با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تیک‌تاک از روزنامه‌نگاران جاسوسی می‌کند؟
عکس :
.
کمپانی مادر بایت‌دنس که شبکه اجتماعی تیک تاک زیر نظر آن اداره می‌شود، در روزهای گذشته 4 نفر از کارمندان خود را به دلیل نقش داشتن در فرایند جاسوسی از روزنامه‌نگاران اخراج کرده است.

بر اساس یک ایمیل درون سازمانی که محتوای آن به دست رسانه‌ها رسیده، تیک تاک تأیید کرده که از اپلیکیشن خود برای یافتن منابع خبری روزنامه‌نگاران استفاده کرده است.

روزنامه گاردین می‌نویسد: «داده‌های این اپلیکیشن توسط تعدادی از کارمندان شرکت مادر بایت دنس برای کشف و دنبال کردن موقعیت فیزیکی روزنامه‌نگاران به کار گرفته می‌شد.» به نوشته این روزنامه در پی این اقدام، کریس لاپیتک حسابرس ارشد شرکت بایت دنس که مدیریت این پروژه تعقیب خبرنگاران را نیز بر عهده داشت اخراج شده و مدیر مستقیم او در چین، سونگ یی از مقامش استعفا داده است.

بر اساس آنچه رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، تعدادی از کارمندان بایت دنس آی‌پی آدرس‌های روزنامه‌نگاران را با این هدف دنبال می‌کردند تا ببینند آیا آن‌ها تا به حال با کارمندانی که مظنون به درز اطلاعات شرکت به این خبرنگاران هستند در موقعیت مکانی یکسانی بوده‌اند یا نه. امیلی بیکر – وایت، خبرنگار پیشین باز فید و کریستینا کریدل، خبرنگار روزنامه فایننشال تایمز به همراه تعداد دیگری از روزنامه‌نگاران از جمله کسانی بودند که کارمندان بایت دنس داده‌های مربوط به آن‌ها را بررسی و تعقیب می‌کردند.

شواهد نشان می‌دهد این جست‌وجوها نتیجه مشخصی برای بایت دنس و اپلیکیشن تیک تاک نداشته اما «4 کارمند» که در این فرایند دخیل بوده‌اند از شرکت اخراج شده‌اند.

به گفته مدیران ارشد کمپانی بایت دنس، این شرکت اقدامات بیشتری را نیز برای حصول اطمینان از حفاظت از داده‌های کاربران در نظر دارد.

روبیو لیانگ، مدیر بالادستی سونگ یی گفته است از انتشار این ایمیل‌های داخلی از سوی نشریه فوربس – که امیلی بیکر وایت خبرنگار پیشین بازفید اکنون در آنجا کار می‌کند – «به شدت ناامید» شده است. روبیو لانگ معتقد است این مسأله که به دلیل «سوء رفتار چند کارمند» اعتماد عمومی شهروندان در کشورهای مختلف به تیک تاک به شدت تضعیف خواهد شد.

افشای این ایمیل‌های داخلی در حالی صورت گرفته که بایت دنس و تیک تاک پیشتر به طور قاطعانه تمام اتهامات در این زمینه را رد کرده بودند. این دو کمپانی مدعی شده بودند که «به هیچ وجه امکان تعقیب کاربران امریکایی به این شیوه وجود ندارد» و تأکید داشتند که «هیچ گاه از اپلیکیشن تیک تاک برای برای هدف قرار دادن اعضای دولت امریکا، فعالان اجتماعی و سیاسی، چهره‌های مطرح یا روزنامه‌نگاران استفاده نشده است.» اکنون مشخص شده که این ادعاهای شرکت بایت‌دنس دروغ بوده است.

کنگره ایالات متحده هفته گذشته در واکنش به این خبر مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن کارمندان دولت امریکا از نصب و استفاده از اپلیکیشن تیک تاک روی دستگاه‌های کاری دولتی‌شان منع می‌شوند. در تعدادی از ایالت‌ها نیز فرمانداران دستورات مشابهی صادر کرده‌اند.

روزنامه فایننشال تایمز که خبرنگارش یکی از قربانیان این ماجراست در واکنش به این افشاگری‌ها اعلام کرده جاسوسی از خبرنگاران و تلاش برای دستیابی به منابع خبری آن‌ها «کاملا غیرقابل قبول» است و پیش از واکنش رسمی به این موضوع تحقیقات گسترده‌تری را پیرامون این مسأله انجام خواهد داد.

وبسایت خبری بازفید نیز اعلام کرده این اقدام «نقض آشکار حقوق روزنامه‌نگاران و کاربران امریکایی» است.

مدیران ارشد تیک تاک و کمپانی بایت دنس وعده داده‌اند که اصلاحات بسیار بیشتری را در راستای جلوگیری از تکرار دوباره چنین مسأله‌ای اجرایی کنند. تیک تاک بیش از 100 میلیون کاربر در ایالات متحده دارد و اقدام اخیر این شرکت نگرانی‌های بسیاری را در امریکا ایجاد کرده است.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین