با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل: آیفون 15 هم در ایران رجیستر نخواهد شد
عکس : رجیستر آیفون 15 در ایران
.

قبلا در مطلب آموزش کامل فعال و رجیستر کردن گوشی‌های مسافری آیفون و همچنین خبر هزینه رجیستر ی گوشی های آیفون به موضع ریجستری گوشی های آیفون در سایت اخبار فناوری پرداختیم

همان‌طور که انتظار داشتیم، دولت قصد ندارد آیفون 15 را هم رجیستر کند. به این ترتیب آخرین نسل آیفون در بازار کشورمان کماکان آیفون 13 باقی خواهد ماند.حتماً به‌خاطر دارید که وزارت صمت سال گذشته، با بهانه‌های مختلف ازواردات قانونی و مسافری آیفون 14 جلوگیری کرد. دلایل متعددی برای ممنوعیت واردات آیفون 14 ذکر شد که ظاهراً همین دلایل باعث شده امسال هم آیفون 15 رجیستر نشود:

  • قیمت بالای آیفون و کمبود ارز در کشور
  • ارتباط ماهواره‌ای آیفون
  • آیفون یک کالای لوکس است
  • آیفون یک برند آمریکایی است

مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در مورد ممنوعیت واردات آیفون 14 گفته بود:

به خاطر شرایط تحریم، کمبود ارز و گران بودن آیفون‌ها حکومت به این نظر رسیده است که بهتر است واردات آیفون را محدود نگه دارد. البته نباید فراموش کنیم که عوامل دیگر هم در این تصمیم تاثیر داشته‌اند. آمریکا واردات فرش و پسته ایران را تحریم کرده است و اجازه نمی‌دهد، تصمیم ایران در مورد ممنوعیت واردات آیفون هم به نوعی پاسخ به این عمل بوده است.

همان‌طور که می‌دانید برخی آیفون 14 را به‌صورت رجیسترنشده خریداری کرده و با روش‌هایی مثل دانگل مجزای سیم‌کارت‌خور و اپلیکیشن‌های مخصوص از آن استفاده می‌کنند. با این‌حال عبقری می‌گوید سامانه «همتا» معتقد است که می‌تواند با این روش‌ها مقابله کند و سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم همین موضوع را متذکر شد که تمام این موارد قابل شناسایی است و از این جهت مشکلی وجود ندارد.

منتظر رجیستری آیفون 14 هم نباشید

اما برخی کماکان اعتقاد داشتند با معرفی و ورود آیفون 15، دولت سرانجام آیفون 14 را رجیستر خواهد کرد. اپل شب گذشته سرانجام گوشی‌هایآیفون 15 و آیفون 15 پلاس را در کنار مدل‌های گران‌ترآیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس معرفی کرد.

این درحالیست که ساعاتی پیش از رونمایی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفته بود:

یکی از خواسته‌های ما در سال قبل این بود که اگر رویه مسافری آزاد است رویه تجاری هم فعال باشد چون رویه تجاری کاملا شفاف است و بازرگان، نوع و کیفیت کالا، مبدا واردات و خدمات پس از فروشش مشخص است. از تاریخ اول اسفند ماه به بعد هر گوشی آیفونی که در بازار فروخته شود، کالای قاچاق است. آیفون ۱۴ و ۱۵ ثبت نام نخواهد شد و وارداتش قانونی نیست.

به این ترتیب نه آیفون 14 و نه آیفون 15 رجیستر نخواهند شد. پس اگر منتظر بودید تا با معرفی آیفون جدید سرانجام شاهد ریجستری آیفون 14 باشیم، بایستی شما را ناامید کنیم. با توجه به این‌که اپل تولید آیفون 13 پرو و 13 پرو مکس را نیز متوقف کرده، بعید نیست در ماه‌های آینده شاهد کمبود شدید این مدل‌ها باشیم. به این ترتیب آخرین گوشی آیفون قانونی در بازار کشورمان آیفون 13 خواهد بود؛ گوشی هوشمندی که حالا ۲ سال از عمر آن گذشته و قدیمی محسوب می‌شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین