با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
مشخصات کیا K5 برای عرضه در بازار ایران مشخص شد
عکس : کیا K5

تا قبل از ممنوعیت واردات اپتیما یکی از محبوب ترین خودرو ها بود، و سطح مناسبی از امکانات ایمنی و رفاهی و توانایی های حرکتی را ارائه می داد، اما اکنون با نام K5 به بازار خودرو ایران بازگشته، و نسبت به قبل تفاوت های چشمگیری دارد. در ادامه مشخصات کیا K5 را بررسی می کنیم.

طراحی کیا K5

کیا K5 نسبت به قبل طراحی تهاجمی تر و زیبا تری را به مخاطب ارائه می دهد، البته که مقوله طراحی و زیبا بودن یا نبودن هر خودرو امری سلیقه ای است، و بسته به سلیقه هر مخاطب متفاوت است. در نمای جلوی خودرو چراغ های کشیده و باریک و جلو‌ پنجره موسوم به پوزه ببر کیا و خطوط و حجم پردازی های متعدد نمای جلوی زیبایی برای این خودرو رقم زده است، در نمای جانبی اما از شلوغی و اغراق پرهیز شده و یک طراحی سیال و روان اما با جزئیات را می بینیم.در طراحی جانبی با تعبیه شدن خطوط متعدد از سادگی بیش از حد پرهیز شده،همچنین آینه های جانبی خودرو بر روی بدنه خودرو نصب شده اند؛ و یک نوار کرومی در قسمت بالای شیشه های جانبی تعبیه شده که این نوار کرومی تا ستون C خودرو امتداد یافته است. رینگ های خودرو در نمونه وارداتی به بازار ایران ۱۷ اینچ خواهد بود.

اما در نمای عقب خودرو اول چیزی که جلب توجه می کند فرم خاص قسمت عقبی خودرو و شیب نسبتا زیاد آن است، چراغ های عقبی خودرو نیز ابعاد کشیده و باریکی دارند، و از الگوی به هم پیوسته در طراحی آن ها نیز بهره گرفته شده است، در نمای پایینی طراحی عقب خودرو دیفیوزر و خروجی های اگزوز به چشم می خورند.

در طراحی داخلی خودرو اما همه چیز آنگونه است که از کیا انتظار داریم، رودری ها طراحی ارگونومیکی دارند و برروی آن ها از تزئینات کرومی و براش بهره گرفته شده است اما داشبورد خودرو طراحی زیبا و کشیده ای دارد، داشبورد طراحی راننده محوری دارد و دسترسی راننده به ادوات را بسیار راحت کرده است، فرمان خودرو همان طراحی دایره ای مانند کیا را دارد و بر روی فرمان و داشبورد از تزئینات کرومی بهره گرفته شده است در نمونه سفارش گذاری شده توسط کوشا خودرو یک مانیتور ۸ اینچی برروی داشبورد خودرو قرار دارد همچنین صندلی های خودرو نیز ابعاد و ارگونومی مناسبی دارند و در صندلی های ردیف جلو خودرو تنظیمات متعددی برای راحتی بیشتر راننده و سرنشینان گنجانده شده است.

مشخصات فنی K5

در بحث مشخصات فنی، کیا K5 بازار ایران یک موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی دارد و مجهز به سیستم سوخت چند نقطه ای یا MPI است، که قادر به تولید ۱۵۰ اسب بخار و ۱۹۶ نیوتن متر گشتاور است، گیربکس خودرو نیز یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک (AT) است.

مصرف سوخت ترکیبی خودرو ۶/۳ لیتر در هر صد کیلومتر اعلام شده است. همچنین سیستم تعلیق محور جلو مک فرسون و تعلیق محور عقب کیا K5 مولتی لینک است، تا شاهد پایداری و توانایی های حرکتی مناسبی در کیا K5 باشیم.

امکانات ایمنی و رفاهی

با توجه به محدودیت های قیمتی ایجاد شده برای خودرو های وارداتی نمی توان انتظار داشت کیا K5 همانند قبل از لیست بلند بالای از امکانات ایمنی و رفاهی برخوردار باشد، بعضی از مهم ترین امکانات ایمنی و رفاهی این خودرو عبارت اند از؛ کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، سیستم کنترل پایداری(ESC)، سیستم کمکی حرکت در سربالایی(HAC)، کمربند های ایمنی پیش کشنده، ترمز ABS، ترمز های جلو و عقب دیسکی، دزد گیر، مانیتور ۸ اینچی لمسی، دوربین دنده عقب، اپل کارپلی و اندروید اتو، چراغ های هالوژنی، ترمز پارک مکانیکی از نوع پدالی، تهویه مطبوع دستی، کروز کنترل اتوماتیک، سنسور های پارک جلو و عقب، آینه های جانبی برقی تا شونده، سنسور نور وباران، تنظیم دستی صندلی های جلو، سیستم ضد مانع شیشه ها، و… مجهز است.

کیا K5 هنوز در سامانه یکپارچه خودرو های وارداتی عرضه نشده است. اما با توجه به سطح قیمتی، تعرقه واردات، و بعضی از هزینه های جانبی نمی توان انتظار قیمت ارزانی برای آن داشت، شاید نزدیک ترین رقیب این خودرو از لحاظ ابعاد هونگچی H5 باشد، هر چند که هونگچی با سطح امکانات بیشتر پا به بازار ایران گذاشته است، باید منتظر بمانیم و ببینیم چه قیمت گذاری برای کیا K5 صورت خواهد گرفت، و سدان محبوب کیا بازهم می تواند موفقیت های گذشته را تکرار کند یا خیر.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین