با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
نور آبی گوشی هوشمند باعث بی‌خوابی می‌شود؟
عکس : میزان نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند نسبتاً کم است و شواهدی وجود دارد که می گوید ادعاها در مورد تأثیر آن بر خواب اغراق آمیز است

نور آبی ، ملاتونین را سرکوب می‌کند. ملاتونین هورمونی است که ما به طور طبیعی برای کمک به خواب شبانه تولید می‌کنیم درنتیجه نور آبی می‌تواند پروسه به خواب رفتن را دشوارتر کند.

به گزارش سرویس اخبار موبایل سایت شات ایکس و به نقل از ایتنا حتما شنیده‌اید که نور آبی صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند می‌تواند شما را در شب بیدار نگه دارد. در حالی که خورشید منبع اصلی نور آبی ما است، ظهور نورهای LED و استفاده از صفحه نمایش، کاربران را در هنگام عصر در معرض نور آبی مصنوعی قرار می دهد. نور آبی، ملاتونین را سرکوب می‌کند. ملاتونین هورمونی است که ما به طور طبیعی برای کمک به خواب شبانه تولید می‌کنیم درنتیجه نور آبی می‌تواند پروسه به خواب رفتن را دشوارتر کند.

ترس از نور آبی

نور آبی گوشی موبایل
عکس : نور آبی گوشی موبایل

مطالعه دانشگاه هاروارد در سال 2014 بهترین گواه بر این است که دستگاه‌های ساطع کننده نور بر کیفیت خواب تأثیر می‌گذارند.

این مطالعه نشان داد که استفاده از صفحه نمایش قبل از خواب، شروع پروسه خواب را به طور متوسط ​​10 دقیقه به تاخیر می‌اندازد. در نگاه اول، این مقدار زمان، زیاد طولانی نیست، اما پزشکان معتقدند که هرگونه افزایش زمان طولانی شدن به خواب رفتن، برای کیفیت خواب خوشایند نیست.

از افراد مورد آزمایش خواسته شده بود تا چهار ساعت قبل از خواب با آیپد با حداکثر روشنایی صفحه مطالعه کنند.

محققان همچنین می‌گویند که میزان نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند نسبتاً کم است و شواهدی وجود دارد که می گوید ادعاها در مورد تأثیر آن بر خواب اغراق آمیز است.

در این زمینه، محققان هیچ مدرکی پیدا نکردند که نشان دهد نور صفحه یک ساعت قبل از خواب خوابیدن در شب را دشوار می کند.مهار ملاتونین

در حالی که بعید است نور آبی به اندازه کافی روشن باشد که مشکلات بزرگی ایجاد کند، این بدان معنا نیست که استفاده از گوشی هوشمند هنگام خواب ایده خوبی باشد
عکس : در حالی که بعید است نور آبی به اندازه کافی روشن باشد که مشکلات بزرگی ایجاد کند، این بدان معنا نیست که استفاده از گوشی هوشمند هنگام خواب ایده خوبی باشد

در حالی که نمایشگرها در حال روشن‌تر شدن هستند، اما در مقایسه با خورشید هنوز نسبتا ضعیف هستند.

ولی اگر نگران سرکوب ملاتونین هستید، شواهد نشان می‌دهد که روشنایی الکتریکی در خانه خطرناک‌تر از نور صفحه نمایش است.

برخی استدلال می‌کنند که صفحه‌نمایش‌ها خطر بیشتری دارند زیرا ساعت‌ها مستقیم به آن‌ها خیره می‌شویم، اما گوشی‌های هوشمند مدرن دارای روشنایی تطبیقی ​​برای کاهش تابش خیره کننده در اتاق‌های تاریک هستند. تعداد کمی از ما در شب روشنایی صفحه را به حداکثر می‌رسانیم.

با این حال، در حالی که بعید است نور آبی به اندازه کافی روشن باشد که مشکلات بزرگی ایجاد کند، این بدان معنا نیست که استفاده از گوشی هوشمند هنگام خواب ایده خوبی باشد.بزرگترین مشکل محتواست

 مشغول بودن بیش از حد با تلفن باعث می‌شود دیرتر از آنچه که باید بیدار بمانید. حتی بسیاری از مردم در حالی که گوشی‌ خود را در دست دارند می‌خوابند.
عکس : مشغول بودن بیش از حد با تلفن باعث می‌شود دیرتر از آنچه که باید بیدار بمانید. حتی بسیاری از مردم در حالی که گوشی‌ خود را در دست دارند می‌خوابند.

محققان می‌گویند احتمالاً بزرگترین مشکل محتوایی است که مشاهده می شود. بدیهی است که خواندن ایمیل‌های کاری باعث اضطراب می‌شود که به‌طور مستقیم با بی‌خوابی مرتبط است.

همچنین می‌دانیم که مرور رسانه‌های اجتماعی می‌تواند اثرات منفی از جمله خواب بی‌کیفیت به همراه داشته باشد.

مشغول بودن بیش از حد با تلفن باعث می‌شود دیرتر از آنچه که باید بیدار بمانید. حتی بسیاری از مردم در حالی که گوشی‌ خود را در دست دارند می‌خوابند.

برخی حتی اعلان‌ها و پیام‌ها را زمان خواب غیرفعال نمی‌کنند.خشکی چشم

مشکل دیگر در نحوه استفاده از صفحه نمایش گوشی‌ها این است که به شدت به آن خیره می‌شویم و کمتر پلک می‌زنیم که می‌تواند موجب خشک شدن چشم‌ها شود.
عکس : مشکل دیگر در نحوه استفاده از صفحه نمایش گوشی‌ها این است که به شدت به آن خیره می‌شویم و کمتر پلک می‌زنیم که می‌تواند موجب خشک شدن چشم‌ها شود.

موارد دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد نور آبی ممکن است بی‌خطر باشد. برای مثال، استراحت کردن در مقابل تلویزیون یا حتی خواندن با گوشی، آرامش‌بخش‌تر از بازی‌های ویدیویی یا پیام‌رسانی است، حتی اگر قرار گرفتن در معرض نور آبی یکسان باشد.

مشکل دیگر در نحوه استفاده از صفحه نمایش گوشی‌ها این است که به شدت به آن خیره می‌شویم و کمتر پلک می‌زنیم که می‌تواند موجب خشک شدن چشم‌ها شود.

حتی اگر آن را سندرم بینایی کامپیوتری یا فشار چشم دیجیتالی بنامید، اغلب ما در برخی مواقع، معمولاً پس از کار با رایانه، خارش یا قرمزی چشم، تاری دید، سردرد، یا درد گردن یا کمر را تجربه کرده‌ایم.عینک نور آبی

عینک نور آبی
عکس : عینک نور آبی

برخی محققان توصیه می‌کنند می‌توانید عینک‌های مسدودکننده نور آبی و چراغ قوه‌های مخصوص را بخرید، اما آیا واقعا این عینک‌ها چاره‌ساز هستند؟

تحقیقات می‌گوید که از نظر تئوری ممکن است کارساز باشد، اما شواهد روشنی در دست نیست. برخی از مطالعات روی اپلیکیشن‌های فیلتر نور آبی نشان می‌دهند که این برنامه‌ها خواب را بهبود نمی‌بخشند و حالت تاریک ممکن است آنقدر که فکر می‌کنید برای چشم‌ها مفید نباشد.یک روتین خواب بسازید

اگر نگران کیفیت خواب شبانه هستید، ایجاد یک روتین قبل از خواب بسیار مهم است. شما باید هر روز در ساعت معینی از خواب بیدار شوید، از یک دفتر یاداشت برای نظارت بر الگوهای خواب خود استفاده کنید، فقط در صورت خواب آلودگی به رختخواب بروید و زمانی که خواب آلود نیستید از رختخواب خارج شوید.

پیاده روی صبحگاهی یا قهوه در پارک قبل از شروع کار می‌تواند به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن شما کمک کند.

مانند بسیاری از چیزها در زندگی، تعادل، کلید موفقیت است. در نهایت، شما باید از نور روشن قبل از خواب اجتناب کنید، و دوری کردن از صفحه نمایش در شب احتمالا ایده خوبی است، به خصوص برای کودکان.

و در آخر، پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی، راهی عالی برای آرامش بدون صفحه نمایش هستند. اگر مجبور هستید از گوشی هوشمند خود در رختخواب استفاده کنید، به چیزهایی که آرامش بخش هستند پایبند باشید و از هر چیز استرس زا دوری کنید.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین