با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
رونمایی از کشتی برداشت «یخ قابل اشتعال»
عکس : کشتی برداشت یخ قابل اشتعال
.

چین‌ازاولین کشتی‌حفاری توسعه یافته مستقل خود به نام « منگشیانگ »(Mengxiang) به معنی «رویا» رونمایی کرد که می‌تواند عمیق ترین اقیانوس‌های جهان را حفاری کند.ظاهراً این کشتی قادر به‌دستیابی به عمق ۳۶هزار فوتی(معادل ۱۱کیلومتر) است.

دستیابی به این عمق یعنی قابلیت دسترسی به درازگودال ماریانا که عمیق‌ترین نقطه در اقیانوس‌های جهان در عمق ۱۱کیلومتری است.

این کشتی حفاری که به عنوان پیچیده‌ترین کشتی برای برداشت و استخراج از زیر بستر دریا شناخته می‌شود، قرار است بر استخراج یک منبع متمایز به نام « یخ قابل اشتعال » تمرکز کند که گاز متان به وفور در آن وجود دارد.۸۰ میلیارد تن یخ قابل اشتعال

آذر یخ، یخ آتشین یا هیدرات متان(Methane Clathrate) یک ترکیب کلاترات یا به عبارت بهتر، یک هیدرات گازی است که در آن، مولکول‌های متان در شبکه بلوری آب گیر افتاده‌اند که حالت جامدی شبیه به یخ دارد. هیدرات‌های گاز که به عنوان هیدرات‌های متان نیز شناخته می‌شوند، ترکیبات یخ‌مانند در مولکول‌های آب هستند که حاوی گاز طبیعی به دام افتاده -عمدتاً متان- هستند.

از آنجایی که مولکول‌های متان در ساختار بلوری مولکول‌های آب بسیار نزدیک به هم هستند، یک ماده جامد با ساختاری شبیه به یخ را تشکیل می‌دهند.

این هیدرات‌ها در شرایط دما و فشار خاص که در رسوبات اعماق دریا و مناطق منجمد دائمی یافت می‌شوند، پایدار می‌مانند. به گزارش رسانه‌های چینی، این کشتی حفاری با ابعاد ۱۷۹.۸ متر طول، ۳۲.۸ متر عرض و وزن حدود ۳۳ هزار تنی مجهز به قابلیت‌های پیشرفته حفاری اقیانوسی است.

طبق اعلام سازمان زمین‌شناسی چین(CGS) تحت نظر وزارت منابع طبیعی این کشور، اولین سفر این کشتی ویژه طی چند روز آینده انجام می‌شود. این کشتی برای کمک به چین در اکتشاف و استفاده از هیدرات‌های گاز طبیعی ضروری است.

این امر چین را در دریافت انرژی مستقل‌تر می‌کند و توانایی آن را برای حفاری اعماق اقیانوس بهبود می‌بخشد. هیدرات‌های گازی پتانسیل تبدیل شدن به یک منبع انرژی تجاری قابل دوام را دارند، اگرچه آنها به عنوان دوستدار محیط زیست در نظر گرفته نمی‌شوند.

این اتفاق به طور ویژه برای چین اهمیت دارد، زیرا چین بزرگترین وارد کننده نفت و گاز جهان است و اکنون در پی تقویت توانایی‌های خود در فعالیت‌های دریایی است.با وجود استخراج آزمایشی موفقیت‌آمیز در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰، نگرانی‌هایی در مورد اثرات زیست‌محیطی هیدرات‌های گازی مانند انتشار بالقوه گازهای گلخانه‌ای و تهدیدات جانداران دریایی وجود دارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین