با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
امروز یک ماهواره بزرگ به سمت زمین سقوط می‌کند
عکس : سقوط ماهواره به سمت زمین
.

یک ماهواره بزرگ از فضا در حال سقوط به سمت زمین است.

تصاویر تهیه شده یک ماهواره بزرگ غیرفعال را نشان می‌دهد که به سمت زمین در حال سقوط است. شرکت تصویربرداری تجاری استرالیایی توانست تصاویری از ماهواره رصد زمین «ای آر اس-۲» ERS-۲ (ماهواره سنجش از دور اروپایی) آژانس فضایی اروپا در حالی که ماهواره در حال سقوط به سمت سیاره زمین است ثبت کند.

این ماهواره رصدی در سال ۱۹۹۵ پرتاب شد و ۱۶ سال را صرف رصد سیاره زمین از فضا کرد تا اینکه ماموریت آن در سال ۲۰۱۱ به پایان رسید. سازمان فضایی اروپا طی دو ماه در آن سال، ده‌ها مانور خارج کردن این ماهواره از مدار را برای نابودی ایمن آن در جو زمین انجام داد.

محمد شوکت عوده، مدیر مرکز بین‌المللی نجوم‌شناسی و ناظر برنامه ردیابی سقوط ماهواره ‌ها، گفت: آژانس فضایی اروپا در جولای و آگوست ۲۰۱۱ از سوخت باقی‌مانده در ماهواره برای انجام ۶۶ عملیات تغییر مسیر استفاده کرد تا مدار آن را از ۷۸۵ کیلومتر به ۵۷۳ کیلومتر کاهش دهد و احتمال برخورد آن با سایر ماهواره‌ها را کم کند. در غیر این صورت، این ماهواره ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال دیگر در فضا باقی می‌ماند.به گزارش سرویس اخبار نجوم و فضا سایت شات ایکس و به نقل از آنا سازمان فضایی اروپا در یک به‌روزرسانی که در روز یکشنبه (هجدهم فوریه) منتشر شد، گفت: انتظار می‌رود سقوط ماهواره مذکور روز چهارشنبه رخ دهد؛ این عدم قطعیت به دلیل «تأثیر فعالیت غیرقابل پیش‌بینی خورشیدی است که بر چگالی جو زمین تأثیر می‌گذارد» و بنابراین می‌تواند میزان کشش ماهواره در مسیر پایین را تغییر دهد. هنوز خیلی زود است که بگوییم ماهواره کجا سقوط می‌کند، اما با نزدیک شدن به زمان ورود مجدد، می‌توان تخمین دقیق‌تری زد.

سازمان فضایی اروپا توضیح داد: ماهواره غیرفعال قبلاً سوخت باقیمانده خود را در طول مانور‌های خروج از مدار در سال ۲۰۱۱ سوزانده و فرود آن با دقت برنامه ریزی شده تا اطمینان حاصل شود که با فضاپیما‌ها یا زباله‌های فضایی دیگر برخورد نمی‌کند. علاوه براین بخش اعظم آن هنگام ورود به جو می‌سوزد.

خارج کردن ماهواره‌ها از مدار در پایان عمرشان و اطمینان از ورود مجدد آنها به جو زمین، ابزاری اساسی برای دور نگه‌داشتن ماهواره‌ها از مسائلی مانند جلوگیری از برخورد آنها با دیگر ماهواره‌ها در مدار، و کاهش ایجاد زباله‌های فضایی است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین