با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
فولاد نرم با نانوپوشش بعد از هزار ساعت زنگ نزد!
عکس : فولاد نرم با نانوپوشش بعد از هزار ساعت زنگ نزد!
.
به گزارش خبرگزاری مهر، فولاد نرم (Mild Steel) نوعی فولاد کربنی با مقدار کربن کم است که به عنوان «فولاد کم کربن» نیز شناخته می‌شود.

یک محقق در ملبورن راه‌هایی برای استفاده از گرافن به‌منظور روکش‌دهی فولاد نرم ارائه کرده است، که محافظت از آن در برابر خوردگی را موجب شده و همچنین بر یک سد فنی غلبه می‌کند که مانع از استفاده از این نوع فولاد در حوزه‌های مختلف می‌شود.

دکتر سانجید احمد پاتواری در این مطالعه نشان داد که پوشش‌های گرافنی که توسط رسوب بخار شیمیایی (CVD) ایجاد می‌شوند، می‌توانند با ویژگی‌های منحصر به فرد به عنوان موانعی در برابر محیط تهاجمی استفاده شوند.

تاکنون، به دلیل برخی دلایل فنی، تهیه پوشش گرافنی در این آلیاژ مهندسی شده متداول چالشی بوده است، براساس داده‌های این مقاله، پوشش گرافنی مقاوم در برابر خوردگی که بر روی فولاد نرم ایجاد می‌شود، به طرز چشمگیری بر مقاومت به خوردگی آن تاثیر مثبت دارد.

دکتر پاتواری، که دانشجوی دکترا در دانشگاه موناش در ملبورن بوده، قبل از استفاده از گرافن، ابتدا فولاد نرم آبکاری شده با لایه نیکل را آزمایش کرد. در این مقاله وی اشاره داشت که هر چند رویکرد آبکاری بسیار ساده است اما کار نمی‌کند.

وی گفت: این امر نیاز به اصلاح سطح نوآورانه بر اساس اصول اساسی متالورژی داشت که پوشش گرافن به وجود آمده با لایه‌نشانی CVD بر روی فولاد نرم این مشکل را حل کرد.

طبق نتایج این مقاله، روش موفقیت‌آمیز این گروه شامل رسوب لایه های دوتایی مس و نیکل با ضخامت بهینه شده بود. سپس گرافن با استفاده از رسوب بخار شیمیایی روی آن قرار گرفت.

محققان فولاد نرم روکش شده با گرافن را در محلول نمکی بیش از ۱۰۰۰ ساعت غوطه ور کرده و نشان دادند که این فولاد همچنان در برابر خوردگی مقاوم است.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین