با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
چین از پهپادهای جدید بدون جی‌پی‌اس رونمایی می‌کند
عکس : پهپاد بدون جی‌پی‌اس
.

محققان چینی روش جدیدی را برای فعال کردن پهپاد ها در مناطقی که سیگنال‌های جی‌پی‌اس در دسترس نیستند، توسعه داده‌اند.

به نقل از آی‌ای، محققان چینی روش جدیدی ابداع کرده‌اند که امکان مانور، دستیابی و حمله بالقوه به اهدافی که در محیط‌هایی با ممنوعیت سیستم موقعیت‌یاب جهانی(GPS) قرار دارند را برای وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین یا به اصلاح پهپاد ها فراهم می‌کند. در این روش از «سرویس‌دهی بصری مبتنی بر تصویر» (IBVS) برای مسیریابی در مناطق متعلق به دشمن استفاده می‌شود. محققان می‌گویند که این روش می‌تواند برای به دست آوردن اهداف، حتی آنهایی که سریع حرکت می‌کنند، استفاده شود.عملیات پهپاد بدون جی پی‌اس

اگرچه این روش جالب به نظر می‌رسد اما باید گفت که اصول پشت این روش از دهه‌ی ۱۹۸۰ شناخته شده است. به عنوان مثال، ربات‌ها برای سال‌ها از داده‌های دوربین برای هدف قرار دادن اشیاء استفاده می‌کردند. اما، پیشرفت‌ها در پردازش رایانه‌ای، الگوریتم‌ها و حسگرهای دوربین به نقطه‌ای رسیده‌اند که ربات‌ها می‌توانند به طور موثر وظایف پیچیده‌ای مانند بازی تنیس روی میز را تماشا کنند و انجام دهند.

این قابلیت جدید بدون جی‌پی‌اس، احتمالا در پهپادهای نظامی استفاده شود. با این حال، اگرچه که به دست آوردن و ردیابی اهداف در مناطق محروم از جی‌پی‌اس مفید است، در بیشتر موارد اپراتورهای انسانی همچنان ملزم به صدور فرمان کشتن هستند.

پیتر سینگر(Peter Singer)، کارشناس فناوری و امنیت می‌گوید که افزایش استفاده از هوش مصنوعی(AI) و استقلال هواپیماهای بدون سرنشین به سرعت تبدیل به امری ضروری می‌شود زیرا پهپادهای کنترل شده توسط انسان به دلیل روش‌های پیچیده هک و پارازیت، کارایی کمتری دارند.

روزگاری که یک انسان از راه دور یک هواپیمای بدون سرنشین را با استفاده از یک سیگنال کنترل بدون چالش و دسترسی آسان به جی ‌پی‌اس‌ یا استارلینک هدایت می‌کند، در راه است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین