با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
زلزله تایوان صنعت جهانی تراشه را لرزاند
عکس : تاثیر تایوان زلزله بر صنعت تراشه سازی

زلزله ای قدرتمند در تایوان صنعت فناوری را نیز تکان داده و نگرانی هایی درباره اختلال احتمالی در تولید جهانی تراشه به وجود آورده است. زیرا TSMC برخی کارخانه های خود را تخلیه کرده است.

به گزارش سرویس اخبار سخت افزار سایت شات ایکس و به نقل از گیزمو چاینا این رویداد با وسعت ۷.۴ قدرتمندترین زلزله رخ داده در این کشور طی چند دهه اخیر است که TSMC بزرگترین تراشه ساز این کشور را مجبور کرده پرسنل برخی از کارخانه های خود را تخلیه کند.

هرچند این شرکت اطمینان داده کارگران ایمن هستند و در بازرسی های اولیه هیچ نشانی از خسارت سنگین مشاهده نشده، اما به زودی یک ارزیابی کلی انجام خواهد شد. تخلیه نیروی انسانی براساس پروتکل های ایمنی TSMC انجام شده و احتمالا به تاخیر در تولید محصولات منجر می شود.

این اخبار در حالی منتشر می شود که جهان با کمبود تراشه روبرو است. همه گیری کووید۱۹ شکاف هایی در زنجیره جهانی تامین ذخایر را آشکار کرد و همین امر به کمبود نیمه رساناهایی منجر شد که در همه وسایل و ابزارها از موبایل گرفته تا ابر رایانه ها به کار می روند.

هرگونه اختلالی در تولید TSMC که بزرگترین پیمانکار تراشه سازی جهان است، احتمالا فشار بیشتری به زنجیره ذخایر وارد می کند. تاثیر این رویداد بر شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل و انویدیا که به TSMC برای تراشه هایشان نیازمندند، نیز باید بررسی شود.

با این وجود اختلال طولانی مدت در این روند احتمالا به افزایش قیمت برای مصرف کنندگان منجر می شود زیرا به نظر می رسد گرداب کمبود تراشه در حال عمیق تر شدن است.

این عوامل در تایوان نشان دهنده ریسک اتکای بیش از حد به یک منطقه برای تولید تراشه است. موقعیت جغرافیایی این کشور سبب می شود در معرض زلزله های متعدد باشد. از سوی دیگر در سال های اخیر با توجه به تنش ادامه دار بین تایوان و چین، درخواست ها برای متنوع سازی اماکن تراشه سازی بیشتر شده است.

هم اکنون به نظر می رسد تاثیر فعلی زلزله بر صنعت تراشه سازی اندک باشد اما کارشناسان این صنعت از نزدیک مشغول ارزیابی TSMC هستند تا وضعیت را بهتر درک کنند. هرگونه تاخیری در تولید کمبود فعلی تراشه را بیشتر می کند و روی مصرف کنندگان در سراسر جهان تاثیر می گذارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین