با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
وای‌فای 7 اوایل سال 2024 می‌آید
عکس : وای‌فای 7

بر طبق آنچه در یک صفحه فرعی جدید اتحادیه وای‌فای در لینکدین اعلام شده است، کار روی استاندارد وای‌فای 7 توسط اتحادیه وای‌فای در سه ماهه اول سال 2024 به اتمام خواهد رسید.

به گزارش ایتنا و به نقل از نوتبوک‌چک، این برنامه که به طور رسمی با نام Wi-Fi CERTIFIED 7 شناخته می‌شود بر مبنای 802.11 خواهد بود. سخت‌افزار دارای گواهی برای قابلیت تعامل بین دستگاه‌ها، اعم از روترهای WLAN، نوت‌بوک‌ها یا گوشی‌های هوشمند با واحد رادیویی وای‌فای 7 بسیار مهم خواهد بود.

وای‌فای 7 مشخصاٌ سه نوآوری عمده را به ارمغان می‌آورد. کانال‌های 320 مگاهرتز پهن مجاز خواهند شد.

با این حال، میزان مفید بودن آن به منطقه بستگی خواهد داشت. همه کشورها اجازه استفاده کامل از باند 6 گیگاهرتز معرفی شده توسط وای‌فای 6E را نمی‌دهند. هنوز مشخص نیست که آیا این طیف بالایی در اروپا در دسترس خواهد بود یا خیر.

همچنین ممکن است که این پهنای باند با 4K QAM (4096-QAM)، یعنی حداکثر تعداد نقاط صورت‌فلکی که می‌تواند در یک بسته دیجیتال ترتیب یابد، افزایش یابند. در وای‌فای 6 این هنوز در وضعیت QAM 1024 است. به این ترتیب، در بهترین حالت، امکان افزایش 20 درصدی نرخ داده در وای‌فای 7 (802.11be) فراهم خواهد شد.

عملیات چند پیوندی (MLO) برای ارائه مزایای بیشتر پهنای باند و افزونگی در نظر گرفته شده است، و به سه باند رادیویی این امکان را می‌دهد تا به هم متصل شوند.

بدین طریق، دستگاه‌ها می‌توانند داده‌ها را همزمان روی چندین باند انتقال داده و توزیع کنند، که تقریباً با تجمیع فرکانس (carrier aggregation) در ارتباطات سیار قابل مقایسه است.

اینکه تا چه حد دستگاه‌های وای‌فای 7 موجود در بازار با استاندارد واقعی سازگاری دارند یک سوال بزرگ و در عین حال بی‌پاسخ است. برخی در بازار از وقوع وضعیتی مشابه با استاندارد 802.11n بیم دارند که، با وجود ورود عجولانه برخی از تولیدکنندگان، سال‌ها طول کشید تا واقعاٌ جاافتاده شود.

به هر حال، تعداد روترهای وای‌فای 7 که تاکنون به بازار وارد شده‌اند بسیار ناچیز است. همچنین آنها اغلب بسیار گران هستند. به‌روزرسانی سفت‌افزار قاعدتاٌ خواهد توانست هرگونه مشکلات احتمالی را رفع کند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین