گرم و در نتیجه موم اندکی آب می‌شود. به همین دلیل رایحه آن انتشار می‌یابد. هنگامی که محرک خاموش شود، موم سرد می‌شود و به حالت جامد برمی‌گردد که در آن وضعیت بوی اندکی تولید می‌کند. در نسخه پیچیده‌تر سیستم در کل ۹تولیدکننده بو که هرکدام رایحه مختلفی داشتند در یک ماسک صورت انعطاف پذیر به کار رفتند. با کمک چنین ترفندی می‌توان صدها ترکیب و در نتیجه طیف مختلفی از رایحه‌ها را ساخت. محققان تاکنون ۳۰بوی مختلف از جمله رزماری، آناناس، پن‌کیک و... را ابداع کرده اند. در آزمایش‌ها ۱۱ داوطلب به طور دقیق بوهای تولیدی توسط سیستم را با متوسط نرخ موفقیت ۹۳ درصد شناسایی کردند.
یاو شینگ از دانشگاه هنگ کنگ و مولف ارشد پژوهش دراین باره می‌گوید: این سیستم جدید جایگزینی برای کاربران است تا بتوانند بو را در محیط مجازی شناسایی کنند. واکنش سریع به آزادسازی بوها، تراکم یکپارچه‌سازی تولید کننده بوی زیاد و دو طرح گجت پوشیدنی نشان دهنده پتانسیل این سیستم برای کاربردهای مختلف از حوزه سرگرمی و آموزش گرفته تا خدمات درمانی و رابط ماشین و انسان است. این تحقیق اخیرا در ژورنال «نیچر کامونیکیشنز» منتشر شده است.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین