با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
عقاب ماهیگیر ارتش آمریکا تیلت‌روتور به زمین افتاد
عکس : وی-۲۲ آسپری نخستین تیلت‌روتور نظامی دنیا
.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آسپری به معنای عقاب ماهی‌گیر هواگردی استثنایی است. آسپری مانند بالگرد به صورت عمودی از روی زمین بل ند می‌شود و سپس مانند هواپیما پرواز می‌کند.

بر اساس خبر خبرگزاری فرانسه سقوط یک فروند از این هواگردها در جریان مانور مشترک آمریکا با استرالیا خبرساز شده است. همانطور که از نام هواگرد پیداست دو کمپانی مشهور بل و بویینگ در ساخت این پرنده نقش داشته‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده در زمان حادثه ۲۰ نفر در این هواگرد بوده‌اند.عقاب ماهی‌گیر، نخستین تیلت‌روتور نظامی دنیا

وی-۲۲ آسپری نخستین تیلت‌روتور نظامی دنیا که طراحی آن از سال ۱۹۸۱ شروع شد و در سال ۲۰۰۷ به ارتش آمریکا پیوست.

تیلت‌روتور هواگردی است که نیروی بَرا و پیشران آن از طریق یک یا چند ملخ نصب شده بر روی یک بال ثابت تأمین می‌شود. چنین هواگردهایی هم قابلیت برخاست و فرود عمودی بالگردها را دارند و هم سرعت و برد پروازی آنها در سطح هواپیماهای متعارف است.

ارتش آمریکا پس از شکست بزرگ در طبس به فکر ساخت چنین هواگردی افتاد. البته که پیش از آن نیز طرح‌هایی برای ساخت پرنده‌هایی از این دست وجود داشت که هیچ کدام به سرانجام نرسیده بود. این طرح‌ها در دهه ۱۹۵۰ میلادی به ساخت نمونه‌های آزمایشی همانند هیلر ایکس-۱۸ انجامید.

در اواخر دهه ۱۹۸۰ آسپری نخستین بار به پرواز درآمد اما ساخت نخستین تیلت‌روتور تاریخ چنان پیچیده بود که عملیاتی شدن آن تا سال ۲۰۰۷ یعنی چیزی حدود دو دهه طول کشید.

ماموریت اصلی آسپری در میدان نبرد جابه‌جایی نیرو و امکانات است و به دلیل برخوردار بودن همزمان از قابلیت هلی‌کوپتر و هواپیما به خوبی می‌تواند از عهده این کار برآید.

این پرنده با برد عملیاتی ۱۶۰۰ کیلومتری و سرعت کروز حدود ۴۵۰ کیلومتر در ساعت توانایی حمل ۲۴ سرباز و ۹ تن بار را دارد.

نیروی پیشران آسپری از دو موتور رولزرویس آلیسون T406/AE 1107C-Liberty که هر کدام بیش از ۶ هزار اسب بخار قدرت دارند، تامین می‌شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین