با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
جنگنده قدرتمند روسی که در ونزوئلا سقوط کرد
عکس : سوخو ۳۰
.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نیکلاس مادورو رییس‌جمهور ونزوئلا در توییتر از سقوط یک فروند جت جنگنده سوخو ۳۰ نیروی هوایی این کشور و جان باختن یک خلبان خبر داده است.

این جنگنده یکی از ۲۴ جنگنده‌ای است که در ونزوئلا در زمان حکمرانی هوگو چاوز از روسیه خریداری کرد تا جانشین ناوگان قدیمی‌ میراژهای این کشور شوند.

سوخو ۳۰ یکی از قدرتمندترین و ثابت‌شده‌ترین جنگنده‌های جهان از لحاظ برد، میزان سلاحی که حمل می‌کند و مجموعه حسگرها است.این جنگنده با مجهز شدن به تسلیحاتی چون موشک هدایت فعال راداری آر ۷۷ ، موشک آر ۲۷ و موشک کروز خا ۳۱ کریپتون با اهداف هوایی و زمینی درگیر می‌شود.

هر چند توانایی این پرنده از سوخو ۳۵ پایین‌تر در نظر گرفته می‌شود اما یکی از به صرفه‌ترین جنگنده‌های ساخت روسیه به شمار می‌رود. بر اساس برخی گزارش‌ها این پرنده علیرغم قیمت پایین‌تر توانایی بیشتری از اغلب جنگنده‌های غربی هم نسل خود دارد.

روسیه پس از موفقیت طرح سوخو ۳۰ فلانکر، نوع جدیدی از این هواپیما به نام سوخو ۳۰ اس‌ام را با قابلیت های پیشرفته توسعه داد. فلانکرهای جدید با تجهیزات رادیویی الکترونیکی پیشرفته با هدف شناسایی و شناسایی اهداف هوایی در فواصل دور ساخته شدند. از تغییرات دیگر جنگنده‌های جدید می‌توان به موتورها، رادارها و سلاح‌های هوشمند جدید اشاره کرد.

این جنگنده چند منظوره را می‌توان در عملیات ضد هوایی، ضد زمینی و ضد دریایی به کار گرفت.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین