با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
خطر هک حساب جیمیل، مراقب باشید هک نشوید
عکس : هک جیمیل
.

دانشمندان امنیت سایبری روشی یافتند که می‌تواند توسط هک رها برای دسترسیِ بدون رمز عبور به حساب‌های جی‌میل مورد استفاده قرار گیرد. خطر هک حساب جی میل می تواند میلیون ها کاربر این پلتفرم را تهدید کند.محققان شرکت CloudSEK که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می‌کند، متوجه شدند که هکرها با استفاده از کوکی‌های گوگل نسبت به نفوذ در حساب‌های جی‌میل کاربران اقدام می‌کنند.

آنها ابتدا بدافزاری را شناسایی کردند که کوکی‌های احراز هویت گوگل را جمع‌آوری می‌کرد. این بدافزار پس از آن که یک کامپیوتر شخصی را آلوده می‌کند، به اطلاعات ورود به حساب موتور جستجوگر گوگل کروم دسترسی پیدا می‌کند و بنابراین آنها را می رباید و رمزگشایی می‌کند.

این بدافزار ممکن است، پس از بازیابی اطلاعات و بدون تایید کاربر، کوکی‌هایی را برای احراز هویت یک حساب ایجاد کند.

کوکی (Cookie) یک فایل متنی کم حجم است که توسط وب‌سایت‌ها روی کامپیوتر یا گوشی کاربر ذخیره می‌شود. این فایل توسط مرورگر خوانده می‌شود و در آن اطلاعات قبلی ورود به وب‌سایت‌ها و تنظیمات سفارشی‌شده کاربر ذخیره می‌شود.

بنابراین شما به عنوان کاربر رمز عبور خود را تغییر داده باشید یا نه، هکرها همچنان می‌توانند از هر رایانه و گوشی هوشمندی یا هر مرورگری به این حساب دسترسی داشته باشند.

وجود چنین روشی برای هک کردن حساب‌های جی‌میل نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۳ لو رفت، زمانی که یک هکر آن را در کانال تلگرام خودش فاش کرد. البته گوگل همچنان تاکید دارد که این شرکت سیستم امنیتی خود را برای جلوگیری از بروز این نوع مشکلات به طور منظم ارتقاء می‌دهد و بر همین اساس، اقدام‌های لازم برای تامین امنیت حساب‌های در معرض خطر انجام شده ولی در عین حال، کاربران نیز باید به طور مداوم اقداماتی را برای حذف هر گونه بدافزار از رایانه خود انجام دهند.

گوگل همچنین به کاربران جی‌میل توصیه کرد که مرورگر ایمن ارتقاء‌یافته کروم را نصب کنند تا در برابر فعالیت بدافزارها محافظت شوند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام