با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
اپلیکیشن CCleaner هک شد؛ اطلاعات کاربران درز کرد
عکس : هک اپلیکیشن CCleaner
.

اپلیکیشن محبوب CCleaner به‌تازگی هک داده‌ای را تائید کرده که اطلاعات تعداد زیادی از کاربران آن را در معرض خطر قرار می‌دهد. گزارش شده که این اتفاق توسط هک MOVEit انجام شده که در ماه اردیبهشت امسال رخ داده بود.

Gen Digital شرکت مادر CCleaner هم‌اکنون در حال ارسال ایمیل‌هایی به مشتریان است که به آن‌ها هشدار می‌دهد هک رها از نقص امنیتی بزرگ MOVEit استفاده کرده و هزاران داده کاربران را سرقت کردند. متاسفانه ما نمی‌دانیم که چه تعداد کاربر تحت تاثیر این هک قرار گرفته‌اند، اما به نظر می رسد که یک حمله بزرگ بوده است.

هرچند این اولین بار نیست که CCleaner هک می‌شود، اما این شرکت تائید کرده که نام مشتریان پولی، شماره تلفن تماس، آدرس صورتحساب و موارد دیگر هک شده‌اند. طبق گزارش تک‌کرانچ، Gen Digital صحبتی درباره اینکه چند تعداد کاربر تحت تاثیر این هک قرار گرفته‌اند نکرده است، اما سخنگوی این شرکت توضیح داده که تعداد آن‌ها کمتر از 2 درصد از حدود 65 میلیون مشتری آن است.اپلیکیشن CCleaner یکی از محبوب‌ترین ابزارهای موجود با میلیون‌ها کاربر است و هک آن خبر خوبی برای کاربران نیست. گفتنی است نقص MOVEit یکی از بزرگ‌ترین هک‌های سال 2023 بود که در اردیبهشت ماه اتفاق افتاد، بنابراین ما مطمئن نیستیم که چرا CCleaner این هک را حالا به کاربران خود اطلاع می‌دهد.

گفته می‌شود مسئول این حملات گروه Clop (Cl0p) است، اما این گروه هنوز آن را تائید نکرده است. در حال حاضر، Gen Digital به کاربران آسیب‌دیده شش ماه دسترسی رایگان به نرم افزار نظارت بر دارک وب BreachGuard را ارائه می‌دهد. این شرکت قرار است به‌زودی جزئیات بیشتری در روزهای آینده منتشر کند.

کارشناسان هنگام هک داده‌ها به کاربران توصیه می‌کنند که بهترین شیوه‌های وب را دنبال کنند، رمزهای عبور خود را عوض کنند و بیشتر مراقب باشند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین